Tato stavba v Česku je tak šikmá, že by vedle ní i Pisa vypadala rovně. Nikdy jste nic podobného neviděli
Na světě existuje mnoho šikmých staveb, ale málokdo by čekal, že jedna z nejvíce nakloněných budov se nenachází v Itálii, ale v České republice. A přesto tady stojí, odkloněná od své původní osy natolik, že slavná šikmá věž v Pise by vedle ní vypadala rovná. Tato stavba se nachází v Moravskoslezském kraji a její historie je úzce spjata s hornictvím, které ovlivnilo místní krajinu i architekturu.
Na první pohled byste si možná mysleli, že takový sklon není v Česku možný. Že budova, která se naklání víc než proslulá věž v Pise, musí být nějaká architektonická iluze nebo moderní experiment. Ale opak je pravdou. Tahle stavba už tu totiž stojí po staletí a její šikmost nebyl záměr. Stalo se to v důsledku dramatické historické události a lidské činnosti, která doslova proměnila krajinu pod ní.
Když se země začne propadat
Většina staveb, které se v průběhu času naklonily, má jedno společné: nepevné podloží. Právě nestabilní podloží je příběhem i této české raritní budovy. V době svého vzniku nic nenasvědčovalo tomu, že by mohla být někdy považována za jednu z nejšikmějších staveb v Evropě. Stála pevně a byla důležitým centrem místního života. Během 19. a 20. století došlo ale v jejím okolí k rozsáhlé těžbě uhlí. Důsledkem toho se začala půda propadat a budova spolu s ní.
Místní obyvatelé se museli smířit s tím, že jim jejich město doslova mizí před očima. Některé části obce tehdy skutečně zanikly a krajina kolem se proměnila k nepoznání. Navzdory tomu, co se s okolím dělo, jedna budova stále zůstala stát na svém místě. Byla ale pořádně nakloněná. Vypadá to, jako by se tento kostel měl každou chvíli zřítit, ale nestane se tak. I přes svůj výrazný sklon stále pevně stojí a je symbolem celého regionu. Kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné je českým rekordmanem mezi šikmými stavbami.

Málem ho zbourali, ale…
Kostel byl vystavěn v letech 1736–1759 v barokním stylu na místě původního dřevěného kostelíku. Sloužil věřícím, ale také jako hrobka šlechtického rodu Larischů. S průmyslovou revolucí se později začalo s těžbou uhlí a v místě pod kostelem se vytěžilo více než 27 slojí uhlí. Způsobilo to propad půdy o 37 metrů. Následkem toho se kostel začal naklánět až do současného sklonu 6,8 stupně. Pro představu: Šikmá věž v Pise má sklon 4 stupně. Kdyby se tedy tyto dvě stavby postavily vedle sebe, věž z Pisy by vedle té české působila téměř vzpřímeně.
V 90. letech 20. století se zdálo, že kostel bude srovnán se zemí. Místní lidé se ale svého symbolu nemínili jen tak vzdát. Společně s památkáři se jim podařilo stavbu zachránit a zapsat ji na seznam kulturních památek. V současnosti je tento kostel jedním z největších turistických lákadel.

Živoucí symbol
Šikmý kostel není jen raritou pro turisty, ale také symbolem minulosti a historie. Jeho příběh dokonce inspiroval Karin Lednickou k napsání úspěšné knižní trilogie „Šikmý kostel“. Vypráví příběh lidí, kteří mají svůj život spjatý právě s tímto místem. Román začíná důlní tragédií z roku 1894, při které zemřelo 235 havířů. „Byly tady zbytky domů, které byly velmi smutné a už čekaly jen na demolici. A uprostřed stál kostel, který se nedal přehlédnout,“ vzpomíná autorka knihy.
Kostel byl dříve centrem veškerého dění, dnes stojí osamocen uprostřed prázdné krajiny. Právě to činí z této stavby architektonický unikát a hlavně živoucí symbol staré Karviné. Zajímavé také je, že kvůli poddolování se kolem kostela vytvořilo specifické mikroklima, kde se v zimě drží mlha a v létě je tu o něco chladněji než jinde v okolí. To dodává místu tajemnou atmosféru a ještě víc umocňuje jeho jedinečnost.
Zdroje: rozhlas.cz, patriotmagazin.cz, ct24.cz