Chorvatsko čelí novému nebezpečí: Ryba s hlavou krajty a jedem silnějším než kyanid se rychle množí
Nejnebezpečnější ryba světa se objevila u břehů chorvatského ostrova Ceja. Její prudký jed působí už do 15 minut a způsobuje celkovou paralýzu. Setkání s touto rybou může být až fatální. Jed je totiž 100× silnější než kyanid.
Jadran se stává nebezpečným místem, alespoň v oblasti jižní špice Istrijského poloostrova, v Medulinském zálivu. Může za to globální oteplování, kvůli kterému se z teplého Indického oceánu dostala do zdejších vod jedovatá ryba, která je považována za nejnebezpečnější na světě. Její jed, který je 100× silnější než obávaný kyanid, totiž blokuje nervový systém, způsobuje celkovou paralýzu a v krajním případě i smrt.
Nejsilnější nervový jed
Tetrodotoxin, který tato ryba kumuluje především v játrech, kůži či pohlavních orgánech, patří k vůbec nejsilnějším nervovým jedům. Pouhý jeden miligram může být smrtelný. Tím se vyrovná japonské rybě fugu, která také patří mezi největší oceánské strašáky. A není divu, obě tyto ryby jsou spolu totiž ve stejném řádu. První příznaky intoxikace se objevují už po 15 minutách, ale mohou se projevit až do tří hodin.

Proti tetrodotoxinu neexistuje žádný protijed
Slovinský rybář Anton Vidović loni ulovil v chorvatských vodách asi 200 kilometrů jihozápadně od hlavního města Záhřebu hned čtyři jedince tohoto obávaného tropického druhu. Ryba představuje největší hrozbu právě pro rybáře či turisty, kteří maso této ryby snědí. U evropských břehů přitom nejsme na takto jedovatý druh vůbec zvyklí. O jakou rybu vlastně jde? Jedná se o čtverzubce stříbropásého, známého pod vědeckým názvem Lagocephalus sceleratus.
Prudký jed způsobí pomalé dušení
Člověk zasažený tímto prudkým jedem nejprve přestane cítit konečky prstů, poté rty a jazyk. Následuje silná bolest hlavy, zúžení zornic a pocení. Posléze zasáhne paralýza trup a končetiny, až se objeví i srdeční arytmie a dojde k nebezpečnému snížení krevního tlaku a ztuhnutí obličeje, takže nelze mluvit ani polykat. Nakonec jed pronikne až do dýchacího ústrojí a způsobí pomalé dušení. Vše je navíc o to horší, že si takto intoxikovaný člověk plně uvědomuje, co se s ním děje.
Život může zachránit aktivní uhlí
Mozek totiž tímto toxinem není vůbec zasažen, a tak si tato pomalá a až osmihodinová nesnesitelná muka naplno prožije. Pokud se přece jen podaří dostat takto zasaženého jedince do okamžité péče lékařů, mohou se alespoň pokusit odvrátit fatální konec a zachránit mu život. Intoxikovanému člověku je totiž nutné podat co nejrychleji aktivní uhlí, které tetrodotoxin pomůže pohltit. Poté je nutné píchnout mu injekci, která podpoří funkci centrálního nervového systému, a připojit na dýchací přístroje. Pomohou s touto základní životní funkcí, dokud tělo v lepším případě silný jed zcela nevyloučí.

V oteplujících se vodách se rychle množí
Nebezpečí tohoto tropického druhu, který se do oteplujícího se Středozemního moře dostal přes Rudé moře, spočívá ale i v tom, že se velmi rychle množí. V nové domovině se čtverzubci stříbropásému zkrátka velmi daří. Navíc se s ním můžete potkat i v dalších oblíbených dovolenkových rájích, jako je Turecko, španělské Katalánsko nebo africké Maroko. Určitě je tak dobré tuto rybu rozeznat od ostatních druhů. I když chorvatské úřady varovaly turisty i rybáře před silnými čelistmi této ryby, kterými zvládne zlikvidovat i rybářské sítě, přece jen je poměrně malá pravděpodobnost, že na tento nebezpečný druh v moři narazíte. Pohybuje se a žije totiž spíše ve větších hloubkách, mezi 10 až 100 metry.
Zdroje: www.poznatsvet.cz, www.novinky.cz, zoom.iprima.cz