Tento čaj je považován za nejjedovatější na světě. Přesto ho Češi pijí po litrech každý den
Pro své léčivé účinky je oblíbený hlavně u seniorů, kteří si jej dopřávají i několikrát do týdne. Málokdo ale ví o tom, že jeho konzumace není bezpečná a může v těle napáchat velké škody. Zacházet se s ním musí velmi opatrně.
V Česku jsou nesmírně oblíbené nejrůznější bylinkové čaje. Někteří si už pomalu neumí představit svůj den bez mátového, který osvěžuje dech a napomáhá trávení, heřmánkového pro lepší náladu a uklidnění nebo třeba kopřivového. Ten zase působí močopudně a umí odvodnit organismus, který zadržuje nadmíru vody.
Spousta lidí, zejména pak seniorů, si velmi často dopřává čaj z kořene kostivalu. Část bylinkářů tvrdí, že podporuje zdraví trávicích orgánů, pomáhá při žaludečních vředech nebo třeba i při bronchitidě. Pravdou ale je, že je tento čaj velmi toxický a odborníci jeho vnitřní užívání absolutně nedoporučují.
Nebezpečí v šálku. A nejen v něm
Část lékařů sice popíjení čaje z kostivalu výhradně nezakazuje, uvádí však, že by nápoj neměl být konzumovaný po dobu delší než dva týdny. Kostival totiž obsahuje nebezpečné pyrolizidinové alkaloidy, toxické sloučeniny, které při dlouhodobém užívání mohou nenávratně poškodit játra.
Kromě čaje se z kostivalu připravují nejrůznější masti, tinktury nebo třeba i obklady a koupele. Kostival totiž umí ulevit při bolestech kloubů a svalů. Má ale i hojivé účinky, a tak není divu, že byly a stále jsou masti a tinktury z něj používány při léčbě drobných popálenin a také otevřených ran. Jenže i tady mají někteří lékaři zdvižený prst.

Rakovina jater
Během několika výzkumů bylo zjištěno, že se určité množství pyrolizidinových alkaloidů dostává do lidského organismu i skrze pokožku. Hlavně pak tedy v případě, kdy byly kostivalové masti vtírány do otevřených ran. Několik testovaných laboratorních zvířat dostalo kvůli kostivalu dokonce rakovinu jater. Není proto divu, že celá řada zemí prodej kostivalu a z něj vyhotovených produktů zcela zakázala. Je mezi nimi například USA, Kanada, Austrálie anebo třeba Německo.
U nás je stále dostupný, a to i v lékárnách. Je ale potřeba s ním pracovat velmi opatrně. Ideálně po konzultaci s lékařem. A myslete na to, že i v případě zevního použití byste masti z něj měli aplikovat na pokožku maximálně 10 dnů v kuse. Jestliže trpíte nějakými problémy s játry, kostival pro jistotu nepoužívejte vůbec. Ani vnitřně, ani zevně. Nepatří ani na pokožku malých dětí.
Zdravá alternativa
Mezi bylinkami naštěstí najdete celou řadu těch, ke kterým se nepojí takřka žádné vedlejší účinky a rovněž fungují spolehlivě. Při bolestech svalů se doporučuje popíjet kopřivový čaj, a to ideálně hned po horké koupeli.

Na bolest kloubů zase pomáhá čaj z tužebníku jilmového. Ani s ním byste to však neměli nijak přehánět. Při jeho nadměrné konzumaci sice nehrozí žádné zásadní problémy, mohou se u vás ovšem objevit průjmy a nevolnost. Kvůli obsahu salicinu se pak nedoporučuje lidem, kteří mají problémy se srážlivostí krve.
Na léčbu drobných ran je pak skvělý heřmánek, respektive odvar z něj. Připravíte ho jednoduše. Stačí vzít 3 polévkové lžíce sušeného heřmánku a zalít je ½ litrem vroucí vody. Heřmánek nechte 15 minut louhovat a je hotovo. Do odvaru pak namočte žínku či jinou čistou látku a přiložte obklad na bolavá místa, oděrky, modřiny nebo otoky. Obklady pomohou i při zánětu středního ucha anebo při migréně. Často se používají i na pokožku postiženou akné. Urychlují hojení a napomáhají předcházet vzniku jizev. Mnozí odvar z heřmánku používají i jako pleťovou vodu.
Skvělý je ale i pro vnitřní použití. Známý je hlavně jako bojovník proti špatné náladě a nervozitě, umí ale mnohem víc. Uleví třeba při křečích žaludku, střev nebo při bolestivé menstruaci.
Zdroje: mountsinai.org, ncbi.nlm.nih.gov, toprecepty.cz