Je vám méně než 40 let? Italové vám zaplatí 700 000 Kč, pokud se sem přestěhujete
Kdo by nechtěl vlastnit dům ve slunné a přátelské Itálii. Tento sen se ale teď mnoha lidem může stát skutečností. Italové totiž nabízejí domy v Kalábrii za hubičku. Stačí splnit pár podmínek. A má to ještě jeden háček. Netouží po tom, aby domy kupovali turisté. Ale po opravdových srdcařích, kteří se stanou součástí tamní komunity a pomohou ji budovat.
Prosluněný jih Itálie se už brzy může stát vaším novým domovem. Několik menších městeček do 2 tisíc obyvatel v Kalábrii, tedy regionu v samém cípu „italské kozačky“, jak se zemi podle jejího tvaru někdy říká, se totiž rozhodlo přivábit mileniály. Tedy lidi narozené okolo roku 2000. Dává jim na stůl snovou nabídku, „která se neodmítá“. Za to, že se přistěhujete do města, vám radnice ještě zaplatí. Pokud vám ještě nebylo 40, vyplatí vám totiž při koupi některého z tamních domů vcelku tučný příspěvek.
Italská „La dolce vita“
Ten se může vyšplhat až k 28 tisícům eur, což je v přepočtu přes 700 tisíc korun. Aby to ale nebylo tak jednoduché, má kromě věkového limitu pár dalších striktních podmínek. Žadatelé se sem musejí nastěhovat do 90 dní od přijetí do komunity, a musí se zapojit do jejího fungování. Tedy začít podnikat v oblasti, z níž budou mít užitek místní, nebo zaplnit poptávku a přijmout některou z důležitých pracovních pozic v obci, jež jim budou radnicí nabídnuty. Ani peníze ovšem nedostanou na ruku. Částka v rozpětí 800 až 1000 eur jim bude vyplácena měsíčně po dobu tří let. Když na tohle všechno přistoupíte, můžete už brzy začít bydlet v některé malebné starobylé kalábrijské vesničce, kde vás budou k rannímu espressu budit překrásně znějící kostelní zvony.

Od kalábrijského ráje až po alpské zasněžené vesničky
Podobnou nabídku má nyní několik dalších evropských zemí, od Španělska a Řecka až po Švýcarsko, Irsko či Chorvatsko. Jestli jste tedy dostatečný dobrodruh, vybrat si můžete od zasněžených alpských horských vesniček až po sluncem zalitá města se starobylými uličkami ve Středomoří. A když se nápad nastartovat ospalé vesničky osvědčí a bude ze strany radnic i potenciálních kupců nemovitostí v nich zájem, rozšíří se časem nabídka i na městečka s 3 tisíci obyvatel. Region Kalábrie vyčlenil už dříve na projekt zhruba 700 tisíc eur.
Snahou je „rozdmýchat dohasínající oheň“
Inovativní programy zavádí tyto země a speciálně Kalábrie proto, aby přilákaly do menších měst nejen turisty, ale i nové obyvatele. Za vším je snaha o jejich revitalizaci a vytvoření udržitelné budoucnosti. A rozdmýchání silného ohně v dohasínajících místních komunitách. Kalábrijští radní totiž věří, že noví lidé mohou přinést nový vítr a invenci do jejich fungování. Začít tady mohou buď od nuly, anebo převzít již existující obchůdek či jiný podnik. Podpořit místní ekonomiku a korigovat poptávku po pracovních místech, aby přesně odpovídala nabídce, je dalším z jeho cílů. Obce tak dokonce sdělují organizátorům projektu, jaký typ profesí jim chybí, aby do města přilákaly konkrétní pracovníky. Pro řadu mladých rodin to navíc může být dobrá šance vychovávat děti daleko od ruchu velkých měst. V klidném, bezpečném, čistém a přátelském prostředí.

Dům v Itálii za euro
V Itálii přitom nejde o první takto lákavou nabídku. V posledních letech se Itálie stala známou obdobným projektem v oblasti nemovitostí. Totiž prodejem starých a často i historických domů za jediné euro. To má za cíl oživit malá městečka, která se dramaticky vylidňují kvůli stěhování mladých lidí do velkých měst. Vedle sicilských měst je to třeba případ malebné kalábrijské obce Cinquefrondi, kde nastal kalamitní stav a masivní úbytek populace. I tady platí, že nový vlastník musí dům zrekonstruovat do tří let od jeho koupě. Pokud by to nestihl, hrozí mu pokuta 20 tisíc eur, v přepočtu přes půl milionu korun.
Zdroje: novinky.cz, journee-mondiale.com, novinky.cz, tn.nova.cz