Z této krásné české vesnice se stal skanzen pro turisty. Místní už nemají kde bydlet
Kousek od města Manětín na západě Čech leží vesnička jako z pohádky, která působí jako by se v ní zastavil čas. Přesto každoročně láká jen hrstku turistů, jež obdivují její krásy. Malebná ovšem není jen sama o sobě, ale také díky přilehlé přírodě.
Často se o něm hovoří jako o nejmenším historickém městě či vesnici v České republice, samostatným sídelním útvarem ale už dávno není. Dnes je považován za městskou část přilehlého města Manětín.
Řeč je o Rabštejnu nad Střelou. Nachází se uprostřed přírodního parku s názvem Horní Střela, jehož pojmenování vychází z toho, že jím řeka Střela protéká. Pravdou je, že Rabštejn stále tak trochu uniká větší pozornosti turistů. Což ale rozhodně není na škodu. Naopak. Když se sem vydáte, s největší pravděpodobností se uličkami budete procházet zcela sami. Nanejvýš tam potkáte jednoho z 22 stálých obyvatel. Celkově je v Rabštejně 75 domů, což znamená, že asi 80 % z nich je trvale neobydlených. Ale protože jde o soukromé nemovitosti, rozhodnutí o jejich využití závisí pouze na majitelích. Přestože je Rabštejn opravdu chudý svou rozlohou, je na druhou stranu nesmírně bohatý památkami, které se v něm nachází a rok od roku přitahují více turistů.
Místo s bohatou historií
Historické město bylo pojmenováno podle hradu, který zde před mnoha stovkami let vyrostl. Kdy přesně se tak stalo, není jasné. Ví se jen, že první písemná zmínka o něm pochází z roku 1269. Stavba sloužila jako hrad až do roku 1705, kdy byla už takřka polorozpadlá přestavěna na barokní zámek. Během let se v něm vystřídala celá řada významných rodů.
Dnes je zámek v soukromém vlastnictví a během letních měsíců otevírá své brány turistům, kteří si jej tak mohou prohlédnout. K zámku patří také klášter. Ten je ovšem už několik let prázdný a nepřístupný. V okolí lze najít ještě zbytky původního hradu, například torzo jedné z jeho věží anebo třeba gotickou budovu v jihovýchodním cípu.

Kouzelné prostředí
Zážitkem ale rozhodně není jen návštěva zámku, ale i samotného Rabštejna. Malý útvar, který tvoří jen hrstka domů, působí klidně a tiše. V malebných staveních, jež vypadají jako z ilustrací Josefa Lady, žije pouze 22 stálých obyvatel. Některé stavby jsou pak ve vlastnictví rekreantů, kteří zde tráví čas hlavně během léta, kdy utíkají od ruchu velkoměsta.
Najít zde můžete také kostel, muzeum, židovský hřbitov nebo třeba půvabný gotický most. Je tu zkrátka vše, co by historické město mělo mít.

Kus středověku
Při návštěvě Rabštejna se vyplatí vyrazit i do zmíněného Manětína. I zde můžete navštívit zámek a k němu přilehlé zámecké zahrady. Zámek je skutečně magický a není divu, že se v něm velmi často konají například svatby. Je však třeba mít na paměti, že je zámek otevřen jen během sezony, která začíná v dubnu a končí na počátku listopadu. V Manětíně se pak nacházejí ještě dva kostely a náměstí s bohatou sochařskou výzdobou, která byla vytvořena během 17. a 18. století.
Vynechat byste neměli ani město Žlutice, které je vzdáleno zhruba 20 minut autem od Manětína. Jeho dominantou je bezesporu náměstí, na němž lze najít velkou kašnu postavenou v 19. století, nebo také sloup Nejsvětější Trojice z počátku 18. století. Od roku 1964 je chráněný jako kulturní památka.
Ve městě můžete navštívit i žlutické muzeum, které hojně pojednává o historii tohoto města, o zámku, který se zde nacházel, avšak vyhořel, nebo třeba o zaniklém hradu Nevděk. Ten se nacházel na kopci, který se nad Žluticemi tyčí. Dnes jej připomíná jen velký dřevěný kříž nad městem. Stále se zde nacházejí pozůstatky zdiva hradu a také hluboká studna. Jinak ovšem z hradu pocházejícího z 16. století nezbylo takřka nic. Zřícenina je běžně přístupná, je ale třeba počítat s tím, že cesta k ní je poměrně náročná, neboť po celou její délku stoupáte do prudkého kopce. Na vrcholu se vám však naskytne úchvatný výhled na celé Žlutice.
Zdroje: zivotcestovatele.cz, novinky.cz, kudyznudy.cz