Mimořádné varování meteorologů: Ozónová vrstva nad ČR oslabila. Venku se chraňte víc než kdy jindy
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal mimořádné varování, které upozorňuje na to, že ozónová vrstva nad Českou republikou výrazně oslabila. To znamená, že intenzita ultrafialového záření (UV) bude v následujících dnech výrazně vyšší – a to i přesto, že v tomto období roku obvykle hodnoty UV indexu nedosahují extrémních úrovní. Situace je o to zrádnější, že přichází po zimě, kdy je naše pokožka na sluneční paprsky citlivější. Navíc slunce doslova vybízí k delšími pobytu venku. Právě proto by lidé měli ochranu před sluncem brát vážněji než kdy jindy a nepodceňovat doporučení od odborníků.
Většina z nás se po dlouhé zimě těší na první sluneční paprsky, které lákají ven a přinášejí pocit blížícího se jara. Jenže právě v těchto dnech je namístě zvýšená opatrnost. Naše pokožka není po zimě na silnější sluneční záření připravená, což zvyšuje riziko spálení kůže nebo nepříjemné alergické reakce. Zvláštní péči je dobré věnovat také ochraně hlavy – zejména u dětí – a očí, které na intenzivnější slunce reagují citlivě.
Ozónová vrstva může ohrozit zdraví
Meteorologové vysvětlují, že za aktuálním poklesem ozónu nad Českem a střední Evropou stojí souhra několika faktorů. Do našich zeměpisných šířek nyní proudí vzduch, který obsahuje méně ozónu než je běžné. Zároveň se mění charakter počasí, kdy se zima mění v jaro. Právě toto období přechodu často přináší výkyvy v množství ozónu nad střední Evropou. Letos je však pokles výraznější než v jiných letech. Kvůli tomu k nám pronikne větší množství ultrafialového záření, a to zejména UVB paprsků, které jsou pro lidskou kůži a oči nejškodlivější.

Nejnižší hodnoty ozónu meteorologové očekávají hned po víkendu, konkrétně v úterý a ve středu 4. a 5. března. Podle ČHMÚ by se množství ozónu mělo pohybovat kolem 270 až 280 Dobsonových jednotek, což je přibližně o třetinu méně, než je v tomto období dlouhodobý průměr. Takto nízké hodnoty znamenají, že ozónová vrstva – tedy přirozený ochranný štít před nebezpečným UV zářením – bude citelně oslabená. To je pro naši pokožku i oči nepříjemné, protože po zimě nejsou na sluneční paprsky dostatečně připravené.
Ozónová vrstva funguje jako takový neviditelný ochranný obal, který brání nejškodlivějším částem ultrafialového záření dopadnout až na zemský povrch. UV index, který vyjadřuje intenzitu tohoto záření, u nás sledují čtyři stanice – v Hradci Králové, Košeticích na Vysočině, Kuchařovicích na Znojemsku a u Luční boudy v Krkonoších. ČHMÚ denně zveřejňuje aktuální hodnoty UV indexu, který se pohybuje od nízkého rizika (do 2 bodů) až po extrémní (nad 11 bodů).
Chraňte před sluncem pokožku, oči i hlavu
Ultrafialové záření se dělí na tři složky – UVA, UVB a UVC. Nejškodlivější UVC paprsky naštěstí díky ozónové vrstvě na zemský povrch téměř nedopadají. UVB záření je zodpovědné za spálení kůže, naštěstí ale neproniká sklem. UVA záření má na svědomí předčasné stárnutí pokožky a proniká i skrze okenní skla. Oba typy, UVA i UVB, však přispívají k rozvoji rakoviny kůže.
Přesto si mnoho lidí neuvědomuje, že zvýšená hladina UV záření neohrožuje jen kůži, ale také oči. Dermatologové i oční lékaři proto důrazně doporučují používat kvalitní kosmetiku s vysokým ochranným faktorem – ideálně SPF 30 a vyšší – a to zejména na obličej a ruce, které bývají nejvíce vystavené slunci. Velmi důležité je chránit malé děti, jejichž kůže je mnohem tenčí a citlivější než u dospělých. Součástí ochrany by měly být i kvalitní sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy.
Zvýšená hladina UV záření má negativní dopad nejen na kůži a oči, ale ovlivňuje i celkovou regeneraci pleti. Dermatologové upozorňují, že neošetřená pokožka, která není na slunce zvyklá, reaguje mnohem citlivěji a spálí se daleko rychleji. To platí dvojnásob pro pobyt na horách, kde je UV záření přirozeně silnější. Určitou roli tu hraje i odraz slunečních paprsků od sněhu, který jejich účinek ještě násobí. Proto by lidé, kteří plánují jarní výlety na hory, měli být obzvlášť opatrní.
Pozor zejména na horách
Lékaři i meteorologové doporučují, abychom používali krémy s ochranným faktorem nejen u vody nebo u moře, ale i při běžných jarních procházkách, sportu nebo práci na zahradě. Zejména na začátku jara, kdy je kůže po zimě citlivá, je ochrana doslova nezbytná.

Největší riziko přitom stále platí pro horské oblasti, kde je UV záření vždy silnější než v nížinách. K tomu se přidává zmíněný odraz paprsků od sněhu. Návštěvníci horských středisek, kde v tomto období ještě leží zbytky sněhu, by proto ochranu před sluncem opravdu neměli podceňovat a hlavně to s pobytem na slunci příliš nepřehánět.
Meteorologové budou vývoj ozónové vrstvy a intenzity UV záření sledovat i v dalších dnech. Pokud se situace zhorší, vydají další varování nebo doporučení. Už teď ale radí – zásobte se kvalitními opalovacími krémy, nezapomínejte na sluneční brýle a pokrývku hlavy a s rozvahou si užívejte první jarní sluneční paprsky. Není nutné se před sluncem schovávat, pouze se dostatečně chránit.
Zdroj: idnes.cz, seznam.zpravy.cz, autorský text