3 vysokoškolské obory v Česku, které mají mít v roce 2025 podle umělé inteligence největší budoucnost
Možná se bojíte, že vám za pár let vezme umělá inteligence práci, ostatně už v různých bistrech obsluhují roboti, v zahraničí jsou k dispozici běžně i u drive-through okének. Sepsali jsme pro vás seznam tří vysokoškolských oborů, které můžete vystudovat. Mají největší budoucnost a rozhodně s nimi nebudete mít problém najít práci.
Všechno ukazuje na to, že se vyplatí studovat obor umělé inteligence, kybernetickou bezpečnost nebo třeba data science a analytiku. S těmito obory samozřejmě vedle nešlápnete, dobře uděláte i s výběrem oboru virtuální reality. My se zaměříme na další rychle rostoucí obory, jako je robotika, automatizace a průmyslový design.
Robotika
Robotika se rychle rozvíjí a předpokládá se, že bude mít ve společnosti ještě zásadní roli. Můžete se díky ní naučit navrhovat nebo programovat roboty, a to třeba i ty humanoidní. Dnes už takoví existují, vypadají podobně jako lidé a můžete si je pořídit třeba domů. Zatím nejsou běžně dostupní, a když, tak za velmi vysoké ceny, nicméně můžeme předpokládat, že to se do budoucna změní. Roboti se ale používají třeba i ve zdravotnictví nebo v rámci průzkumu vesmíru, využití najdou také v automatizovaných vozidlech.

„Samozřejmě tyto technologie mění pracovní trh a myslím, že v následujících deseti letech uvidíme velkou změnu,“ má jasno expertka na robotiku Lenka Mudrich. A co pro studium potřebujete? Musíte mít zálibu v matematice, inženýrství, umělé inteligenci nebo v elektronice či mechanice, tyto všechny obory totiž robotika propojuje, neboť se jedná o multidisciplinární odbor. Průměrný plat je pak kolem šestasedmdesáti tisíc korun měsíčně. Uplatnění ale najdete po celém světě, tedy i mimo Českou republiku.
Průmyslový design
Co si pod tímto pojmem představit? Jedná se o obor, který se zaměřuje na navrhování nejrůznějších produktů a propojuje jejich vizuální stránku s funkčností a bezpečností zároveň. Kromě toho se obor zaměřuje i na udržitelnost a inovaci. Zjednodušeně by se dalo říct, že vyrábíte produkty, které lidem usnadňují život – můžete tak navrhovat třeba telefony, elektromobily nebo ekologické obaly různých výrobků.
Průměrný plat se pohybuje kolem třiačtyřiceti tisíc za měsíc, odvíjí se ale od zkušeností a závisí na mnoha dalších faktorech. Kdo ví, třeba se i vy jednou připojíte k velikánům jako Apple, který svými jablíčkovými telefony před pár lety rozpoutal doslova revoluci. Zajímat se budete také jistě o otázky omezení odpadu nebo podmínky pracovníků v továrnách.
Automatizace
Automatizace má velkou budoucnost, v oboru si navíc dobře vyděláte, platy se totiž pohybují mezi šedesáti až sedmdesáti tisíci měsíčně. Mohou sahat ale i výše. O co tedy přesně jde? Automatizace se zaměřuje se na používání technologií k vykonávání úkolů, které doposud dělali lidé. Představit si to můžete třeba tak, že monotónní nebo nebezpečné práce dělá v továrně místo dělníků stroj. Tyto stroje tak třeba montují součástky na auta nebo balí produkty či sklízejí úrodu.

Na takto zaměřené vysoké škole se budete učit hlavně programování, mechatroniku nebo základy elektrotechniky. Automatizace ale využívá ve velkém také umělou inteligenci. Jedná se o jeden z nejrychleji rostoucích oborů a nějakým způsobem ji využívá každá větší firma. Automatizace zároveň zásadním způsobem mění pracovní trh a je také jedním z důvodů, proč se mnozí lidé bojí, že jim roboti vezmou práci. Taková dystopie je ale ještě v nedohlednu, navíc se ukazuje, že to bude spíš trochu jinak a na pracovním trhu vzniknou naopak nové pracovní pozice a příležitosti.
Zdroje: robotdreams.cz, factoryautomation.cz, evsint.com