Zapomeňte na Karlštejn a Pražský hrad. Tato česká památka je naprostý skvost, ale téměř nikdo o ní neví
Česká republika je plná nejrůznějších hradů a zámků, které lákají návštěvníky jak svým vzhledem, tak také zajímavou historií. Bohužel ale ne všechny. Na západě Čech lze najít naprosto úchvatnou památku, která stále tak trochu uniká pozornosti cestovatelů.
Úchvatné české památky se rozhodně nenacházejí jen ve velkých městech. Většina těch vůbec nejkrásnějších je naopak rozsetá po celé republice, nezřídka na místech, kam se běžný turista jen tak nepodívá. Jednou z takových památek je i klášter v Kladrubech, který svou krásou s přehledem strčí do kapsy mnohem známější historické stavby.
Starý více než 900 let
Klášter najdete v tachovském okrese nedaleko města Stříbro. Postaven byl už v roce 1115 českým knížetem Vladislavem I. V areálu kláštera lze najít celou řadu budov, mezi které spadá i kostel Nanebevzetí Panny Marie, svatého Wolfganga a svatého Benedikta. Najít zde můžeme ale i například klášterní restauraci nebo kapličky.
Klášter byl v minulosti využíván různě. Původně pochopitelně sloužil jako místo pro život mnichů, později ale také i například jako pivovar a knihovna a během války coby kasárna a muniční sklad.

Řada záhad a legend
Kladrubský klášter ovšem neláká návštěvníky pouze svou bohatou historií, ale také tajemnem, které se k němu pojí. Dle některých legend se po jistou dobu v klášteře děly skutečně ohavné věci. Ve chvíli, kdy byla původní prelatura přestavována na pivovar, se ve zdech údajně našla zazděná lidská kostra. A nebyla zdaleka jediná. V průběhu let se tu mělo ve zdech najít hned několikero lidských ostatků.
Dle některých vyprávění byl ve zdech kladrubského kláštera zazděn například pár nešťastných milenců nebo také odsouzené jeptišky. Do zdí ovšem nebyly umísťovány jen lidské ostatky, ale také prý i různé cennosti zde žijících mnichů. Nejstarší z mnichů vždy podědil informace o tom, kde se nachází největší bohatství. Pravdou ale je, že kromě lidských ostatků se dosud ve zdech nic jiného najít nepodařilo.
Nadpřirozeno?
Historky pojící se ke klášteru ovšem často zahrnují i nadpřirozené jevy. Podle jedné z nich v některých pokojích dodnes straší duch knížete Windischgrätze. Jeho rodina vlastnila klášter až do konce druhé světové války. Od chvíle, kdy zde kníže zemřel, lidé údajně po nocích slýchají podivné zvuky, slyší šepot nebo nevysvětlitelné vrzání. Čas od času po sobě duch prý i zanechává stopy. Jiní zase přísahali, že ve tmou zahalených pokojích viděli přízrak zesnulého mnicha hrajícího na housle.
Je tedy naprosto jasné, že si v kladrubském klášteře přijdou na své jak milovníci historie a architektury, tak také nadšenci do tajemna, záhad a nadpřirozených jevů.

Kam dál?
V okolí kladrubského kláštera najdete celou řadu dalších zajímavých míst a věcí, které stojí za to vidět. Vydat se můžete například na naučnou stezku, jež je dlouhá 6 kilometrů, a můžete se během ní zastavit rovnou na 15 zajímavých lokacích. Prohlédnete si tak nejen klášter, ale také okolní přírodu, památné stromy nebo třeba řeku Úhlavku.
V klášteře je k dispozici hned 5 různých okruhů prohlídek, je ale třeba počítat s tím, že žádná z nich není otevřená celoročně. Prohlídky každoročně začínají 1. dubna a trvají až do začátku listopadu.
Při návštěvě kladrubského kláštera byste neměli minout ani město Stříbro, které se nachází jen 5 kilometrů odtud. Jak už název města napovídá, v minulosti se v něm těžilo stříbro. Drtivá většina štol dnes není návštěvníkům přístupná, jedna ale stále otevřená je. Konkrétně jde o štolu Prokop, kde může člověk alespoň na chvíli pocítit atmosféru dávných časů a současně navštívit hornický skanzen.
Zdroje: tachovsko.com, novinky.cz, kudyznudy.cz