V Česku tím umýváme koupelnu, jinde to jedí jako lahůdku. Čechům to přijde nechutné a zvedá se jim žaludek
Otevřete pytlík oblíbené slané pochoutky, přivoníte a ucítíte ostrou, štiplavou vůni, která vám spíš než večerní snack připomene úklid kuchyně. Nebo si objednáte křupavé hranolky a místo obvyklých dipů vám obsluha podá lahev s nečekanou tekutinou, kterou byste doma pravděpodobně použili na čištění varné konvice. Ano, některé chutě a kombinace jsou natolik nečekané, že nad nimi zůstává rozum stát. Jenže zatímco u nás by taková představa většině lidí přišla nepřijatelná, jinde ve světě na ni přísahají jako na naprostou delikatesu.
Slané brambůrky si u nás vychutnáváme v klasických příchutích, solené, paprikové, sýrové nebo smetanové. Ale chipsy vonící po octu? Pro většinu Čechů naprostá noční můra. Přesto v Británii patří příchuť Salt & Vinegar mezi nejpopulárnější. Kombinace ostrého octa a soli dodává brambůrkám specifickou štiplavou chuť, kterou Britové milují natolik, že si ji můžete dopřát i v podobě ochucených oříšků, rýžových krekrů nebo dokonce popcornu.
A proč právě Británie? Zvyk dochucovat jídlo octem tu sahá až do 19. století. Tehdy si lidé začali dochucovat hranolky vinným či sladovým octem a brzy se tato chuť stala součástí britské kulinářské identity. Výrobci chipsů jen vzali osvědčenou kombinaci a zabalili ji do praktického balení.
A výsledek? Zatímco Britové si na octových brambůrkách pochutnávají už desítky let, v Česku většina lidí při prvním soustu zažívá spíš šok než gastronomické nadšení.

Hranolky s octem?
Pokud jste někdy byli ve Velké Británii a dali si Fish & Chips, možná jste si všimli, že na stole nechybí láhev octa. Místní si ho bez váhání lijí na čerstvě smažené hranolky, protože podle nich právě tahle kombinace vyvažuje mastnotu a zvýrazňuje chuť brambor. A nejen v Británii! V Kanadě mají dokonce fastfoodové řetězce, které nabízejí speciální „vinegar fries“, tedy hranolky dochucené octem. A v Austrálii jsou populární octové dresinky nejen na hranolky, ale i na smažené mořské plody.
Čech, který by si zkusil polít hranolky octem, by ale nejspíš rychle sáhl po ubrousku a pokusil se chuť neutralizovat kečupem. U nás máme raději jemnější, spíše sladší chutě, a tak místo octa saháme po tatarské omáčce nebo barbecue dipu.
Zahraniční hit: nápoje s octem
Pokud si myslíte, že octová chuť patří jen k chipsům a hranolkům, mýlíte se. V USA a Japonsku se ocet pije! Jablečný ocet je v USA běžnou součástí zdravého životního stylu, lidé si ho ředí vodou, přidávají med a popíjejí ráno jako elixír na trávení a metabolismus. Japonsko má své „black vinegar drinks“, fermentované octové nápoje, které mají podporovat dlouhověkost. V Evropě se objevuje trend „shrub drinks“, tedy ovocných sirupů s octem, které se míchají s perlivou vodou a podávají jako osvěžující limonády. Představa, že by si Češi dobrovolně přidávali ocet do nápojů, je ale stále spíš sci-fi než realita.

Proč nám octová chuť nevoní?
Důvod, proč se octové brambůrky a hranolky v Česku zatím neuchytily, je jednoduchý, naše chuťové preference jsou historicky úplně jiné. Kyselé chutě máme rádi, ale v kombinaci se sladkým, třeba v podobě kyselých bonbonů, jablečného moštu nebo nakládané zeleniny. Ocet vnímáme hlavně jako konzervační prostředek, používáme ho na zavařování okurek, do leča nebo jako čisticí prostředek do koupelny. Češi mají raději jemnější, kulatější chutě, a tak místo ostrého octa volíme krémové nebo sladké omáčky.
Přesto se v Česku občas najde odvážlivec, který si octové chipsy přiveze z Anglie jako suvenýr a zjistí, že vlastně nejsou tak špatné. Možná je to jen otázka zvyku, stejně jako si Češi zvykli na sushi, hummus nebo chilli omáčky, možná si jednoho dne oblíbí i slané pochoutky s octovou příchutí. Možná se jednou octové chipsy dostanou do českých obchodů a budeme se podivovat, jak nám kdysi mohly připadat tak nepochopitelné. Do té doby ale ocet v českých domácnostech zůstane hlavně pomocníkem na úklid – a na talíři ho budeme vídat spíš v nakládaných utopencích než jako dochucovadlo hranolků.
Zdroje:kupi.cz, tojesenzace.cz