Takto dlouho by měla trvat ideální dovolená. Budete překvapeni, ale není to 1 ani 2 týdny
Odborníci tvrdí, že dostatečně dlouhá dovolená pomáhá předcházet rozvoji psychických nemocí u zaměstnanců. Ačkoliv někdo může mít pocit, že se bez jeho přítomnosti v práci všechno zhroutí, je důležité občas vypnout hlavu a soustředit se na něco jiného. Naplánovat si ale jen prodloužený víkend nestačí.
Pokud bychom se v zaměstnání trvale přetěžovali a nedopřáli si nikdy pořádnou dovolenou, mohlo by to vést k syndromu vyhoření, a to bez ohledu na to, jak moc nás práce baví. Pokud si však myslíte, že si jen pár dní odfrknete doma, a pak se vrátíte zpět do zaměstnání svěží a v plné síle, tak jste na omylu.
Jak to vidí psychologové?
Kolik dnů by podle vás měla trvat pořádná dovolená? Sedm, čtrnáct nebo více? Většina lidí si nejdelší dovolenou vybírá v létě nebo kolem Vánoc. Obvykle se přitom jedná o dva týdny trvající pracovní volno. Odborníci se ale shodují na tom, že čtrnáct dnů je minimální doba na to, abyste si pořádně odpočinuli od práce.
Podle psychologů by vaše dovolená měla trvat alespoň tři týdny. To je totiž nejvhodnější délka, během které si váš mozek zvládne dostatečně odpočinout od pracovních povinností a stresu. Vhodně zvolená délka dovolené i způsob jejího trávení má totiž blahodárný vliv na vaše psychické zdraví.

Během dovolené se nestresujte
Není odpočinek jako odpočinek. Samozřejmě, na Vánoce či Velikonoce chce mít dovolenou většina zaměstnanců. Nicméně sváteční shon nelze obvykle považovat za dobu strávenou v klidu a pohodě. Tím vás ale pochopitelně nechceme nabádat, abyste si na Vánoce dovolenou nevybírali. Jen je potřeba myslet i na to, že počet dnů dovolené máme u zaměstnavatele omezený.
Pokud si volno budete vybírat výhradně na dny, kdy si potřebujete něco zařídit, nakoupit, uklidit a podobně, nebude to mít na vaši psychiku až tak pozitivní efekt, jako dovolená strávená například u moře, na chatě či doma v posteli. Ideální tedy je rozplánovat si dovolenou už na začátku roku a promyslet ji tak, abyste si během ní odpočinuli a případně i vyřídili osobní věci, které nemůžete řešit v pracovní době.
Využijte státní svátky
Pakliže si chcete pracovní volno ještě o něco prodloužit, je nejlepší naplánovat jej tak, aby předcházelo nebo následovalo dny, jež v daný rok vychází na státní svátky. Díky tomu si ušetříte dny dovolené a přesto budete mít dostatečně dlouhé volno. Například letos v květnu vycházejí státní svátky (1. a 8. 5.) na čtvrtky. Pokud si tedy naplánujete dovolenou od 1. do 11. 5., budete mít 11 dní volna, ale vyčerpáte přitom jen 5 dní dovolené.

Syndrom vyhoření
Pakliže to člověk s prací přehání a málokdy si odpočine, může se u něj projevit syndrom vyhoření. Tento zdravotní problém představuje určitou formu vyčerpání a jedná se o skutečnou diagnózu, která se týká osob, jež jsou hodně vytížené. Nejčastěji tento syndrom postihuje osoby, které mají zaměstnání s vysokou mírou odpovědnosti, jako jsou například lékaři, zdravotní sestry, hasiči, vrcholoví manažeři nebo letoví dispečeři.
V podstatě jde o stav chronického stresu, který může vést k vážným psychickým i fyzických problémům. Mezi běžné příznaky syndromu vyhoření patří únava, nespavost, úzkosti a deprese, nechuť k jídlu či podrážděnost. Stejně tak se mohou projevit ale i tělesné symptomy, například bolest na hrudi, bušení srdce, dušnost, nevolnost, závratě nebo bolesti hlavy.
Pojem vyhoření si však řada lidí špatně vykládá. Pokud vás práce nebaví, jste z ní otrávení a neradi do svého zaměstnání chodíte, neznamená to nutně, že trpíte syndromem vyhoření. V takovém případě stačí zpravidla změnit pole svého působiště. K vyhoření dochází až ve chvíli, kdy jste skutečně příliš vytížení a v permanentním stresu. V obzvláště vážných případech pak pacient kvůli svému psychickému stavu nedokáže už ani vstát z postele.
Zdroje: tn.nova.cz, slovacky.denik.cz, zzmv.cz, webmd.com