Nejstarší lanovku na světě najdete v Česku. Funguje už přes 85 let a jízda na ní je pořádný adrenalin
Lanovky vyvážejí turisty do kopců po celém světě už stovky let. Zmínky o prvních lanovkách pocházejí dokonce z období 4. století našeho letopočtu, kdy se v podobě jednoduchých konstrukcí stavěly v Asii. Dnes už má mnoho z nich jinou podobu a často jde o velmi moderní zařízení s komfortní kabinou. Jednu z původních sedačkových lanových drah však najdeme i v Česku a údajně jde dokonce o nejstarší zařízení svého druhu na světě.
Pustevny v Beskydech lákají ročně tisíce turistů, kteří se přicházejí ve všech ročních obdobích pokochat zdejší přírodou i nádhernou původní valašskou architekturou. Turistické trasy obvykle začínají v Trojanovicích, odkud můžete na horské hřebeny vystoupat buďto pěšky, nebo lanovkou.
Jde o nejstarší sedačkovou lanovku v Evropě a údajně i na celém světě a řadí se tak mezi jedinečné technické památky, které si mohou návštěvníci Pusteven i celého Česka prohlédnout. Asi největším lákadlem je, že lanovka je stále funkční a plně využívaná. Za příznivého počasí se tak můžete svézt a získat tak nezapomenutelný adrenalinový zážitek.
Lanovka, která nahradila úzkokolejku
Lanovky jako takové lidé znali a využívali již v minulých stoletích. Avšak první osobní sedačková lanovka, která byla určena výhradně k přepravě osob, nikoliv materiálu, byla postavena v roce 1936 v americkém Sun Valley a o tři roky později také v Oregonu. Prvním podobným zařízením u nás byla právě lanovka spojující Trojanovice s Pustevnami.
Ta byla postavena již v roce 1940 a její výstavba trvala pouhé dva měsíce. Za plánem výstavby byla potřeba nahradit úzkokolejnou železnici, která však byla zrušena již dvanáct let před výstavbou lanovky. Sedačková lanovka tak byla nejen zajímavou novinkou pro všechny návštěvníky, ale hlavně zpříjemněním cesty na vrchol Pusteven.
Trasa lanovky je dlouhá asi 1,5 kilometru a cestující během ní vystoupají do výšky 1020 metrů nad mořem. Jízda je poměrně strmá, což ještě podtrhuje posezení na jednoduchých sedačkách. Ty však nejsou původní. V roce 1940 tvořila sedačky pouze dvě dubová prkna, která byla sbitá k sobě. Zájem o lanovku byl ale tak vysoký, že prkna musela být ještě v tom stejném roce nahrazena podpěrami z ohýbaných kolejnic. Dnes už je vzhled lanovky opět trochu „modernější“, stále si však zachovává svou autenticitu.

Nastupte v Trojanovicích a vydejte se po krásách Beskydských vrchů
Trasa naší nejstarší sedačkové lanovky začíná v Trojanovicích. Dráha i dnes přepraví přibližně 700 až 900 osob za hodinu. Rychlost se pak odvíjí od počasí, konkrétně rychlosti větru. Na konci trasy vystoupí turisté přímo na Pustevnách, které si mohou projít a vydat se po stezkách a hřebenech na různá místa.
Hned na úvod zaujmou návštěvníky krásné valašské chaty – tato architektura je skutečně unikátní a stojí za zhlédnutí. Asi nejznámější je chata Libušín. Ta byla postavena již v roce 1925 a patří mezi kulturní památky. V roce 2014 zde vypukl požár a velká část budovy lehla popelem, nicméně díky solidaritě Čechů a několika sbírkám, plnění pojišťovny i příspěvku z Ministerstva kultury se podařilo chatu opět obnovit.
Zdejší chaty nenabízejí pouze hezkou podívanou – v jejich interiérech najdete také restaurace nebo ubytování. Toto místo je také výchozím bodem pro další procházky a výšlapy. Vydat se můžete například ke kapli svatého Cyrila a Metoděje nebo k soše Radegasta. Za návštěvu stojí i poměrně nová stezka v oblacích, která nese název Valaška a nabídne návštěvníkům nádherné výhledy do zdejší přírody.

Z Pusteven až na Radhošť
Velmi příjemná je asi čtyřkilometrová procházka z Pusteven na Radhošť. Právě zde najdeme také již zmíněnou sochu Radegasta. Cesta je dobře schůdná, zpevněná a zvládnou ji i děti nebo rodiče s kočárky. Při výstupu se nabízejí výhledy do krajiny a v dálce tak můžete vidět například Frenštátskou kotlinu, věž štramberského hradu Trúba nebo vysílač na vrcholu Lysé hory.
Zážitky turisty čekají i mimo vrcholky místních hor. Zavítat můžete například do blízkého Rožnova pod Radhoštěm, kde určitě nezapomeňte navštívit Valašské muzeum v přírodě – jde o autentický „skanzen”, ve kterém nahlédnete do života na Valašsku v minulých stoletích. Rodiny s dětmi pak najdou vyžití ve Frenštátu pod Radhoštěm, konkrétně na naučné stezce Beskydské nebe. Mezi další zajímavé body patří třeba rozhledna na Velkém Javorníku nebo bobový park v Čeladné.
Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, Patriotmagazin.cz, Novinky.cz, Visitroznov.cz