Odborníci bijí na poplach: Tento měsíc jara 2025 bude extrémně náročný pro imunitu. Chřipky a viry udeří plnou silou
Spousta lidí má za to, že je naše imunita oslabena hlavně na podzim a na začátku zimy. To zcela nejhorší období máme ale teprve před sebou. Je proto potřeba se na něj náležitě připravit, aby se vám nemoci vyhýbaly obloukem.
Jakmile se zima pomalu blíží ke svému konci a začne o sobě konečně dávat vědět jaro, mnozí si oddechnou. Věří totiž, že chřipkové období a období neustálého nachlazení je konečně pryč. Jenže to není tak docela pravda. Vůbec největší nápor na naši imunitu totiž nastává na přelomu měsíců března a dubna.
Aprílové počasí jako past na zdraví
Právě v tu dobu jsou totiž venku největší výkyvy teplot. Jeden den svítí sluníčko a teploměr ukazuje příjemné teploty nad 10° C a další den prší a teploty padají klidně i k nule. Počasí je zkrátka aprílové. Nejenže kvůli tomu lidé často volí naprosto nevhodné oblečení kvůli kterému si o chřipku či nachlazení doslova říkají, ale také je jejich organismus ze stále se měnícího počasí tak trochu zmatený.
Je proto třeba se dostatečně chránit, sledovat počasí, vhodně se oblékat a posilovat svou imunitu. A zároveň nespoléhat na to, že se chřipka objevuje jen na přelomu podzimu a zimy. Jde o sezónní onemocnění a objevuje se často právě i na začátku jara.
Jarní syndrom v plné síle
Na konci března a v průběhu dubna pak řadu lidí netrápí jen nachlazení a chřipka, ale také jarní únava. Její výskyt má vlastně jednoduché opodstatnění. Tělo se snaží adaptovat na změnu ročního období, většinou je po náročné zimě organismus vyčerpaný a také mu chybí nejrůznější živiny.
Kvůli tomu se pak lidé cítí nesmírně unavení, pobolívá je hlava a mají špatnou náladu. Nezřídkakdy se objevuje i nevolnost a malátnost. Všechno tohle následně pochopitelně přispívá právě i k oslabení imunity.
Aby toho nebylo málo, vzduchem se začíná šířit také pyl, který alergikům umí pořádně zkomplikovat život. Lidé s alergií na pyl trpí rýmou, bolestí hlavy a v některých případech i podrážděním pokožky a kopřivkou.

Jak posílit imunitu a dostat tělo zpět do formy?
Spousta lidí se jarní únavě i oslabení imunity snaží vyhýbat jarním detoxem. Rozhodně ale nejde o žádnou šílenou dietu, během které byste museli trpět hlady a pít jen vodu. Spíše se doporučuje vsadit po dobu alespoň jednoho týdne na odlehčenou stravu. Do svého jídelníčku zařaďte množství ovoce a zeleniny. Hlavně pak takových druhů, které jsou bohaté na nejrůznější živiny, zejména pak vitamín C, který posiluje přirozenou obranyschopnost těla.
Z ovoce jde například o kiwi, citrusy, mango nebo třeba papáju. Ze zeleniny pak papriky, brokolici, rajčata, špenát a zelí. A to i kysané. Do jídelníčku zařaďte i luštěniny a zdravé bílkoviny.
Nejenže díky tomu posílíte svou imunitu, ale také tělo očistíte od různých odpadních látek, které se v něm nahromadily přes zimu. Nezapomínejte ani na pitný režim. Na každý 1 kilogram své váhy byste měli vypít 30–45 mililitrů tekutin. V ideálním případě čisté vody, kterou můžete prokládat bylinkovými čaji.
Případně si můžete obstarat i nějaké doplňky stravy. Kromě vitamínu C se hodí podpořit tělo vitamíny skupiny B, zinkem a třeba také hořčíkem.

Slunce a pohyb: Přirozený elixír zdraví
I když budete pociťovat jarní únavu, snažte se každý den vyrazit alespoň na krátkou procházku. Pohyb pomáhá a uvidíte, že se po příchodu domů budete cítit mnohem lépe. Navíc, když budete svou pokožku vystavovat slunečním paprskům, získáte i vitamín D, který mnohým po zimním období chybí. I ten podporuje imunitu, kromě toho ale také napomáhá zdraví kostí, zubů, zlepšuje náladu a odbourává ospalost.
A v neposlední řadě nezapomínejte na kvalitní spánek. Snažte se každý den chodit spát ve stejnou dobu. A ve stejnou dobu také vstávejte. Každou noc byste měli spát minimálně 7 hodin, aby si tělo stačilo důkladně odpočinout a regenerovat se.
Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, idnes.cz, marianne.cz