Každý zná Lednicko-valtický areál. Tento zapomenutý hrad je jen o pár kroků dál a ještě krásnější
Tomuto překrásnému koutu na jihu Moravy se také říká Zahrada Evropy. Lednicko-valtický areál, který je pod patronací UNESCO, je totiž největší komponovanou krajinou „Starého kontinentu“ a nejspíš i na světě. Přímo uprostřed divoké přírody se před vámi navíc u ramena Staré Dyje vynoří zničehonic romantická zřícenina středověkého hradu.
Je pravá, nebo není? Říkají si znalci středověkých zřícenin, když se v proslulém Lednicko-valtickém areálu, jednom z nejkrásnějších koutů České republiky, ocitnou před jedním ze zdejších saletů. Tedy drobných zděných staveb, kterých tehdejší majitelé panství, Lichtenštejnové, rozmístili po zámeckém areálu na ploše 2200 hektarů hned šestnáct. Citlivě zasazený do krajiny našich předků je tady například Apollonův a Dianin chrám, Rybniční zámeček, Belveder, Nový dvůr či zámeček Pohansko. Ale také novogotická kaple svatého Huberta uprostřed tamních lužních lesů a další.
Důmyslné průhledy geniálních stavitelů
Navíc se všechny tyto romantické stavby objevují zničehonic před turisty v důmyslných průhledech, které Lichtenštejnové nechali svými geniálními staviteli a zahradníky ve zdejší krajině cíleně vytvořit. A jedním ze saletů je i umělá zřícenina středověkého hradu, vytvořená přímo uprostřed překrásné a divoké přírody tamního lužního lesa. Obklopuje ji ze tří stran rameno Staré Dyje, která protéká Lednicko-valtickým areálem. Genia loci dotvářejí pak vzrostlé duby, jasany či habry.

Místo pro opulentní lovecké hostiny
Janův hrad, zvaný Janohrad, nechal v tomto působivém místě podle dobové módy romantismu již v roce 1801 postavit kníže Jan Lichtenštejnský. Už jste o něm slyšeli? Jako jeden z mála umělých hradů té doby byl Janohrad vyprojektovaný jako obyvatelný a sloužil jako lovecký zámeček a myslivna, kde se panstvo shromažďovalo v době honů. Po honech tady pořádali bohaté hostiny a vyhlašoval se Král honu. Stál totiž přímo u Lichtenštejnské lovecké obory. Zřícenina, postavená podle projektu Josepha Hardmutha, tak sloužila i jako obydlí pro knížecího hajného.
Stavba je v Česku naprosto ojedinělá
Tvoří ji totiž čtyři nárožní věže, každá s jiným půdorysem. V 1. patře nechali majitelé panství vybudovat tři reprezentační místnosti a dva odpočinkové salónky. Hlavní Rytířský sál, ve kterém se konaly hostiny a lovecké slavnosti, byl určen pouze pánům. Dámy využívaly dva reprezentační salónky v přilehlých věžích. Architekt ve snaze postavit realistickou napodobeninu skutečného hradu dbal na každý detail. A tak tady můžete vidět například pravotočivé schodiště, prevéty, tedy středověké záchody, i střílny. K Janohradu se dostanete pěšky nebo na palubě vyhlídkové lodi. Lodní doprava tady funguje do konce října, v okolí je také hustá síť cyklostezek. Asi 130 metrů od Janohradu je parkoviště, a pokud přijedete autobusem na zámecké náměstí, budete sem muset šlapat asi 3 kilometry. Rozhodně ale stojí za to si sem vyšlápnout. Součástí lovecké expozice je totiž i mohutné paroží největšího jelena, který kdy byl v okolních lesích skolen. Vážil úctyhodných 350 kg!
Hardtmuthův Minaret, jediná „turecká“ věž v Česku
Součástí areálu jsou vzrostlé barokní aleje a lesní průseky, soustava jezírek a rybníků, navazující na vodní systém povodí řek Dyje a Moravy. Hardtmuthův 62 metrů vysoký Minaret z přelomu 18. a 19. století, který je jedinou stavbou tohoto druhu u nás a je postavený v ose zámku, Maurská vodárna či Akvadukt s jeskyní. To vše je přímo pastva pro oči pro milovníky historie a architektury, ale také pro všechny, kteří hledají klid a inspiraci v přírodě. Mimochodem, architekt lednického Minaretu Hardthmuth není nikdo jiný než vynálezce tužky a zakladatel firmy KOH-I-NOOR – nejúspěšnější tužkárny na světě.

Velkolepá setkání evropské šlechty
V dobách Lichtenštejnů se ve zdejších reprezentačních zámeckých interiérech sálech konala velkolepá setkání šlechty z celé Evropy. Dnes je zámek Lednice jednou z nejnavštěvovanějších památek v Česku. Valtický zámek, který je druhým přirozeným centrem areálu, si ročně prohlédne okolo 150 tisíc lidí. Interiéry novogotického skvostu v Lednici, který 700 let vlastnil vlivný rod Lichtenštejnů, ročně projdou statisíce návštěvníků. Přes milion jich pak navštíví přilehlý zámecký park s francouzskou zahradou, známý svou unikátní ornamentální výsadbou přesně podle dobových nákresů. Tak vysoká čísla návštěvnosti má jen několik památek v České republice, například jihočeská památková rezervace Český Krumlov či zámek Hluboká nad Vltavou.
Od Maurské vodárny až k palmovému skleníku
Lednicko-valtickým areálem se můžete projet kočárem taženým koňmi nebo pozorovat zdejší krásy z loďky na vodní hladině. Projít se k minaretu můžete od Maurské vodárny přímo kolem sto padesát let starých vzácných jehličnanů dovezených Lichtenštejny z Ameriky. Mezi lednické skvosty patří také jedinečný palmový skleník z poloviny 19. století a monumentální jízdárna, postavená podle projektu mistra barokní architektury geniálního Fischera z Erlachu.
Zdroje: www.januv-hrad.cz, lednickovaltickyareal.eu, www.kudyznudy.cz, www.flowee.cz