Oblíbená rostlina v zahradách Čechů je jedovatá. Stačí pár bobulí a hrozí otrava a oslepnutí
V přírodě i v zahradách často rostou krásné, ale smrtelně jedovaté rostliny, které představují riziko pro zvědavé děti i domácí mazlíčky. Právě jejich vzhled svádí k ochutnání, které však může mít fatální následky. Někdy stačí sníst jen pár bobulí a hrozí vážná otrava.
V zahradě i ve volné přírodě se mnohokrát setkáme s bobulkami, které jsou přímo k nakousnutí, ale ne všechny jsou tak neškodné, jak vypadají. Většina z nich sice není jedovatá, některé však mohou být smrtelně nebezpečné. Které rostliny vypadají jedle, ale mohou způsobit otravu, a co dělat, když dítě pozře jedovatý plod?

Barevné a lákavé kuličky
Jedovaté rostliny často mají barevné, šťavnatě a chutně vypadající plody. Rulík zlomocný je asi nejzrádnější, jeho lesklé černé bobule vypadají jako borůvky, ale stačí pár kousků a může dojít k vážné otravě, Jedovatá je celá rostlina, jed ovlivňuje nervový systém a způsobuje zástavu dechu, tlumí činnost srdce. Smrtelná dávka pro dítě jsou pouhé 3–5 bobulí. Vraní oko čtyřlisté je také jedovatá rostlina, jejíž plody na první pohled vypadají lákavě, podobně jako borůvky. Jejich chuť je však odporná a rostlina má navíc tak nepříjemný zápach, že to před konzumací většinou odradí jak děti, tak dospělé. Brslen evropský také vypadá nádherně, zvlášť na podzim, kdy se obsype růžovými tobolkami, ze kterých vykukují oranžová semínka. Ta jsou ale prudce jedovatá a při požití způsobují silné průjmy, zvracení a v krajních případech i smrt.
Tis červený: Sladký zabiják
Jedovaté rostliny často pěstujeme na zahradách, aniž bychom si toho byli vědomi. Živý plot ze smrtících keřů sice zní jako paradox, ale právě takové dřeviny se často vysazují. Některé běžné stromy a keře jsou totiž mnohem nebezpečnější, než se zdá, a tis červený je jedním z nich. Jeho bobule navíc chutnají sladce a to zvyšuje riziko, že je děti budou chtít ochutnat. Už jedna bobule s rozkousnutými semeny může být ale smrtelná. Jde totiž o jednu z nejjedovatějších rostlin, které u nás rostou, a její jedovatost je známá nejen lidem, ale i zvířatům a lesní zvěř i hlodavci se mu instinktivně vyhýbají. Jedovaté jsou všechny části stromu, včetně kořenů, kůry, jehličí i bobulí. Výjimkou je pouze červená dužina plodu, která je neškodná a někdy se z ní vyrábějí marmelády. Velké nebezpečí však představuje semeno uvnitř, které obsahuje silný jed taxin. Při rozkousání může způsobit otravu, oslepnutí, zástavu srdce a selhání dechu. Dříve byly dokonce zaznamenány otravy po delším pobytu v blízkosti tisu během horkých dnů.
Ptačí zob jen pro ptáky
Neviňátko není ani ptačí zob. Nejčastěji pěstovaný je ptačí zob obecný, který patří mezi nejoblíbenější keře pro živé ploty u nás. Je stálezelený, rychle roste, dobře se tvaruje a chrání před hlukem a zvědavci. Najít ho můžeme i ve volné přírodě a na podzim má na větvích lesklé černé bobule, které jsou jedovaté. Ačkoliv je ptačí zob příbuzný olivovníku, jeho plody jsou nepoživatelné a mohou způsobit zvracení, průjem, pálení sliznic, divoké bušení srdce, horečku, křeče i dočasné ochrnutí. Naštěstí jsou tyto plody velmi trpké a otravy tak nejsou příliš časté. Nebezpečné nejsou jen bobule, ale i listy a kůra. U citlivějších osob mohou v blízkosti kvetoucího keře dokonce nastat potíže s dýcháním. Navzdory svému názvu nejsou plody ptačího zobu moc oblíbené ani mezi ptáky, a tak často zůstávají viset na keři až do zimy.

Dítě snědlo neznámou bobuli
Co dělat, když dítě nebo dospělý rozkouše či spolkne část rostliny, u které si nejste jistí, zda není jedovatá? V první řadě zachovejte klid, odstraňte zbytky rostliny z úst a pokud je to možné, uchovejte vzorek pro případnou analýzu. Ústa vypláchněte vodou a podejte několik tablet černého uhlí. Nikdy nevyvolávejte zvracení bez konzultace s lékařem, protože by mohlo dojít k vdechnutí žaludečního obsahu a zhoršení stavu. Co nejdříve kontaktujte toxikologické informační středisko, kde vám odborníci poradí, jak postupovat. Pokud se objeví příznaky otravy, jako je nevolnost, zvracení, křeče nebo problémy s dýcháním, ihned volejte záchrannou službu.
Zdroj: Deník.cz, iZahrádkář.cz, Zahrádkářská Poradna