Tohle ovoce je v některých zemích zakázané a padají za něj pokuty. Přesto se prodává i u nás
Na světě existuje jen pár potravin, jejichž konzumace nebo dokonce jen přítomnost je na některých místech zakázána. Jedna z nich roste výhradně v Asii a původně pochází z Indonésie. Na tuto plodinu můžete vzácně narazit i v tuzemských supermarketech, avšak ne každému je po chuti.
Tato pro někoho lahodná, pro jiné odporná potravina má tak intenzivní aroma, že ho po její konzumaci můžete dokonce cítit i z vlastního potu. O zápachu z úst ani nemluvíme. V některých zemích je však považována za krále mezi ovoci a mnozí o ní mluví jako o pochoutce. Už víte, o jakou plodinu jde?
Extrémně zdravé, ale smrduté ovoce
Říká se, že pokud překonáte prvotní odpor ze zápachu, který toto ovoce vydává, je veliká šance, že vám zachutná. Jeho konzistence připomíná něco mezi pudinkem a máslem a konzumuje se zpravidla čerstvé. Přes intenzivní zápach se však jedná o velmi zdravou potravinu. Plod ukrytý pod tvrdou, kulatou slupkou je totiž velice nutričně hodnotný.
Tato kontroverzní plodina nese název durian a obsahuje železo, vitamín C, draslík, riboflavin a niacin. Navíc se o ní tvrdí, že má afrodiziakální účinky. Její chuť je nasládlá připomínající banán nebo vanilkový pudink. Z toho důvodu se durian často přidává do zmrzlin, smoothie nápojů a mléčných koktejlů.

Doposud bylo rozpoznáno 30 druhů stromu rodu Durio, přičemž devět z nich plodí toto jedlé ovoce. Nejznámější je přitom durian cibetkový, jehož plody se na jaře a v létě hojně prodávají na trzích v zemích jihovýchodní Asie. Ovoce dorůstá do délky až 30 cm s průměrem až 15 cm a jeho hmotnost se pohybuje kolem 1 až 3 kg. Plod může být kulatý nebo oválný a jeho dužina, která v sobě ukrývá semena, má světle žlutou až hnědou barvu.
V Singapuru a Malajsii s ním nesmíte do MHD
Pokud byste cestovali do Singapuru nebo Malajsie a na trzích byste si pořídili na svačinku či na ochutnávku durian, dejte si velký pozor, kde ho budete jíst. Jeho nošení do veřejné dopravy je zde totiž přísně zakázáno. Stejně tak ani nezkoušejte vzít si ho v Malajsii do taxíku, protože by vás taxikář okamžitě z auta vyhodil.
Při porušení uvedeného zákazu vám hrozí pokuta ve výši až 500 singapurských dolarů. A aby toho nebylo málo, některé zdroje uvádějí, že konzumace durianu je zakázána dokonce i kdekoliv ve venkovním prostranství v Singapuru. Buďte proto obezřetní a před cestou do uvedených zemí si prostudujte, co smíte a nesmíte na veřejnosti dělat. Zakázáno je tam totiž například i krmení holubů.

Do hotelu v Thajsku jej také nenoste
V Thajsku se durian prodává během jeho hlavní sezóny, která je od dubna do srpna, ve stáncích prakticky na každém rohu. Na rozdíl od Singapuru jej v této zemi můžete venku konzumovat všude. Nicméně stejně jako ve výše uvedených zemích, ani v Thajsku si na něm nesmíte pochutnávat ve veřejné dopravě. V autobusech i vlacích najdete viditelné nápisy, které jeho vnášení do veřejných dopravních prostředků striktně zakazují.
Kromě toho zde pod hrozbou pokuty platí také přísný zákaz nosit jej na hotely. Má to svůj důvod, jelikož ne všichni ubytovaní hosté jsou ohleduplní a vydrželi by s konzumací ovoce až na jiné místo. Štiplavý zápach durianu by mohl výrazně znepříjemňovat pobyt ostatním hostům, a navíc by se mohl na pokoji držet ještě dlouhou dobu.
Zdroje: themalaysianreserve.com, mothership.sg, migrationology.com, interestingfacts.com, indes.cz, yearofthedurian.com