V dobách ČSSR to bylo dovolenkové eldorádo, dnes tam nikdo nejezdí. Přitom je krásnější než kdy dřív
Na pomezí Železných hor a Českomoravské vrchoviny se rozprostírá vodní nádrž, která se kdysi těšila velké slávě. Za dob socialismu totiž patřila mezi nejoblíbenější rekreační destinace a davy turistů sem každoročně mířily za koupáním, pobytem v přírodě nebo vodními sporty. Dnes však její břehy zejí prázdnotou i přesto, že si zachovala své kouzlo a jedinečnou atmosféru.
Ve druhé polovině 20. století se řada vodních ploch v tehdejším Československu každé léto proměnila na centra rekreace. Lidé vyráželi do zahraničí velmi vzácně a čas dovolené tak strávili u přehrad, rybníků nebo třeba na horách. V těchto oblastech se budovalo i mnoho chatových osad a rekreačních středisek, přičemž některá fungují dodnes.
Koncem 90. let ale začala obliba těchto míst prudce klesat. S přibývajícími možnostmi cestování do zahraničí změnila většina návštěvníků nároky na dovolenou a tam, kde se nepodařilo udržet vysokou úroveň, hosté rychle ubývali.
Vodní nádrž ukrytá v srdci přírody
Přehrada Seč se nachází na řece Chrudimce, kousek od Pardubic. Je usazena do krajiny Železných hor, které zde sousedí s Českomoravskou vrchovinou. Sečská přehrada má rozlohu přibližně 220 hektarů a slouží nejen k rekreačním účelům, ale také jako zdroj vody pro místní vodní elektrárnu nebo k regulaci toku řeky a ochraně před povodněmi.
Její okolí se pyšní skalními výběžky, zalesněnými kopci a romantickými zátokami, díky kterým bylo toto místo v minulosti tolik oblíbené u turistů. Zajímavá je i její hráz – ta je vysoká více než 40 metrů a ve své době byla technickým unikátem.

Dovolená za socialismu – ráj rekreantů i pionýrských táborů
Historie Sečské přehrady sahá až do první poloviny 20. století. Stavba tohoto vodního díla započala již v roce 1924 a pokračovala až do roku 1937. Původně šlo o důmyslný počin, který měl oblast pouze ochránit před povodněmi. Po druhé světové válce však získala nový význam a stala se oblíbeným rekreačním centrem.
Během socialistické éry vyrostlo na břehu Sečské přehrady nespočet táborů, kempů a rekreačních zařízení. Navštěvovaly je nejen rodiny s dětmi, ale i pionýři, rybáři, milovníci plavání a dalších vodních sportů. Popularita byla tak velká, že během prázdnin a letních víkendů nebylo snadné najít místo k zaparkování ani volný plácek na břehu.
Po roce 1989 však nastal útlum – lidé začali objevovat cizí země a jejich přímořská letoviska, české přehrady tak zely prázdnotou a jejich infrastruktura pomalu chátrala. Z některých rekreačních zařízení se staly soukromé chaty, jiná byla úplně zrušena a z kdysi slavného dovolenkového ráje zůstalo místo, které pravidelně navštěvují pouze obyvatelé přilehlých obcí.

Proč vyrazit na Sečskou přehradu
Přestože přehrada ztratila svou někdejší popularitu, je i dnes stále krásnou destinací pro výlety k vodě a objevování krás Česka. V nádrži si stále můžete zaplavat, zarybařit nebo jen tak relaxovat na břehu. Kromě krásné okolní přírody můžete vyrazit třeba na zříceninu hradu Oheb.
Ten se tyčí nad přehradou, na strmém skalnatém kopci. Kdysi dávno sloužil jako strážní pevnost, dnes zůstává pouze zajímavou dominantou zdejší krajiny. Výlet ke zřícenině není náročný a od přehrady k hradu vede lesní stezka.
Jen pár kilometrů od přehrady se nachází město Slatiňany. Zde můžete navštívit slavný hřebčín, který zastřešuje chov starokladrubských koní. Zúčastnit se lze prohlídkové trasy, která kromě hřebčína zahrnuje i návštěvu zdejšího zámku.
Milovníci přírody a turistiky mohou vyrazit na některou z turistických tras vedoucích přes chráněnou krajinnou oblast Železné hory. Část oblasti je také součástí UNESCO geoparku a na procházkách okolím si lze prohlédnout unikátní geologické útvary.
Zdroje: Medium.seznam.cz, iDnes.cz, Regiontourist.cz