V bankách nyní platí pravidlo 10 sekund: Na co si dát pozor při převodech peněz
Peníze na účtu dřív, než stačíte mrknout? V současnosti už ne sci-fi, ale nová realita. Díky novému pravidlu Evropské unie budou finanční transakce rychlejší než kdy dřív. Víte, jak toto „desetivteřinové pravidlo“ funguje a co pro vás znamená v praxi?
Počínaje dnem 9. února 2025 vešlo v platnost nové Nařízení Evropského parlamentu a Rady, které se týká zlepšení efektivity převodů peněz mezi účty v rámci celé EU. Zákon byl schválen již v roce 2024, nějakou dobu ale trvá, než vejde v platnost.
Státy, které se nachází v eurozóně, měly povinnost přizpůsobit se novým požadavkům nejpozději do začátku roku 2025, ty ostatní, mezi které patří také Česká republika, mohou za závazný považovat rok 2026.
Platby budou muset být připsány okamžitě
O co se tedy v praxi jedná? Banky a záložny budou muset garantovat, že převody financí budou probíhat v reálném čase. Již nyní bylo pochopitelně možné provést okamžitou platbu, mnoho bank si ale za tuto službu účtovalo poplatky navíc. To ale nyní již nebudou smět dělat.
Tyto transakce budou muset proběhnout v rámci deseti vteřin. Pro vás jako uživatele to tak znamená, že budete moci zaplatit nebo se dostat ke svým penězům prakticky okamžitě poté, co je zadán příkaz k platbě.
Týká se to jak vnitrostátních, tak mezinárodních plateb. Primárně je tato změna cílena na platby, které se provádějí v eurech. Závazné jsou ale také pro státy, jejichž výchozí měnou sice není euro, ale běžně na jejich území k platbám v eurech dochází.

Majitelům účtů to může přinést finanční úspory
Služba bude dostupná nonstop, tedy v kteroukoliv hodinu, den v týdnu a bez ohledu na svátky. Kromě toho musí být také odesilatel platby neprodleně informován o tom, že druhá strana částku obdržela a zda jí jsou nyní finance k dispozici k použití, nebo nikoliv. Ani za tyto zprávy si banky nebudou smět cokoliv účtovat.
Důvodem pro tuto úpravu je snaha trh udělat pružnějším a ušetřit peníze nejen fyzickým osobám, ale také podnikům. Například v roce 2021 totiž Evropská komise zjistila, že pouze zhruba 11 % plateb v EU proběhla v režimu okamžitých plateb. Důvodem je nejspíš fakt, že se jednalo o placenou službu.
V důsledku toho ale v rámci EU každý den „zamrzlo“ v oběhu zhruba 200 miliard eur, což odpovídá přibližně 5,1 bilionu korun. Peníze, které se nacházejí ve vzduchoprázdnu, ale způsobují svým majitelům ekonomické ztráty, protože s nimi není možné v takovou chvíli nakládat a jakýmkoliv způsobem je vhodně investovat.
V mnoha částech světa je toto pravidlo již dávno normou
„V éře digitální transformace představují okamžité převody maják efektivity a pohodlí a dláždí cestu pro bezproblémové a propojené evropské finanční prostředí. Jejich rychlé provádění a přeshraniční dostupnost umožňují jednotlivcům a podnikům provádět transakce s bezkonkurenční rychlostí a flexibilitou, čímž podporují integrovanější a dynamičtější ekonomiku EU,“ sdělil k tématu pro web Renew Europe lotyšský europoslanec Ivars Ijabs.
„V této oblasti nejsme průkopníkem; nařízení umožní EU dohnat mezinárodní trhy jako je Brazílie, Indie, Austrálie a Spojené království, kde okamžité platby rychle rostou,“ doplnila jeho slova komisařka EU pro finanční služby Mairead McGuinnessová.

V Česku již tyto platby podporuje téměř každá banka
Okamžité platby v Česku nyní umožňuje celkem 14 bankovních institucí, většina z nich zdarma. Odesilatelův i příjemcův účet ale musí být zařazen v režimu okamžitých plateb. Pokud tomu tak není, dorazí například platba odeslaná v pátek odpoledne na místo určení teprve v pondělí. Kdyby toho dne byl státní svátek, potrvá to ještě déle.
Na první pohled se zdá, že nové nařízení bude pro banky pouze formalitou, ale ve skutečnosti je to o něco složitější. Zvlášť v případu zahraničních plateb je totiž potřeba dodržovat mnoho bezpečnostních opatření a kromě toho to klade jisté nároky také na bankovní systémy.
Okamžité platby je také těžší zadržet v rámci pravidel ALS (zákon proti praní špinavých peněz). Proto je často limit pro okamžité platby nastaven na čásku 50 tisíc eur.
Zdroje: Chip.de, Abogacia.es, SeznamZprávy.cz, Chip.cz