Luxusní bydlení u moře za cenu pražské garsonky. Žádná byrokracie a stát vám na to ještě přispěje
Realitní trh umí často překvapit. Věřili byste, že můžete mít luxusní bydlení u moře, za stejnou cenu, za jakou se prodává garsonka v Praze? Zní to možná jako pohádka, ale je to realita.
Pražský realitní trh patří k nejdražším ve střední Evropě, a i malé byty jako garsonky se prodávají za několik milionů korun. Mají sice výhodu v tom, že jsou třeba v centru města, ale prostoru tu moc nenajdete. Za cenu, kterou zaplatíte v Praze za jednu místnost a pár metrů čtverečních, můžete mít vlastní vilu u moře v Itálii. A namísto ruchu velkoměsta a věčného hledání parkovacího místa vás tu čeká ranní káva s výhledem na tyrkysové moře, terasa zalitá sluncem a šumění vln.

Luxusní bydlení u moře
Domy, které stojí stejně a nebo i méně než garsonka v Praze, najdete po celé Itálii. Elegantní vilu hned u moře za 5 milionů korun koupíte například v městečku Zambrone, které se nachází na západním pobřeží Kalábrie v jižní Itálii. Nemovitost nabízí dvě ložnice, soukromou zahradu, terasu s výhledem na moře a také bazén. Další zajímavou možností je novostavba v severní Sardinii, která se nachází jen 400 metrů od moře. Vilka disponuje 2 ložnicemi, zahradou, krytou verandou a střešní terasou. Vila postavená v tradiční sicilské architektuře, která stojí jen 200 metrů od pláže, je k mání za 6,5 milionu korun v sicilském městečku Taormina. Pokud se nechcete starat o dům, tak například na Benátské riviéře v letovisku Jesolo si můžete koupit moderní apartmán na pláži. Ty nejlevnější mají dvě ložnice a terasu a součástí resortu je i relaxační zóna s bazénem a venkovní posilovnou. Ceny se pohybují od 6,2 milionů Kč.
Vzhůru na venkov
Na rozdíl od složité byrokracie, se kterou bývá spojený nákup nemovitosti v Česku, při koupi nemovitosti v Itálii můžete vše vyřídit jednodušeji. Zdejší postup je méně komplikovaný a celý proces je rychlejší než u nás. Navíc, v některých případech vám stát může na koupi či rekonstrukci nemovitosti přispět. Například pokud nemáte problém s tím stát se italským rezidentem, můžete využít daňové zvýhodnění a ušetřit 7 % na dani z převodu nemovitosti. Stačí si do 18 měsíců změnit trvalé bydliště. Pokud chcete ušetřit ještě víc, přestěhujte se na toskánský venkov a stát vám vyplatí až 750 tisíc korun. Peníze ale musíte použít na renovaci domu a částka může pokrýt maximálně 50 procent těchto nákladů. Dotační program se zaměřuje na města s méně než pěti tisíci obyvateli a jednou z podmínek je, že novou nemovitost uděláte svým hlavním bydlištěm. S životem v Itálii ale přicházejí i určité povinnosti. Například budete muset podávat daňové přiznání v Itálii a platit daně z nemovitosti a finančních prostředků, které máte v zahraničí.
Opuštěné domy za jedno euro
Pořízení bydlení v Itálii může být ovšem pro někoho drahé i se státními příspěvky. Naštěstí několik italských měst přišlo v posledních letech s neodolatelnou nabídkou, a tak aby zvrátili trend mizející populace, začali lidi lákat ke koupi opuštěných domů za jedno euro. Kupující za pár korun dostanou chátrající budovu, opraví si ji a do místních ulic se díky tomu zase vrátí život. Jednoeurové domy určené k renovaci naleznete takřka po celé Itálii a někde není ani nutné skládat kauci. Prodávají se nemovitosti, které jsou staré i několik století nebo jsou v dezolátním stavu. Ve většině případů ale musíte tyto chátrající objekty od základu zrekonstruovat. Do 3 let totiž musí být dům obyvatelný a během prvních 5 let ho nesmíte prodat.

Nechce se vám do Itálie?
Pokud se nechcete stěhovat zrovna do Itálie, tak existují i takové státy, které vám zaplatí za to, že se k nim přestěhujete. A tyto peníze nemusíte použít na renovaci. Například Španělsko nabízí mladým párům 3000 eur za přestěhování se do vesnice Ponga v Asturii, dalších 3 000 eur pak dostanete za každé narozené dítě. Řecko nabízí dokonce dům a pravidelný měsíční příspěvek, a město v Kansasu v USA poskytuje až 15 000 dolarů novým obyvatelům, kteří se tam přestěhují a zůstanou alespoň jeden rok. Jiné státy zase nabízejí občanství jako odměnu za nákup nemovitosti na jejich území. Pokud například v Portugalsku investujete do nemovitosti alespoň 6,7 milionu Kč, můžete získat zlaté vízum a po pěti letech požádat o občanství, navíc bez toho, abyste tam museli žít. Thajsko nenabízí občanství, ale po koupi nemovitosti za 2 miliony Kč zde můžete získat dlouhodobé vízum. Pokud toužíte po tropickém ráji, tak v některých karibských státech také nabízejí občanství výměnou za nákup nemovitosti.
Zdroj: iDNES.cz, Forbes, Poznatsvět