Kam se hrabe přelidněný Petřín. Tuhle vyhlídku v Praze si užijete v klidu a bez davů. Nevědí o ní ani rodilí Pražáci
Nad pražskými Radlicemi se tyčí kopec, který nabízí krásnou podívanou na Prahu. Kromě pozoruhodné vyhlídky se navíc jedná také o významné geologické naleziště. Tato lokalita je tak zajímavá nejen pro zamilované páry a rodiny s dětmi, ale i pro nadšence do přírodních věd.
Kopec se nachází nad řekou Vltavou asi 310 metrů nad mořem. Zajímavé je, že toto místo není až tak známé jako jiné pražské vyhlídky. Nejspíše to bude tím, že se zde nenachází žádná občerstvení ani významné památky. Je to ale vlastně ku prospěchu této lokality, jelikož tu na rozdíl od jiných míst v Praze nenarazíte na davy turistů.
Původně stál na místě hrad
Na zmíněném místě stával ve středověku hrádek s názvem Děvín, který je známý z bájí a pověstí o dívčí válce. Dochováno z něj ale bohužel prakticky nic nebylo a jeho umístění je pro bystré oko patrné pouze z reliéfu krajiny a místní vegetace. Právě po tomto hrádku se lokalita jmenuje, nicméně můžete ji znát také pod názvem Dívčí hrady.
O historii hradu toho není moc známo. Údajně jej však nechal postavit Štěpán z Tetína kolem roku 1338, načež jej asi o 30 let později odkoupil Kartuziánský klášter. Netrvalo však dlouho a stavba ještě ve 14. století zpustla. Svého času (tj. cca v 16. století) pak byl zřícenina hradu využívána armádou pro účely testování nových pražských děl.

Některé historické dokumenty ještě uvádějí, že v 19. století se na místě, kde Děvín stával, těžil kámen. V současné době už ale v dané lokalitě můžeme vidět pouze zbytky valů a rozpadlých zdí. Dívčí hrady jsou však pro turisty a obyvatele Prahy zajímavé spíše pro svou romantickou atmosféru a překrásnou vyhlídku, než kvůli samotné historii zmíněného hrádku.
Vyhlídka na Prahu a koně Převalského
Děvín poskytuje svým návštěvníkům překrásnou podívanou na Smíchov, Radlice, Hlubočepy, Prokopské údolí a Barrandovský most. Při pohledu z hřebenů Děvína tak máte jako na dlani velkou část Prahy. V dáli je pak možné spatřit například vysílač Cukrák, Žižkovskou věž i sídliště Prosek.
Kromě toho, že místo nabízí překrásné výhledy, poslouží dobře také k romantické procházce. Pokud se navíc zajímáte o zvířata, jistě vás potěší, že se na Dívčích hradech nachází i výběh koní Převalského. K pozorování zvířat je přitom možné využít tři dřevěné vyhlídkové plošiny, které jsou volně přístupné veřejnosti.

Pro nadšené zoology je tu pak ještě jedna zajímavá informace, a sice, že lokalita Dívčích hradů posloužila jako plocha pro reintrodukci modráska vičencového. Jedná se o druh motýla, který v Praze vyhynul v roce 2004. Nové populaci modráska se zde daří velmi dobře a začal se také postupně šířit i na další lokality.
Kudy vede cesta na Dívčí hrady
Na vyhlídku Dívčí hrady se dá dostat hned z několika výchozích bodů v Praze. Vydat se na procházku můžete například ze stanice metra Radlická ulicí Výmolova. Touto cestou dojdete k začátku výběhu koní Převalského. Nejedná se přitom o nijak náročnou a dlouhou trasu. Její délka je asi 1,5 km.
Na metru Radlická ale zároveň můžete využít ještě autobusové dopravy, abyste se dostali blíže pod kopec. Stačí nastoupit do autobusu č. 153 a vystoupit buď na zastávce Nad Konvářkou, nebo na zastávce s názvem Nad Dívčími hrady. Kromě toho je možné jet do zastávky Dívčí hrady autobusem č. 231 z Anděla (zastávka Na Knížecí).
Místo je přístupné jak pěšky, tak i na kole. Jelikož se ale jedná o vyhlídku, počítejte zároveň s tím, že si budete muset vyšlápnout kopec. Oblast je navíc také vhodná pro běhání či jiné sporty. A protože se jedná o procházku přírodou, často zde narazíte také na volně pobíhající psy.
Zdroje: praha-priroda.cz, hrady.cz, milujuprahu.cz