Každý zná Adršpašské skály, ale tohle místo na Broumovsku je ještě krásnější. Skoro nikdo o něm neví
Romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky do kraje a téměř panenskou přírodu nabízí přírodní rezervace, která je turisty tak trochu pozapomenutá. Rozsáhlá oblast v severovýchodních Čechách přitom ukrývá fascinující exempláře pískovcových skal, soutěsky i bohaté lesy. Ale hlavně tu najdete božský klid a lezecké terény.
Výlet na tento dvanáctikilometrový hřeben vás uchvátí a zanechá spoustu vzpomínek. Oblast mezi městy Broumov a Police nad Metují je totiž tou pravou přírodní divočinou. Mimo pár turisticky „profláknutějších“ míst tady většinou nepotkáte ani živáčka, a tak jsou zdejší scenérie pro milovníky přírodních rozmanitostí oázou klidu a rájem. Zajímavým unikátem této oblasti jsou četné Slavěnské hřiby, které jsou ukázkou nerovnoměrného zvětrávání pískovcových skal. Narazíte na ně v oblasti Slavného a Božanovského Špičáku.
Unikátní pískovcový reliéf
Pokud milujete batoh na zádech a pohorky, pak vyrazte do neprobádané krajiny Broumovských stěn. Pískovcový reliéf na ploše 638 hektarů je tak úchvatný, že byla tato oblast vyhlášená v roce 1956 dokonce Národní přírodní rezervací. Najdete v ní řadu kouzelných míst, která stojí za návštěvu v každém ročním období. Stěny se zdvihají jihozápadním směrem z údolí řeky Stěnavy. Z nesouměrného horského hřbetu vystupuje celá řada pískovcových skalních útvarů, lemujících četné rokle. Drtivá část Broumovských stěn je přístupná. Hustá síť značených turistických stezek umožňuje navíc poměrně pohodlný průchod jinak těžko prostupným terénem.

Za adrenalinem na úzký hřeben
Broumovské stěny se zvedají v Broumovské vrchovině a zalesněný hřeben se táhne od Honského Špičáku až k pohraničnímu sedlu pod Hejšovinou. Místy je to pěkný adrenalin, skalnatý hřeben je totiž v nejužších bodech široký jen několik metrů. Je ale protkaný sítí turistických značek, které vás navedou v krajině Kladského pomezí, na niž navazuje polský národní park Stolové Hory, které jsou rájem pro turisty, cyklisty i běžkaře. V zimě totiž nabízejí kilometry perfektně udržovaných běžkařských stop. Značené stezky vás dovedou k těm nejkrásnějším vyhlídkovým místům.
Z Božanovského Špičáku až na Kralický Sněžník
Patří mezi ně třeba Božanovský Špičák, což je se 773 metry nad mořem nejvyšší vrchol Broumovských stěn, vrch Koruna nebo Supí hnízdo. Nabízejí ty nejvelkolepější pohledy nejen na blízké skály a terén Policka a Broumovska, ale také na hřebeny Krkonoš, Sovích, Orlických a Bystřických hor a přes Polsko až na vzdálený Kralický Sněžník a Jeseníky. Nevynechejte ani Junácké vyhlídky a Bludiště. Unikátním pískovcovým útvarem je Kamenná brána. Navštivte ji při výletu na nedalekou Korunu. Pocit letícího dravce zase zažijete v exponované Slavenské vyhlídce. Kopcovitý reliéf doplňují husté smrkové lesy, které spolu s loukami a poli tvoří pestrý a velmi působivý koberec. CHKO Broumovsko, jejíž součástí jsou i Broumovské stěny, obohacuje i nespočet kulturních památek. K nejznámějším patří Broumovský klášter a dřevěný kostelík na broumovském hřbitově. Statky, kostely, křížky, smírčí kříže a boží muka najdete převážně v severní části území.

Na pivo do turistické chaty ve švýcarském stylu
Známým výletním cílem a křižovatkou turistických cest jsou také barokní kaple Panny Marie Sněžné. Postavená byla před 300 lety podle návrhu geniálního stavitele té doby Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Malebný skalnatý vrch se sakrální stavbou doplňuje od konce 19. století ještě i dřevěná turistická chata Hvězda. Je postavená ve švýcarském stylu a můžete se zde občerstvit. V oblasti najdete řadu kouzelných míst, která stojí za návštěvu v každém ročním období. Stěny se zdvihají jihozápadním směrem z údolí řeky Stěnavy. Z krajinářského hlediska se jedná o výrazný nesouměrný horský hřbet, z něhož vystupuje celá řada pískovcových skalních útvarů, lemujících četné rokle. K nejznámějším místům patří pověstmi opředená tajemná Kovářova rokle. Vede jí značená turistická cesta z Police nad Metují přes již zmíněnou Hvězdu až do Broumova.
Do ticha mezi skalní velikány autem i busem
Broumovské stěny jsou dostupné z obou stran, tedy od Broumova i Police nad Metují. Nejlepšími východisky k túrám jsou Křinice, Božanov, Machov, Slavný a Hlavňov. Do výchozích bodů, z nichž už musíte po svých, se dostanete autem nebo autobusem. Pravidelné spoje jezdí na trase Police – Broumov se zastávkami Pěkov – Hony, odkud vychází turistické značení přímo do stěn.
Zdroje: www.broumovskesteny.cz, www.broumovsko.cz, kladskepomezi.cz