Toto je jedna z nejkrásnějších přírodních rezervací v Česku, kde rozkvétají tisíce květin. Na jaře se promění v nádherný koberec
Pokud patříte k turistům, kteří upřednostňují toulky po přírodních krásách před návštěvami kulturních památek, pak pro vás máme tip na zajímavou lokalitu ve Středočeském kraji. Tato oblast, která vznikla teprve v červnu roku 2014, nadchne milovníky přírody zejména místní unikátní flórou.
Mezi Mělníkem a Neratovicemi v okolí řeky Labe se rozkládá přírodní rezervace, jež je z poloviny tvořena lužními lesy. Hned zkraje jara zde vykvétají sněženky, které pokrývají velkou část půdy, takže tvoří nádherný přírodní koberec. Jedná se o botanicky velice ceněnou lokalitu, jelikož kromě sněženek zde roste dalších zhruba 50 chráněných druhů rostlin.
Ráj vzácných květin a hub
Přírodní rezervaci, o které se bavíme, najdete pod názvem Úpor-Černínovsko a řadí se mezi takzvané Evropsky významné lokality. Její rozloha činí 877,44 ha a je rozdělena do devíti částí. Součástí rezervace jsou kromě lužních lesů také přirozené eutrofní nádrže či nivní louky říčních údolí. Díky zachování a udržování těchto ekosystémů se tato oblast pyšní bohatou druhovou rozmanitostí.
Jak bylo výše zmíněno, na přelomu února a března sem výletníky lákají především bělostné koberce, které tvoří tisíce sněženek. Na okraji lužních lesů se však vyskytují další botanicky významné druhy rostlin, jako je například starček poříční, rozrazil dlouholistý, žluťucha lesklá nebo hrachor bahenní.

Co činí tuto oblast obzvláště jedinečnou je pak výskyt rezavce jilmového, což je dřevní houba, která se na území České republiky nikde jinde nenachází. Dále zde byla zaznamenána také přítomnost vzácné lupenaté houby evidované na Červeném seznamu hub ČR s názvem špička trojbarvá.
Nachází se zde i specifická fauna
Kromě botanických skvostů je tato přírodní rezervace bohatá i na živočišné druhy, což z ní činí oblast zájmu různých zoologických výzkumů. Místní specifická fauna obývá především slepá ramena a tůně. Mezi zajímavé živočichy, na které je zde možné narazit, patří například drobný korýš s názvem žábronožka sněžní.
Vyskytují se zde navíc i ohrožené druhy plžů, jako je třeba točenka veleústá či vzácná dvojzubka lužní a terčovník kýlnatý. Zároveň je rezervace domovem mnoha obojživelníků, ať už se jedná o čolka obecného nebo některé druhy skokanů (hnědého, štíhlého a skřehotavého). Co se týká větších zvířat, tak za zmínku stojí výskyt orla mořského a luňáka červeného.

Úpor-Černínovsko je tedy rozsáhlá oblast, která poskytuje útočiště mnohým živočišným druhům. Právě z důvodu ochrany lužních lesů, nivních luk a slepých ramen, jež obývají více či méně vzácné populace, bylo toto území vyhlášeno v roce 2014 za přírodní rezervaci a podléhá přísné ochraně.
Na procházku jedině s holínkami
Lužní lesy představují biotop, který vznikl jako důsledek odlesnění a zvýšené povodňové aktivity. Jelikož se jedná o Evropsky významnou lokalitu a do tůní se nesmí nijak zasahovat, nenajdete zde žádné zpevněné nebo vyasfaltované cesty. Pokud je potřeba zpřístupnit nějaké místo, kde se nacházejí velké kaluže, které brání provozu, vybudují se tam odvodňovací stružky, které nijak nenaruší ekosystém.
Po většinu roku jsou tak cesty v rezervaci zabahněné, podmáčené a zarostlé. Toto místo proto nemusí být pro mnoho turistů až tak lákavé. Milovníci přírody, zoologové a botanici se však odradit nenechají. Stačí si s sebou na výlet vzít holínky a nepromokavé dlouhé kalhoty. Výletníci, kteří upřednostňují zpevněné cesty, se pak mohou místo návštěvy lužních lesů projít po stezce, jež vede podél Labe.
Zdroje: portal.nature.cz, eckralupy.cz, flora-cs.com