Dříve ráj prostituce, dnes luxusní kavárna: Každý, kdo přijede do Prahy, by ji měl vidět na vlastní oči
V jedné z nejvýznamnějších secesních staveb v České republice se nachází kavárna, která byla dříve nechvalně známá jako místo, kde se shlukují narkomani a prostitutky. Po rozsáhlé rekonstrukci se z ní však stalo luxusní zařízení nabízející nejen posezení nad kávou a zákuskem, ale také pohled na půvabný historický interiér budovy.
Úplně původní budova byla postavena v letech 1869 až 1871 a navrhli ji pražští architekti Antonín Viktor Barvitius a Vojtěch Ignác Ullman. Jednalo se o 150 metrů dlouhou stavbu se dvěma věžemi, halou, kancelářemi a restaurací. Její interiér zdobil kazetový strop a mozaiková dlažba.
Vznik českého secesního skvostu
Jelikož budova přestala po nějaké době vyhovovat, prošla na začátku dvacátého století přestavbou. Osoba, která měla tentokrát projekt na starost, patřila v té době k nejvýznamnějším českým architektům. Jeho jméno vám jistě hned napoví, o jaké architektonické památce je řeč. Jedná se totiž o Josefa Fantu.
Fantova budova, jak ji dnes nazýváme, získala po rekonstrukci v roce 1909 nový kabát, který byl kombinací secesního a neoklasicistního stylu. Kromě samotné budovy bylo přestavěno také kolejiště a dvorana na nástupišti. Na výzdobě se navíc podílelo několik významných českých sochařů, a sice Čeněk Vosmík, Stanislav Sucharda a Ladislav Šaloun.

Stavební práce pak na nějakou dobu utichly, avšak zhruba v polovině dvacátého století se začalo diskutovat o rozšíření hlavního nádraží. Bylo vytvořeno několik návrhů, z nichž některé dokonce zahrnovaly demolici Fantovy budovy. K tomu ale naštěstí nakonec nedošlo a místo toho vyrostla pod magistrálou velká odbavovací hala.
Kavárna s geniem loci
Právě v původní odbavovací hale později vznikla unikátní Fantova kavárna, když se prodej vlakových jízdenek přesunul do suterénu budovy. Toto místo se tak stalo oblíbeným útočištěm nejen cestujících, kteří si zde u šálku kávy krátí čas při čekání na vlak, ale také turistů i obyvatel Prahy.
Už při vstupu do budovy na vás dýchne atmosféra začátku dvacátého století. Při pohledu na interiér kavárny a celé Fantovy budovy se člověku téměř zastaví dech. Kromě architektonických prvků vás uchvátí nástěnné malby a vysoký půlkolový strop, který je vyzdoben znaky měst, do nichž dříve putovaly vlaky z nádraží. Jedná se přitom jak o česká města, tak i o zahraniční destinace.
Zároveň v těchto prostorách najdete krásné sochy od výše zmíněných významných českých sochařů. Návštěvu Fantovy kavárny by si tak rozhodně neměl nechat ujít žádný milovník historie, umění či architektury, který zavítá do naší metropole.

Těžké časy v době covidu
Po rekonstrukci Fantovy budovy vypsala v roce 2020 Správa železnic výběrové řízení na provozovatele kavárny. Jelikož ale v tu dobu řádila pandemie covidu-19, nový provozovatel se musel hned zkraje svého působení vypořádávat s komplikacemi.
Stejně jako řada dalších provozovatelů restauračních zařízení a kaváren, i této společnosti se období řádění covidu výrazně dotklo. I přes veškeré potíže a zadlužení se však novému nájemníkovi nakonec podařilo toto těžké období přečkat a v současné době jede Fantova kavárna opět naplno.
V nápojovém lístku tohoto podniku najdete nejen italskou kávu připravovanou v mnoha různých variacích, ale také alkoholické nápoje, domácí limonády, čaje a horkou čokoládu. Pro hladové krky je tu pak k dispozici pestrý jídelní lístek a mlsné jazýčky zase ocení lákavou nabídku lahodných dezertů.
Zdroje: fantovabudova.cz, irozhlas.cz, fantova-kavarna.cz, cesky.radio.cz, ct24.ceskatelevize.cz