Tento zámek Češi vůbec neznají. Patří ale k nejkrásnějším u nás. Má i vlastní pivovar
Zhruba 35 kilometrů od Karlových Varů ve směru na Prahu se nachází gotické sídlo, které za dobu své existence prošlo četnými přestavbami. Jeho současný vzhled je natolik impozantní, že se řadí mezi nejpůvabnější památky v České republice. Zároveň se však jedná o méně známou historickou stavbu u nás.
Nejdříve gotický hrad, později renesanční a barokní zámeček a nakonec panství ve stylu anglické gotiky – všemi zmíněnými slohy si tato stavba prošla. Z každé přestavby si přitom nese nějakou charakteristickou památku. Tou nejvýznamnější je stropní olejomalba od barokního malíře Petra Brandla z roku 1699.
Zámek se nachází v malém městečku čítající kolem 600 obyvatel. Kromě něj se zde vyskytují také další zajímavé pamětihodnosti, jako například klášter karmelitánů, kostel Zvěstování Panny Marie na vrchu zvaném Špičák, farní kostel Jména Panny Marie a jen částečně dochované městské opevnění. Název této obce je odvozen od staročeského slova, které označuje chatrč. Už víte, kde se nacházíme?
Přestavby napříč stoletími
Někteří z vás možná uhodli, že se jedná o zámek Chyše. První zmínky o této ne příliš známé památce pocházejí už z roku 1158, kdy byl zámek osídlen rodem Odolenů z Pětipes. Téměř o 300 let později, v roce 1466, jej získal pan Burian z Gutštejna. Avšak pouze rok nato bylo sídlo dobyto královským vojskem.

Roku 1578 pak nechal poničené panství přestavět na renesanční zámek jeho nový majitel, kterým byl Mikuláš z Lobkowicz. Nicméně následující rok sídlo prodal opět někomu jinému. Postupem času byla budova znovu upravena, tentokrát však do barokního stylu, a až rod Lažanských ho ve druhé polovině 19. století přestavěl do nynější podoby.
Od roku 1967 se pod vedením ONV Most konaly v prostorách zámku školy v přírodě pro děti. O devět let později byla ale budova vyklizena a uzavřena. V tomto období zámek zažil své nejhorší časy. Když se však sídlo dostalo do vlastnictví Ing. Vladimíra Lažanského z Děčína v roce 1996, byla tato památka zachráněna. Nový majitel jej nechal kompletně opravit a v roce 1999 otevřel společně se svou manželkou první zámeckou expozici.
Součástí zámeckého areálu je i pivovar
Jedním z lákadel pro milovníky turistiky a prozkoumávání českých památek by mohla být i skutečnost, že v Chyši se udržuje dlouholetá tradice pivovarnictví. Tomuto řemeslu se zde začali věnovat už v roce 1580. Také samotné panství se může pochlubit pivovarem, který zde byl vybudován v letech 1839 až 1841.
V panském pivovaru můžete ochutnat zdejší nepasterizované pivo, které se tu vaří podle staročeské receptury. Nese příhodný název Prokop, po jednom z bývalých majitelů zámku, a k jeho výrobě je použita voda z Doupovských hor a žatecký chmel. V nabídce zámecké restaurace přitom najdete jak světlou desítku, tak i jantarovou a tmavou dvanáctku.

Expozice věnovaná Karlu Čapkovi
Asi nejvýznamnější osobností, která svého času na zámku v Chyši pobývala, je Karel Čapek. V roce 1917, tedy v době, kdy ještě nebyl slavným spisovatelem, zde jako čerstvě vystudovaný doktor filozofie učil syna hraběte Lažanského. Karlu Čapkovi je proto v interiéru zámku věnována expozice, kterou můžete zhlédnout v rámci prohlídkové trasy.
Expozice se skládá ze dvou částí. První ilustruje pobyt Karla Čapka v Chyších a jeho odraz v literárním díle a druhá je zaměřena na pobyt spisovatele na Karlovarsku. Výstava nabízí prohlídku dokumentů, které se týkají několikaměsíčního Čapkova působení v sídle hraběte Lažanského.
Zdroje: chyse.com, pamatkovykatalog.cz, mestochyse.cz