Toto je nejděsivější místo v Česku: Okultisté ho dodnes vyhledávají. Skrývá se v něm ukrytý poklad?
Uprostřed hlubokých lesů, kde cesty doslova zarůstají mechem, se nachází místo, které už dávno neslouží svému původnímu účelu. Opuštěné ruiny kdysi honosného sídla jsou dnes jen tichou připomínkou dávné slávy i postupného úpadku. Místní si o něm vyprávějí nejrůznější příběhy, někteří dokonce tvrdí, že uvnitř přetrvává cosi nepojmenovatelného.
Jakmile se přiblížíte, dolehne na vás zvláštní atmosféra. Zchátralé zdi porostlé břečťanem, torzo schodiště, které už nikam nevede, a ozdobné reliéfy, které pamatují lepší časy, působí dojmem povedených kulis z historického filmu. Ticho ruší maximálně vítr v korunách stromů nebo šustění listí pod kroky náhodných návštěvníků. Žalostně vyhlížejícím objektem je Pfaffenhof – zaniklý lovecký zámeček nedaleko Litoměřic.
Stavba, která kdysi sloužila jako honosné letní sídlo, pochází z poloviny 19. století. Nechala ji vybudovat rodina Pfaff, jejíž členové si zde kdysi užívali klid venkovského života a pořádali honitby v okolních lesích. Zámek měl bohatě zdobené interiéry s loveckými trofejemi a dřevěným obložením, které mu dodávalo útulnou, ale zároveň reprezentativní atmosféru. Po druhé světové válce však objekt přešel do vlastnictví státu a jeho osud se začal měnit.

Nejprve jej využívala armáda, ale jakmile se odtud stáhla, začalo chátrání. Zámeček se postupně stal terčem vandalů i jedinců hledajících netradiční zážitky. V 90. letech se do jeho zdí promítly záhadné aktivity – objevily se zmínky o tajemných rituálech a podivných symbolech vyrytých do omítek. Spekulace o tom, že zde probíhaly okultní praktiky, přidaly místu na tajemné pověsti.
Minulost opředená záhadami
Jednou z nejznámějších legend spojených s Pfaffenhofem je ta o ukrytém pokladu. Údajně zde měla být schována část majetku šlechticů, kteří utíkali před válkou, nebo cennosti nacistických důstojníků, kteří v regionu působili během druhé světové války. Ačkoliv se žádné konkrétní důkazy nenašly, dodnes se objevují neúnavní hledači pokladů, kteří doufají, že narazí na něco mimořádného.
Dnes je Pfaffenhof ve velmi špatném stavu. Budova se rozpadá, zbytky fasády mizí pod nánosy vegetace a ruiny stále více pohlcuje les. Ačkoli se občas objevují návrhy na jeho záchranu, reálné kroky zatím stále nepřicházejí. Před čtyřmi lety byl objekt k mání – celý soubor pozemků o rozloze 113,874 metrů čtverečních nabízela realitní společnost formou výběrového řízení za 20 milionů korun. Objekt v současné době patří soukromé firmě, která se specializuje na pronájmy nemovitostí, zatím však není jasné, zda má v plánu se zchátralou stavbou cokoli podniknout. „Nějaké záměry máme, ale to je běh na dlouhou trať a věc obrovských investic,“ říká Ing. Miloš Náprstek, jeden ze tří jednatelů společnosti, která Pfaffenhof vlastní. „Bourání zatím v plánu nemáme. Chtěli bychom vilu zachovat a opravit.“
Krutá realita současnosti
Místo je oblíbené mezi milovníky urbexu – prozkoumávání opuštěných budov – a občas sem zavítají i turisté, kteří se nebojí odbočit z vyznačených tras. Zámeček leží u žluté turistické značky vedoucí z Litoměřic na Radobýl, nedaleko podzemní továrny Richard a silnice do Michalovic. Přestože oficiálně není přístupný, zvědavců sem míří stále dost.

Pfaffenhof je tak smutnou připomínkou toho, jak se osud historických staveb může během několika desetiletí dramaticky změnit. Z luxusního místa odpočinku šlechty se stal zoufale vyhlížející chátrající objekt, jehož budoucnost je nejistá. Ať už se zde skutečně skrývá poklad, nebo je největší hodnotou jeho pohnutá historie, jedno je jisté – zámeček i nadále přitahuje pozornost a zůstává jedním z nejzajímavějších opuštěných míst u nás.
zdroje: litomericky.denik.cz, cuzk.gov.cz, cokolivokoli.cz, YouTube.com