Tato vesnice je označována za nejkrásnější v Česku. Až uvidíte fotky, pochopíte proč. Má i vlastní Stonehenge
Představte si místo, do kterého když přijedete, okamžitě dostanete pocit, že jste se přesunuli zpět v čase. Přesně taková lokace existuje i v Česku. Je natolik dechberoucí, že byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Česká republika je plná malých vesnic, které si nadále uchovávají ducha dávných časů a mají naprosto kouzelnou atmosféru. Jedna z nich ale svým vzhledem ty ostatní úplně převálcovala a je právem považována za vůbec nejkrásnější vesnici v Česku. Nachází se v ní několik statků postavených ve stylu jihočeského selského baroka, díky čemuž se v roce 1998 dostala na seznam památek UNESCO.
Kousek od Českých Budějovic
Ona vesnice nese název Holašovice a nachází se zhruba 16 kilometrů západně od Českých Budějovic. Dlouhou dobu bylo ovšem toto místo mnohými opomíjeno a o jeho kráse věděl jen málokdo. Naštěstí se o ní dozvěděli filmaři, kteří zde v roce 1972 natočili filmovou podobu Prodané nevěsty. Právě díky tomuto populárnímu snímku se o vesničce dozvěděla široká veřejnost, která se sem začala sjíždět, aby mohla půvabná stavení obdivovat na vlastní oči.

Krása, kam jen oko dohlédne
Holašovice jsou vskutku malou vesničkou. Mají jen zhruba okolo 200 stálých obyvatel. Možná právě to jim ale dodává ještě větší kouzlo. Většina statků postavených ve druhé polovině 19. století se nachází na návsi. Kromě nich zde můžete najít ještě kovárnu, hostinec nebo kapličku.
Vůbec nejznámějším stavením je pak pravděpodobně selský dvůr s číslem popisným 6. Jde o rodinné selské sídlo, které bylo postaveno už v roce 1530. Na návsi pak stojí i hasičské muzeum, v němž můžete obdivovat hasičskou stříkačku z roku 1928.
Je pravdou, že podobné stavby, jako se nacházejí v Holašovicích, najdete i v jiných jihočeských vesničkách. Avšak jen ty holašovické neprošly žádnými rozsáhlými přestavbami a rekonstrukcemi, díky čemuž jsou tak nadále zcela původní.
„Stonegenge”, za kterým nemusíte do Británie
Kromě úchvatných statků lidé do Holašovic vyrážejí i kvůli megalitickému kruhu, který byl vytvořený z velkých kamenů. Zdánlivě připomíná známý komplex kamenných kruhů Stonehenge, který se nachází na jihu Anglie.
Na rozdíl od originálu, u něhož stále není tak docela jasné, proč vůbec vznikl, má jihočeský „Stonehenge” jasný původ. Nechal jej postavit místní stavař Václav Jílek. Stavba byla dokončena v roce 2008 a slouží primárně jako turistická atrakce. Zároveň je ale také vyhledávaným místem u jedinců, kteří praktikují meditaci a věří, že mohutné kameny umí lidem předávat různou energii.
V kamenném kruhu se také čas od času konají například svatební obřady nebo různé společenské akce. A to primárně v keltském stylu.

Úchvatné po celý rok
Jestliže přemýšlíte, kdy je nejvhodnější čas vyrazit do Holašovic, můžete tak učinit kdykoliv. O zábavu je tam totiž postaráno po celý rok. Přes léto se zde konají Selské slavnosti, jejichž součástí je celá řada zábavných aktivit, které vycházejí z lidových tradic. Místní si oblékají tradiční kroje, na jarmarku lze zakoupit různé výrobky z keramiky a kůže nebo také oděvy. Koná se rovněž celá řada soutěží. To vše za doprovodu lidové hudby.
V zimě, když se Holašovice zahalí do sněhu, mají zase trochu jinou atmosféru. Možná ještě kouzelnější. Na návsi mohou návštěvníci obdivovat dřevěný betlém a v místním hostinci si dopřát horký punč či svařené víno na zahřátí. Ve vesnici se nachází také kino, kde se lze schovat před zimou, a to za ceny, které nemají konkurenci. Jeden lístek do kina totiž vychází na pouhých 20 korun.
Zdroje: obec-holasovice.cz, kudyznudy.cz, idnes.cz