Těchto 7 divů Česka vám vyrazí dech. Kdo nenavštívil alespoň půlku, jako by tu nežil
Česká republika skrývá mnoho přírodních divů, které svou jedinečností a monumentálností berou dech. Od majestátní Pravčické brány přes tajemnou propast Macochu až po fascinující Hranickou propast – každý z těchto útvarů je svědkem milionů let přírodních procesů. Kromě těchto známých lokalit však Česká republika nabízí i méně proslulé, avšak neméně fascinující přírodní fenomény, které stojí za objevování.
Přinášíme vám výběr sedmi nejpozoruhodnějších míst, která odhalují geologickou historii naší země a nabízejí nezapomenutelné zážitky.
1. Největší pískovcová skála v Evropě
Pravčická brána, největší pískovcová skalní brána v Evropě, je ikonou Národního parku České Švýcarsko. Nachází se poblíž Hřenska a svou monumentálností každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Kvůli erozi byl v roce 1982 zakázán vstup na oblouk, který je pod neustálým dohledem odborníků. Překvapivě se zjistilo, že je tvořen dvěma samostatnými skalními bloky, což snižuje riziko zřícení. Už od 18. století patří mezi turisticky vyhledávané cíle, k čemuž přispěla i budova Sokolí hnízdo s vyhlídkami. V roce 2009 se dostala mezi 71 semifinalistů ankety New7Wonders.
2. Propast Macochu si můžete prohlédnout z lodičky
Propast Macocha je nejznámější propastí v České republice a součástí Moravského krasu. Její hloubka je 138,5 metru, což z ní činí nejhlubší propast svého druhu ve střední Evropě. Na jejím okraji byly postupně vybudovány dva vyhlídkové můstky – Horní můstek z roku 1882 v nejvyšším bodě a Dolní můstek z roku 1899, odkud je výhled přímo na dno propasti.
První sestup do Macochy podnikl v roce 1723 mnich Lazar Schopper, čímž odstartoval éru průzkumů. Mezi významné badatele patřil Jindřich Wankel, který zde prováděl výzkum v roce 1856, a Karel Absolon, jenž v roce 1901 zahájil systematický průzkum. Tyto výzkumy vyústily v roce 1914 ve zpřístupnění suché části Punkevních jeskyní. Návštěvníci mohou absolvovat jejich prohlídku, která zahrnuje i plavbu na lodičkách po podzemní řece a umožňuje pohled na Macochu z jejího dna, což je zážitek, který se vryje do paměti.
3. Přírodní rezervace směle konkuruje Yellowstonu
Národní přírodní rezervace Soos ležící nedaleko Františkových Lázní je jedinečným územím s rozsáhlými rašeliništi, minerálními prameny a mofetami, ze kterých uniká oxid uhličitý. Pro svou neobvyklou krajinu s bahenními sopkami bývá přirovnávána k islandským geotermálním oblastem a nese přezdívku „český Yellowstone“.

Rezervací vede naučná stezka po dřevěných chodnících, která návštěvníkům umožňuje bezpečně prozkoumat nejzajímavější části této lokality. Během procházky lze pozorovat bublající bahenní sopky, unikající plyny i minerální prameny, které ovlivňují složení půdy a umožňují růst vzácných mokřadních a slanomilných rostlin. V extrémních podmínkách Soosu se daří i specifickým druhům živočichů. Součástí areálu je geologický park, muzeum přírody Chebska a stanice pro záchranu živočichů. Díky své jedinečnosti a bohaté geologické historii patří Soos k nejpozoruhodnějším přírodním lokalitám ve střední Evropě.
4. Hranická propast – fascinující přírodní úkaz
Hranická propast nacházející se v Hranickém krasu poblíž města Hranice na Moravě je nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na světě. Dosud potvrzená celková hloubka propasti je 519,5 metru, z čehož 69,5 metru tvoří suchá část a 450 metrů je zatopeno vodou. Předpokládá se však, že její celková hloubka by mohla přesahovat 1000 metrů. Propast vznikla působením teplých minerálních vod, které rozpouštěly vápenec a vytvářely tak rozsáhlé podzemní prostory. Přístup k propasti je omezený a její dno je pro lidské potápěče nedosažitelné, avšak okolí nabízí krásné procházky a výhledy na tento fascinující přírodní úkaz.
5. Čedičový útvar Panská skála
Na pátém místě mezi nejzajímavějšími přírodními místy České republiky se nachází méně známá, ale neméně působivá lokalita – Panská skála. Tento čedičový útvar u obce Prácheň nedaleko Kamenického Šenova v Lužických horách je často nazýván „kamenné varhany“ díky svým pravidelným pětibokým a šestibokým sloupům, které dosahují výšky až 12 metrů.
Panská skála vznikla před miliony let při sopečné činnosti, kdy docházelo k pomalému chladnutí lávy, což vedlo k vytvoření těchto unikátních sloupcovitých tvarů. U paty skály se nachází malé jezírko, které vzniklo zatopením bývalého lomu a dodává místu zvláštní atmosféru. Panská skála se proslavila také díky filmu „Pyšná princezna“, kde posloužila jako kulisa pro pohádkové scény.
6. Český prales
Boubínský prales, jeden z posledních zbytků původních šumavských lesů, ukrývá stromy staré až 500 let. Tato chráněná oblast na Prachaticku láká návštěvníky svou divokou přírodou a nenáročnou stezkou, která umožňuje obdivovat nedotčený les. Z vrcholu Boubína (1 362 m) nabízí rozhledna při dobrém počasí výhled až na rakouské Alpy.

7. Impozantní skály
Prachovské skály, ikonická součást Českého ráje, jsou fascinujícím labyrintem pískovcových věží, sloupů a bloků. Tato malebná skalní oblast nedaleko Jičína nabízí značené stezky, které návštěvníky provedou mezi monumentálními útvary dosahujícími výšky až 40 metrů. Kromě impozantních skal stojí za návštěvu i romantická vodní nádrž Pelíšek nebo zřícenina hradu Pařez, která připomíná dávnou historii tohoto jedinečného místa.
Zdroj: superzazitky.cz, kudyznudy.cz, prachovskeskaly.com