Česká krajina je posetá vesnicemi s krásnými, ale někdy i zvláštními a úsměvnými názvy. Zatímco některé dokážou pobavit, jiné vzbuzují rozpaky. Možná se vám už někdy stalo, že jste projížděli obcí, jejíž název vás okamžitě zaujal. A co kdyby existovaly ještě šílenější, vtipnější a absurdnější vesnice? Představte si místo, kde logika neexistuje, kde se ztrácí nejen turisté, ale i místní, nebo kde se každá oslava promění v legendární akci. Pojďme si tedy představit nejkurióznější (a zcela skutečná) jména vesnic, která rozhodně stojí za zmínku.
Kousek od Prahy leží malebná obec Řitka, která se proslavila nejen svým neobvyklým jménem, ale také tím, že zde žije zpěvačka Helena Vondráčková. Ačkoliv název může vyvolávat úsměvné asociace, jeho původ je prozaičtější – podle historiků pochází od slova „řitý“, což označovalo prudce tekoucí vodu.
Některé názvy obcí a vesnic znějí opravdu úsměvně
Hrdlořezy zní možná děsivě, ve skutečnosti však mají historický původ a odkazují na dávné krvavé bitvy a přepadení, která se zde měla odehrávat. Dnes tu však žádné nebezpečí nehrozí – místo loupežníků zde najdete klidné bydlení v příjemné atmosféře.
Severovýchodně od Prahy se nachází malá obec Zápy, jejíž název může evokovat zažívací potíže. Ve skutečnosti pochází ze staročeského slova „zapiti“, které označovalo místo, kde se voda rozlévá a zaplavuje krajinu.
Když se podíváme dál od hlavního města, narazíme na řadu vesnic, jejichž názvy dokážou pobavit. Například Pičín ve Středočeském kraji. Přestože si mnoho lidí myslí, že jde o podvrh, opravdu existuje. Pičulín je zase 664 metrů vysoký kopec ve Žďárských vrších, jehož název se dochoval i u přilehlého lesa a zaniklé vesnice zmiňované v historických pramenech. Na rozdíl od Pičína, který nemá sexistický původ, byl název Pičulína odvozen od osobního jména s odkazem na pohlavní orgány. Podle pověsti patřily zdejší lesy hraběti známému svou náklonností k ženám.
Názvy vesnic mohou být opravdu různorodé. FOTO: Shutterstock
Dalším kuriózním názvem je Šukačka, osada spadající pod město Železná Ruda na Šumavě. Název pochází ze srbského slova „šuka“, znamenajícího koza, nebo ze slovesa „šukat“, které ve starších slovanských jazycích označovalo hledání či pobíhání.
Vesnice, které skutečně existují
Zajímavá jména nesou i další české vesnice. Onen Svět se nachází na jihu Čech a přestože jeho název může znít zvláštně, místní se s ním sžili. Prasek u Hradce Králové zase může působit dojmem, že se zde dříve chovalo mnoho prasat, ale dnes jde o klidnou obec. Podobně živočišným názvem se pyšní i Svinčany v Pardubickém kraji.
Nedaleko Pelhřimova leží Kojčice, kde se buď hodně kojí, nebo si místní jednoduše zvykli na veselý název své vesnice. Další zajímavou obcí je Zlámaná Lhota – buď se tam všechno láme, nebo se tam lidé vracejí ze zábav s pořádnou kocovinou.
Mezi pozitivněji laděné názvy patří Boží Dar v Krušných horách. Tato obec nejen krásně zní, ale také skvěle vypadá a je oblíbeným místem turistů i milovníků zimních sportů. O něco méně andělsky ale působí Čertoryje, naznačující, že se tam kdysi čerti pořádně vyřádili. Dnes je to však klidné místo.
Navštívit můžete i Onen Svět. Zdroj: Martin Polívka / MAFRA / Profimedia
Močovice, obec na Kutnohorsku, získaly svůj název podle obyvatel s příjmením Močovi, které pochází z osobního jména Motz, odvozeného ze jména Mathias. Přestože dnes může název vyvolávat úsměv, jeho historický původ souvisí s běžným vývojem osobních jmen.
Pak tu máme Starou Huť, která už podle názvu asi nebude nejnovější, ale její jméno zůstává poctivě staré. A nakonec Mokré Lazce – zda tam často prší, netušíme, ale podle názvu to vypadá na pořádnou bahenní lázeň.
Za pozornost stojí také Čunín, část města Konice v okrese Prostějov. Podle pověsti zde kdysi pocestný potkal pasáčka vepřů a zeptal se na jméno pastviny. Chlapec, který mu nerozuměl, odpověděl, že pase čuňata. Pocestný si to vyložil jako název místa a v Konicích pak vyprávěl o podivném jméně, které se nakonec ujalo. Pravděpodobnější ale je, že vesnice dostala své jméno podle člověka s přezdívkou Čuně.