Jen 30 minut od Prahy: Zapomenutý zámecký skvost, který si turisté fotí jako zázrak. Otevřen je celoročně
Česká republika skýtá historické památky a zajímavosti prakticky na každém rohu. Některé z nich jsou ale přitom zcela nespravedlivě přehlíženy, byť nabízejí krásnou podívanou a jedinečný turistický zážitek. Jeden takový opomíjený turistický klenot se nachází i nedaleko naší metropole.
Necelých 30 kilometrů jižně od Prahy směrem na Dobříš narazíte na nenápadné město, které má ve znaku dvouocasého bílého lva na červeném štítu. Město se nachází na úpatí Brdského hřebene a čítá asi 6300 obyvatel. Jeho centrum představuje památkovou zónu a nedaleko náměstí stojí rozsáhlý zámek.
Dříve obranná tvrz, dnes klasicistní šperk
Pokud jste ještě neuhodli, o jaké město se jedná, tak vám můžeme prozradit, že jde o Mníšek pod Brdy. Místní zámek je nejen půvabným architektonickým počinem, ale také se může chlubit zajímavou historií. Původně se totiž jednalo o tvrz, která sloužila k ochraně kupeckých karavan, jež putovaly po významné obchodní trase, takzvané Zlaté stezce vedoucí z Bavor do Prahy.
Přemyslovci tvrz později přestavěli na lovecký hrádek a Vratislavové z Milotic, kteří jej roku 1478 získali, z něj nechali vybudovat zámeček. Třicetiletá válka se ale postarala o to, že ze zámečku zbyla pouhá ruina. Novým majitelem se posléze stal zbohatlý koželuh Servác Engel z Engelsflussu a právě on nechal budovu přestavět do podoby, jakou má dnes.
Duše upsaná ďáblu, nebo pocta svaté trojici?
Jak už tomu tak bývá, mnohé české hrady a zámky jsou opředeny legendami a tajemnými příběhy. Ani zámek v Mníšku pod Brdy není výjimkou. Vyniká totiž jednou zvláštní věcí. Ačkoliv je postaven na čtvercovém půdorysu, má pouze tři věžice. Místní legenda praví, že za to může ďábel, kterému upsal duši rytíř Servác.
Dohoda mezi rytířem a čertem zněla tak, že ďábel Servácovu duši získá v případě, že zvládne zámek postavit dřív, než kohout třikrát zakokrhá. Jelikož ale rytíř čerta podcenil, a uvědomil si to, když viděl, jak stavba rychle roste, přinutil kohouta, aby zakokrhal dříve. Kvůli tomu ďábel nestihl čtvrtou věž dostavět.

Jiná, reálnější hypotéza, ovšem tvrdí, že se má jednat o poctu Svaté Trojici. Ať už věříte spíše pohádkové verzi, nebo náboženskému motivu původního majitele, tato zvláštnost dělá ze zámku unikát, který rozhodně stojí za pozornost.
Návštěvy jsou možné po celý rok
I když zámek v Mníšku pod Brdy není mezi českými turisty až tak známý, rozhodně se snaží za populárnějšími tuzemskými památkami příliš nezaostávat. Pro veřejnost je dokonce otevřen po celý rok. V lednu se tak do areálu zámku můžete podívat každý víkend. Od února je pak možné zakoupit v předprodeji vstupenky na komentované prohlídky.
Okolí nabízí turistické i sportovní vyžití
Až si prohlédnete zámek, určitě stojí za pozornost také okolí Mníšku pod Brdy. Vyhledávaným turistickým místem je například barokní poutní areál s kostelem a křížovou cestou, který nese název Skalka. Nachází se severně od Mníšku a nabízí velice hezký výhled na celé město a přilehlé okolí.

Pod zmíněným barokním areálem se navíc nachází také železnorudný důl, kde se čas od času organizují komentované prohlídky. Ty mohou být skvělým zážitkem zejména pro děti, jelikož zahrnují jízdu důlním vláčkem po 1,5 km dlouhé trase tam i zpět.
Pokud byste svůj výlet chtěli pojmout ještě trochu aktivněji, můžete si zajet zahrát golf do nedaleké Líšnice. Golfové hřiště je zde vybudováno už od roku 1928 a nabízí nejen zázemí pro milovníky tohoto sportu, ale také restauraci a dva tenisové kurty.
Zdroje: zamek-mnisek.cz, hrady.cz, strednicechy.cz