Toto je nejkrásnější místo na jižní Moravě: Skrývá se v nenápadné obci a většina lidí o něm nemá ani tušení
Jižní Morava je plná krásných měst jako je Mikulov, Znojmo nebo Telč. Jsou hojně navštěvovaná, ať už českými nebo zahraničními turisty. My vám dnes ale představíme jiné město, které stojí za pozornost.
Jižní Morava má svá známá i méně známá zákoutí, která vás okouzlí svou atmosférou, historií – a některá dokonce i klidem. Jedním z takových míst jsou i Slavonice, renesanční perla, která si vás získá na první pohled.
Jako pohlednice z dávných časů
Pokud vyrazíte do Slavonic, neměli byste minout hlavní náměstí. Jeho dominantou jsou renesanční měšťanské domy zdobené psaníčkovými sgrafity a figurálními scénami. Cenné nejsou jen svými venkovními fasádami, ale také tím, co skrývají uvnitř. Jako příklad můžeme uvést bývalou luteránskou modlitebnu ze začátku 16. století s unikátním vyobrazením boje dobra se zlem z biblické apokalypsy. Podobné je v Evropě k vidění už jenom ve Francii. Náměstí pak obklopují i zbytky městských hradeb s baštami a dvě historické brány – Jemnická a Dačická. Abyste si tento úchvatný pohled vychutnali naplno, vyšplhat můžete na věž kostela Nanebevzetí Panny Marie, odkud uvidíte celé město a jeho okolí z ptačí perspektivy.

Ukryto pod povrchem
Krásu Slavonic ale nemusíte obdivovat jen na povrchu. Pod městem se ukrývá totiž unikátní systém středověkých podzemních chodeb. Komentované prohlídky vás zavedou až několik metrů pod zem a do dob, kdy zde vznikaly první gotické stavby. Když budete procházet 150 cm vysokými a 50 cm úzkými a ručně tesanými chodbami, budete mít pocit jako byste se dotýkali minulosti. Vybrat si můžete mezi dvěma trasami podle náročnosti. Kratší, osvícená trasa, je určená spíš těm, kteří si chtějí užít tajemnou atmosféru pod městem, ale nemají chuť na příliš velké dobrodružství. Prohlídka trvá 20-40 minut, je dlouhá 130 m a vstupenku koupíte za 90 Kč, zlevněnou pak za 60 Kč.
Ta delší trasa vás provede téměř 400 metry chodeb, má 7 zastavení a je fyzicky náročná. Zaplatíte za ni 110 Kč, senioři a děti pak 90 Kč. Skupinová prohlídka je celkem pro 8 lidí, kteří nemají problémy s klaustrofobií. A protože je podzemí funkčním odvodňovacím systémem, stále tu protéká voda. Proto u vstupu vyfasujete pláštěnku a gumáky, abyste se nezašpinili.
A jestli si teď říkáte, že je to ve Slavonicích jako v Telči, možná máte tak trochu pravdu. Jenže oproti ní mají jednu velkou výhodu: Nenajdete tu takové davy turistů a vy si budete moci užít více klidu.

Příroda na dosah
Když se vydáte kousek za město, narazíte na jedno z dalších zajímavých míst v okolí, a to na keramickou dílnu v Maříži, ve které si můžete vlastnoručně vyzdobit hrnek nebo jiný keramický výrobek. Nebo pokud milujete přírodu, určitě vás nadchne přírodní park Česká Kanada s hustými lesy, romantickými stezkami a jedinečnou krajinou, která přímo vybízí k turistice i cyklistice. V parku najdete také nespočet neobvyklých skalních útvarů jako třeba viklan Trkal, kultovní megalit Kamenný stůl nebo Ďáblovu prdel.
V nedaleké zaniklé středověké osadě Pfaffenschlag pak archeologické pozůstatky dokumentující život našich předků. Unikátem je i kuriozní Muzeum samorostů, které nemá u nás ani ve světě obdoby. Uvidíte zde rozmanitě tvarované kusy dřeva ve tvaru pitoreskních postaviček či zvířat a další roztodivné skulptury. A pokud cestujete s dětmi, vydejte se s nimi po dobrodružných stezkách, které vás seznámí s pověstmi o slavném loupežníkovi Johannu Georgi Graselovi, který od svých devíti let stačil napáchat celkem 205 zločinů.
Zdroje: kudyznudy.cz, shslavonice.cz, budejovice.rozhlas.cz, slavonice.cz