Neskutečně těžký kvíz: Jen praví znalci české historie poznají všechny tyto hrady a zámky. Patříte mezi ně?
Hrady a zámky patří mezi nejoblíbenější cíle výletů. Bohužel je řada památek mimo letní sezónu uzavřená. I přesto ale najdeme také památky, které můžeme navštívit i nyní. Znáte je všechny? A jak se vlastně v českých hradech a zámcích vyznáte obecně? To si můžete prověřit v následujícím kvízu.
Většina hradů a zámků v Česku zavírá své brány v říjnu a následujících pět měsíců jimi kromě kastelána a údržbářů neprojde lidská noha. Pokud ale toužíte po výletě již nyní, máte poměrně mnoho možností, kam se vydat.
Proč nás vlastně hrady a zámky lákají? Někomu dělá radost pohled na zajímavou architekturu, někdo touží na vlastní oči vidět, jak žili lidé v minulosti. Lákadlem jsou také místa, která jsou spojena se životem známých historických osobností.
Pokud máte podobné výlety rádi, projděte si následující tipy, kam se vydat přes zimu. Rozhodně je z čeho vybírat.

Které hrady a zámky navštívit v zimě?
První možností je Pražský hrad. Do zahrad se mimo sezónu sice nepodíváte, většinu ostatních prostor ale můžete navštívit celoročně. Většina Čechů už tam sice někdy byla, na druhou stranu se zde ale pořádá množství výstav a areál je opravdu rozsáhlý. Díky tomu je slušná šance, že budete mít stále co objevovat.
Krásný zámek Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu, také nabízí možnost zimních prohlídek. Za tímto účelem je zde připraven speciální prohlídkový okruh. Na ten je třeba se předem objednat, ta možnost tu ale existuje.
Přivítat návštěvníky kdykoliv je připraven také oblíbený hrad Karlštejn. Jeho návštěvu v zimě lze jen doporučit, protože zde bude výrazně méně zahraničních turistů, se kterými se nebudete muset přetlačovat u exponátů. V podhradí je navíc mnoho kaváren, ve kterých se můžete ohřát.
Celoročně otevřených památek je více, než tušíte
Podobné je to také v případě zámku Děčín. Liší se pouze délka otevírací doby, takže si určitě předem zjistěte, kdy si můžete tento architektonický skvost prohlédnout.
Navštívit můžete také hrad Loket. Ten je zajímavý například tím, že zde část dětství strávil český král Karel IV. se svou matkou, královnou Eliškou Přemyslovnou.
Existují ale také další památky, kde vás rádi uvítají třeba hned dnes. Je to například zámek Hluboká nad Vltavou, hrad Špilberk, Křivoklát nebo zámek Loučeň. Pokud nebude právě ošklivo, vy i vaše děti si určitě užijete venkovní expozici, která obsahuje pozoruhodné množství labyrintů a bludišť.
Jako poslední zmíníme zámek Dětenice. Ten je oslnivý například působivou květinovou výzdobou, konají se zde také kostýmované prohlídky. V podzámčí můžete navštívit středověkou krčmu, kde ochutnáte nejen dobroty z minulosti, ale zažijete atmosféru, jakou znáte převážně z filmů a pohádek.

Kvíz: Jak dobře poznáte české hrady a zámky?
Než vypukne výletní sezóna, která se o slovo přihlásí se začátkem jara, využijte čas k tomu, abyste si zopakovali, co vše o českých hradech a zámcích víte. V následujícím kvízu sami poznáte, jestli už Česko znáte jako své boty, nebo byste si urychleně měli naplánovat výlety na celý další rok.
Vyhodnocení:
8–10 bodů: Jste opravdový mistr. Pravděpodobně budete muset začít vyhledávat méně frekventované památky, abyste se dozvěděli něco nového.
5–7 bodů: Není to nejhorší. Stále ale máte nějaké mezery, a tak se v nadcházející sezóně určitě nudit nebudete.
Méně než 7 bodů: České památky zatím příliš dobře neznáte. Nevadí. Začněte letos na jaře pořádně od podlahy!
Zdroje: Seznamzpravy.cz, Kudyznudy.cz, Redakce