Nejstrmější podzemní lanovka stará víc než 110 let. Najdete ji v Česku a jízda chce pořádnou dávku odvahy
Věděli jste, že ve městě, které je známé nejen svými horkými prameny a lázeňskou atmosférou, najdete pod povrchem také jeden skrytý český unikát? Pod zemí tu totiž leží technický klenot, který stojí nejen za pozornost, ale také vyžaduje trochu odvahy. Jde totiž o nejstrmější českou podzemní lanovku.
Skrytá lanová dráha Imperial v Karlových Varech není žádný obyčejný dopravní prostředek. Její strmý sklon až 495 ‰, krátká trasa o délce 127 metrů a fakt, že celou dobu jedete v tunelu, promění i pár minut jízdy na vzrušující dobrodružství. A když k tomu přidáme, že tahle lanovka je v provozu už od roku 1907, můžeme na ni pohlížet jako na skutečnou legendu.

Historie lanovky: Odvážný plán, který přežil staletí
Na počátku všeho byl nápad, jak dopravit lázeňské hosty pohodlně na vrchol, kde se plánovala výstavba luxusního hotelu Imperial. Koncese byla udělena v roce 1906, a už o rok později byla lanovka v provozu, nejprve však fungovala převážně jako cesta, jak dopravit materiál na stavbu hotelu. V průběhu let prošla několika rekonstrukcemi, nejzásadnější přišla v 80. letech, kdy už hrozilo, že se lanovka nadobro zastaví. Naštěstí se tak nestalo a po renovaci v roce 1987 se znovu rozjela.
Jaké další poklady skrývají Karlovy Vary
Až budete mít cestu do Karlových Varů, byla by škoda neprozkoumat zbytek města. Vydejte se třeba ke slavnému Vřídlu, kde voda bublá při teplotě až 73 °C a je nejteplejším českým pramenem. V jeho blízkosti, přímo v centru Varů, můžete obdivovat monumentální vrcholně barokní chrám sv. Máří Magdalény, podle plánů významného českého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Nebo se můžete vydat na romantickou procházku po Mlýnské kolonádě v neorenesančním slohu, je to trochu jako vrátit se v čase do éry první republiky. Na její horní terase se můžete kochat nejkrásnějším výhledem na centrum města. A pokud by vám výhled nestačil, vydejte se vzhůru do kopce na vyhlídku Diana, ke které vás doveze další lanovka, tentokrát nad zemí. A pokud ani to by vám nestačilo, pak je tu ještě vyhlídka Jelení skok – místo, kde podle pověsti jelen raději skočil do rokle, než aby se nechal ulovit družinou Karla IV.

Kulturní centrum
Oblíbené lázeňské město je také dějištěm významných kulturních, hudebních, filmových i divadelních událostí. Tou nejproslulejší je bezesporu Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který každý rok navštíví stovky významných filmových osobností z celého světa a jehož hlavní cenou je Křišťálový glóbus. Zajímavé je, že se jedná o jeden z nejstarších filmových festivalů na světě a dá se srovnávat s těmi v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. A pak tu máme ještě jedno NEJ – ve městě působí nejstarší symfonický orchestr v Čechách i na světě.
Lanovky u nás a ve světě
Karlovarská lanovka Imperial má své místo mezi českými lanovkami právem. Ale věděli jste, že máme i další klenoty? Třeba nejstarší česká lanovka směřující na Petřín vás okouzlí výhledy na historické centrum, zatímco ta na Sněžku, s délkou téměř čtyř kilometrů, vás přenese až k oblakům. Nejdelší česká kabinová lanovka je pak v Jánských Lázních a vede na Černou horu, naopak ta nejkratší vás vyveze od vchodu do Punkevních jeskyní k vyhlídkovým můstkům do propasti Macocha. Další rekord má i lanová dráha na Komáří vížku v Krušných horách, která je s délkou 2348 metrů vůbec nejdelší lanovkou ve střední Evropě bez mezistanice. Ve světě ale existují ještě strmější kousky než je Imperial. Například švýcarská Gelmerbahn se pyšní sklonem až 106 % a vyveze k jezeru Gelmer v nadmořské výšce 1860 metrů. A co třeba lanovka ve Stanserhornu s otevřenými kabinami? Ta vám nabídne panoramatické výhledy, ale vyžaduje vážně pevné nervy.
Zdroje: poznatsvet.cz, kudyznudy.cz, jednoustopouceskem.cz, vary.rozhlas.cz, kudyznudy.cz