Kvíz: Tato pořekadla říkáme odjakživa. Málokdo ale tuší, co vlastně znamená mlátit prázdnou slámu
V českém jazyce existuje celá řada nejrůznějších pořekadel, která lidé rádi a často používají v běžném životě. Ne vždy si ale jejich význam umí správně vyložit, a tak je říkají v situacích, kdy se to tak úplně nehodí. Jak jste na tom vy si otestujte v kvízu.
Už odpradávna si lidé předávali celou řadu pořekadel, která se perfektně hodí do nejrůznějších situací. Vycházejí hlavně ze zkušeností našich předků a týkají se celé řady oblastí. Někdy nám mohou dokonce pomoci rozhodnout se v zapeklitých situacích a nabídnout nám trošku jiný pohled na věc.

Stále aktuální
Přestože tyto krátké věty vznikly už před mnoha a mnoha lety, dodnes je celá řada lidí používá, řídí se jimi nebo je předává dál mladším generacím. Pravdou ale je, že ne vždy všichni perfektně rozumí tomu, co vlastně jednotlivá pořekadla znamenají. A není divu. Jejich význam totiž není pokaždé absolutně zřejmý.
Jedním z typických příkladů je třeba „staví si vzdušné zámky”. Leckdo by snadno mohl nabýt dojmu, že člověk, o kterém toto pořekadlo mluví, možná chodí s hlavou v oblacích. Anebo lže. Ve skutečnosti tak ale můžeme hovořit o člověku, který si vytváří nereálné plány. Zabývá se situacemi, leckdy pozitivními, o nichž posluchač ví, že se nikdy nestanou skutečností. Dalo by se říct, že si vlastně dotyčný v určitém slova smyslu představuje budoucnost například lepší, než ve skutečnosti bude. Třeba když muž plánuje zásnuby se svou partnerkou, která má v plánu jej brzy opustit.

Málokdo ví, co skutečně znamenají
Podobných pořekadel, u kterých si mnozí pletou jejich skutečný význam, je ovšem celá řada. Jak jste na tom vy? Znáte dobře, co které pořekadlo znamená, nebo se v nich také čas od času ztrácíte? Vyzkoušejte si své znalosti v kvízu. Podaří se vám ukořistit plný počet bodů a dobře přiřadit pořekadlo k jeho správnému výkladu?
Hodnocení
10–8 bodů: Gratulujeme. Česká pořekadla máte v malíku. Určitě je velmi rádi používáte a na rozdíl od ostatních je používáte ve chvílích, kdy se jejich vyřčení skutečně hodí.
7–5 bodů: Ne u všech pořekadel je na první dobrou jejich význam jasný, a tak není divu, že se řada lidí splete. O žádnou katastrofu se ale rozhodně nejedná.
4 a méně bodů: Vaše znalosti nejsou tak úplně obdivuhodné. Zkuste si pořekadla více prostudovat. Jedině tak se vyhnete faux pas, kdy nějaké pořekadlo vyřknete ve chvíli, pro kterou se absolutně nehodí.