Pokud vám přijde SMS s těmito dvěma slovy, jste vystaveni riziku. Okamžitě zprávu smažte
Podvodné SMS jsou čím dál propracovanější. Ačkoliv se Policie ČR, banky i samotné společnosti, kterým tyto podvody kazí jméno, snaží šířit osvětu o kyberbezpečnosti, stále se najde řada lidí, která dostatečně informovaná není a podvodníkům nešťastně naletí. Stačí si přitom dát jen pozor na několik drobností v obsahu obdržené zprávy.
Online nákupy a služby daly podvodníkům prostor cílit svými nekalými praktikami na široké spektrum spotřebitelů. Nejčastější podvody prováděné prostřednictvím SMS se v současné době týkají především doručovacích služeb, pokut a výher. Může se však jednat i o falešnou zprávu, která vás informuje o zablokování vaší platební karty.
Nejčastější taktika podvodníků
Odborný název označující podvody realizované prostřednictvím textových zpráv je tzv. smishing. Jedná se o dnes jeden z nejčastějších typů phishingového útoku, jehož cílem je získání citlivých údajů k platebním kartám a účtům. Podvodná taktika přitom spočívá v rozeslání hromadných zpráv, které se tváří, jako by je odeslala banka, doručovací společnost nebo jiná existující instituce či podnik.
Součástí obsahu takové SMS je odkaz, na který když kliknete, stáhnete si do telefonu škodlivý software, díky kterému podvodník získá vaše údaje. Může se také jednat o odkaz na falešné webové stránky banky. Nejčastěji se tyto weby tváří jako internetové bankovnictví nebo platební brána.

Jak se co nejlépe bránit?
Nejlepší obranou proti podvodným SMS je vůbec na ně nereagovat. Pakliže vám přijde zpráva, která nedává smysl, má podezřelý obsah, nebo se týká záležitosti, se kterou nemáte nic společného, ihned ji smažte. A co je obzvláště důležité – nikdy neklikejte na žádný odkaz v podezřelé SMS.
V případě, že si nejste jistí, zda je zpráva skutečně podvod, není nic jednoduššího než kontaktovat firmu, která ji údajně poslala. Vzhledem k tomu, že se v současnosti jedná především o podvodníky vydávající se za doručovací společnosti nebo banky, stačí si telefonicky ověřit, zda zprávu skutečně poslali oni. Zároveň je možné zkontrolovat stav zásilky přímo na stránkách přepravce, což by vám mělo napovědět, zda daná SMS dává smysl, či nikoliv.
Kromě výše uvedeného je pak také vhodné mít aktualizovaný antivirový program a spamový filtr v telefonu. Pokud žádný antivir na svém mobilním zařízení nainstalovaný nemáte, měli byste to rychle napravit, aby byl váš telefon dostatečně chráněn.
Varovné signály upozorňující na podvod
Ačkoliv jsou podvodníci stále rafinovanější, díky určitým signálům lze rozpoznat, že se jedná o smishing. V prvé řadě je vždy potřeba položit si otázku, zda podobnou zprávu očekáváte. Stává se totiž, že například podvodná SMS s výzvou aktualizovat přes nějaký odkaz doručovací údaje, přijde osobě, která ani žádnou zásilku neočekává.

Dále se zaměřte na formulaci a obsah dané zprávy. Jsou to obvykle dvě slova, která ve vás podprahově vzbuzují nějakou emoci, jež vás má přinutit k určité akci. Typicky se jedná například o výzvu začínající nebo končící větou „Jednejte rychle!“ či informaci o zaplacení pokuty, kde je zmíněno, že se jedná jen o „pár korun“. V prvním případě vás má zpráva vystrašit, ve druhém zase přimět k akci tím, že ve vás navodí pocit, že nejde o nic hrozného.
Zároveň si prohlédněte, jak vypadá vložený odkaz. Zpravidla je totiž hned poznat, že se nejedná o oficiální web dané společnosti. V podvodném odkaze se často vyskytují zvláštní znaky, jako podtržítka či pomlčky. Kromě toho bývá taková zpráva plná gramatických či pravopisných chyb.
Zdroje: kybertest.cz, policie.gov.cz, mpsv.cz