Toto tlačítko v autě Češi používají úplně špatně: V zimě zamlžuje čelní sklo a komplikuje jízdu
Jedním z tlačítek, na která se často zapomíná, je recirkulace vzduchu, označená ikonou zahnuté šipky. Podívejme se, jak tuto užitečnou funkci správně používat, abyste si zajistili maximální pohodlí a vyhnuli se zbytečným problémům, jako je třeba zamlžení oken.
Bez klimatizace si už cestování neumíme představit
Dobám, kdy se lidé doslova pekli v neklimatizovaných dopravních prostředcích, už naštěstí dávno odzvonilo. Každé novější auto, a nemusí to být super nový a drahý model, dnes disponuje funkcí manuální nebo automatické klimatizace. Cestování s ní je příjemné i v těch nejparnějších dnech. Umíte ji však správně používat?
Interiér auta vám rychle a efektivně pomůže vychladit klimatizace v kombinaci s tlačítkem recirkulace vzduchu. Ta dokáže udržet vzduch uvnitř, aniž by pouštěla nový zvenčí. Tím rychleji dosáhnete požadované teploty. Funkce recirkulace je užitečná i v případě, kdy je venkovní vzduch znečištěný prachem nebo nepříjemným zápachem. Recirkulací si udržíte vzduch v kabině vozu čistý, svěží a dýchatelný.

S recirkulací se to ovšem také nesmí přehánět. Pokud byste ji měli puštěnou nepřiměřeně dlouho, snížili byste si kvalitu vzduchu, který by se postupem času stával nedýchatelným. Ty nejmodernější automobily mají dokonce zabudovaný systém, který po určitém čase recirkulaci sám vypne, aby pustil do kabiny vozu čistý vzduch.
V létě dobrý sluha, v zimě zlý pán
V období parných letních měsíců se tlačítko recirkulace stává nezbytným pomocníkem, který dokáže v kombinaci se správně nastavenou klimatizací ochladit interiér vozidla. V zimě to s jeho používáním nepřehánějte a využívejte jen krátkodobě společně s topením a rychlým ohřátím vozu. Ve chvíli, kdy se auto nahřeje do vámi požadované interiérové teploty, recirkulaci vypněte. Při dlouhodobé recirkulaci dochází v zimě k zadržování vlhkosti a následně nepříjemnému srážení vlhkého vzduchu na čelním skle. Velmi rychle by se vám pak mohlo stát, že se při jízdě zamlží okno, vám se zhorší viditelnost a nebezpečí nehody je na světě.

Klimatizování auta není žádná věda
Ochladit rychle auto v horkých dnech není složité, je potřeba jen vědět, jak na to. První věcí, kterou byste měli udělat po tom, co se vrátíte do rozpáleného auta, je otevřít všechny dveře, aby horký vzduch mohl ven. Teprve potom auto nastartujte, zavřete dveře a spusťte klimatizaci společně s tlačítkem recirkulace. Klimatizace tak bude pracovat pouze se vzduchem v kabině, který bude chladnout rychleji, když do něj nebude pronikat horko zvenku. Velmi efektivní je i používání různých odrazových folií, které se instalují na čelní sklo. Nejvíce rozpálenými místy v autě jsou totiž palubní desky, volanty a přední sedačky. Jejich přehřátí zabráníte právě použitím ochrany skla, které pak nebude pouštět sluneční paprsky do interiéru, a zbytečně ho tak přehřívat.
Výrobci automobilů neustále inovují funkce tak, aby řidičům usnadnili život a zpříjemnili cestování. Pokud máte v autě tlačítka, o kterých nevíte, co vlastně umí, zkuste zapátrat v manuálech a třeba zjistíte, že dokážou právě to, s čím máte v autě často velký problém.
zdroje: autozive.cz, garaz.cz