Brzy znovu zpřístupněno: Toto místo v Česku je snem každého cestovatele. Buďte mezi prvními
Česká republika je země plná přírodních krás a unikátních míst, která stojí za to navštívit. Od majestátných hor až po křišťálově čisté řeky, od hlubokých lesů až po rozlehlé louky – naše země má rozhodně co nabídnout každému milovníkovi přírody. A mezi všemi těmito úchvatnými místy se skrývá jeden opravdový skvost, který brzy zase otevře své brány veřejnosti.
Ačkoli se tato přírodní zajímavost nachází v malé obci, rozhodně není nezajímavá. Naopak, svou jedinečností a krásou si nezadá s těmi nejznámějšími turistickými cíli v Česku. Pokud jste milovníky přírody a toužíte po nevšedních zážitcích, rozhodně byste si neměli nechat ujít příležitost navštívit toto místo hned, jakmile se po pauze otevře.
Toto místo vás okouzlí
Zbrašovské aragonitové jeskyně, ukryté v malebném údolí řeky Bečvy nedaleko Hranic na Moravě v lázeňské obci Teplice nad Bečvou jsou skutečným klenotem přírody, který už brzy otevře své brány zvědavým návštěvníkům. Tento jedinečný jeskynní systém, který nemá v Evropě obdoby, vznikl působením atmosférických vod a teplých minerálních pramenů vystupujících z velkých hloubek. Díky tomu se v jeskyních vytvořila unikátní výzdoba tvořená vzácným minerálem aragonitem, úchvatnými stalagmity a kulovitými povlaky připomínajícími čerstvě upečené koblihy.
Zbrašovské aragonitové jeskyně byly objeveny již v roce 1912, kdy si dělníci v nedalekém lomu všimli pukliny, ze které vycházel teplý vzduch. Zvědaví bratři Čeněk a Josef Chromí se pustili do průzkumu a po rozšíření vstupní šachty se jim otevřel pohled do nádherných podzemních prostor. Od roku 1926 jsou jeskyně zpřístupněny veřejnosti a od té doby si je nenechaly ujít tisíce návštěvníků z celého světa.

Tyto jeskyně jsou nejteplejší u nás
Prohlídková trasa v délce 375 metrů vás provede těmi nejzajímavějšími částmi jeskynního systému. Začíná v prostorné Zasedací síni s impozantním balvanem uprostřed, který připomíná řečnický pult. Dále se vydáte kolem unikátního raftového stalagmitu, jehož průřez si můžete prohlédnout zblízka. V Koblihové síni vás ohromí nástěnné útvary z čistého kalcitu s příměsí oxidů železa, které vypadají jako pocukrované koblihy. V Gallašově dómu, pojmenovaném po slavném hranickém rodákovi, spisovateli J. H. A. Gallašovi, se pak můžete pokochat klasickou krápníkovou výzdobou.
Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou výjimečné i svým mikroklimatem. Díky vývěrům oxidu uhličitého, který se hromadí v nejnižších částech jeskyní, zde panuje celoroční stálá teplota 14 °C. Jsou tak nejteplejšími jeskyněmi v České republice. Vysoká koncentrace CO2 však může být pro člověka nebezpečná, a proto je do některých částí jeskyně vstup zakázán. Nemusíte se však obávat, turistické trasy, po kterých návštěvníky provádí zkušení průvodci, vedou pouze bezpečnými úseky. Jeskyně se návštěvníkům znovu otevírají již od února, navštívit je budete moci každý všední den od 10 do 14 hodin.
Nedaleko jeskyní vás čeká také nejhlubší propast na světě
Pokud se vydáte do Zbrašovských aragonitových jeskyní, rozhodně nevynechejte také návštěvu nedaleké Hranické propasti. Tento unikátní přírodní útvar se nachází v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic, jen kousek od města Hranice. Hranická propast je opravdovým fenoménem – její suchá část dosahuje hloubky téměř 70 metrů, ale to není vše.
Pod hladinou se skrývá zatopená část, jejíž hloubka je neuvěřitelných 450 metrů. A ani to nemusí být konečné číslo, protože dno zatím nebylo dosaženo. Podle nejnovějších zjištění z roku 2020 by totiž zatopená část mohla sahat až do hloubky jednoho kilometru. Tím se Hranická propast řadí na první místo mezi nejhlubšími zatopenými sladkovodními jeskyněmi na celém světě.

Nezapomeňte také na ochutnávku věhlasné teplické kyselky
Ale zpět k Zbrašovským aragonitovým jeskyním. Při jejich prozkoumávání určitě nezapomeňte ochutnat zdejší teplickou kyselku. Tato minerální voda je opravdu výjimečná a můžete si ji načepovat hned z několika pramenů přímo v Teplicích nad Bečvou. Čím je teplická kyselka tak jedinečná? V první řadě obsahuje vysoké množství oxidu uhličitého (CO2), a to v rozmezí 2500 až 3200 miligramů na litr.
Právě oxid uhličitý dodává kyselce její léčivé vlastnosti, které se hojně využívají při lázeňských koupelích a dalších procedurách. Tento plyn totiž proniká přes póry v kůži do těla, kde rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a celkově zlepšuje krevní oběh. Má také pozitivní vliv na srdce a cévy.
Ale oxid uhličitý není jedinou významnou složkou teplické kyselky. Díky geologickému prostředí, ve kterém se Teplice nad Bečvou nacházejí, obsahuje voda také vysoké množství vápníku, až 600 miligramů na litr. Vápník je druhou nejvíce zastoupenou složkou v této minerálce. Celkově je teplická kyselka silně mineralizovaná, což znamená, že obsahuje velké množství různých minerálních látek prospěšných pro naše zdraví.
Návštěva Zbrašovských aragonitových jeskyní a ochutnávka teplické kyselky by tedy rozhodně měla být na seznamu každého, kdo zavítá do této oblasti. A pokud vám zbyde čas, nezapomeňte se zastavit i u Hranické propasti a pokochat se pohledem na tento přírodní div.
Zdroj: Autor, itnb.cz, zbrasovske.caves.cz, kudyznudy.cz, cs.wikipedia.org