Vyhrál jsem přes 200 milionů v loterii, ale pořád pracuji jako instalatér
200 milionů korun – to je částka, o které se většině z nás může jen zdát. S takovou sumou na účtu by si člověk mohl splnit všechna svá přání a už nikdy neřešit finanční starosti. Představte si, že byste si mohli koupit vysněný dům, pořídit si luxusní auto a procestovat celý svět. Už nikdy byste nemuseli řešit účty, hypotéku ani jiné závazky. Mohli byste se věnovat jen svým koníčkům, trávit čas s rodinou a užívat si života plnými doušky.
Přesně taková pohádka se stala skutečností pro dvacetiletého Jamese Clarksona z anglického Carlisle. Tento mladý instalatér se stal multimilionářem ze dne na den, když v lednu vyhrál v loterii neuvěřitelných 7,5 milionu liber, což je v přepočtu více než 200 milionů korun. James se tak rázem zařadil mezi nejmladší výherce v historii britské národní loterie.
Mladík z Anglie šel do práce hned druhý den po výhře
James výhru oslavil s rodinou a přáteli pečeným hovězím a šampaňským, hned druhý den se však zodpovědně vrátil do práce. Z částky si zatím zařídil luxusní dovolenou na Kapverdských ostrovech, koupil si pár značkových věcí, splatil hypotéku rodičů a pořídil luxusní auto.
Proč? „Kdybyste celý den řídili studenou dodávku a jezdili z práce do práce, pochopili byste to,“ vysvětlil. Dodal, že si uvědomuje, jak moc štěstí měl, protože spousta jeho vrstevníků si nemůže dovolit ani pojištění na takové auto. Chce mít v životě nějaký smysl a jeho táta by ho stejně nenechal jen tak sedět doma. Práce ho zkrátka baví.
Jamesův příběh není ojedinělý. Existuje spousta lidí, kteří i po výhře v loterii pokračují ve své práci. Někteří se bojí, že by se bez práce nudili, jiní chtějí zůstat nohama na zemi a udržet si kontakt s realitou. Pro některé je práce prostě součástí jejich života a nechtějí se jí vzdát.
Příkladem jsou třeba Ray a Barbara Wragg, kteří vyhráli v loterii obrovskou sumu, ale velkou část svého jmění rozdali na charitu a pokračovali ve svém skromném životě. Nebo anonymní výherce Eurojackpotu z Česka, který po výhře milionů prohlásil, že sice změní zaměstnání, ale rozhodně nepřestane pracovat. Chce si najít něco pohodovějšího, co ho bude víc naplňovat.

Čechům by stačilo „jen“ 10 milionu k tomu, aby už do práce nešli
Průzkum agentury NMS Market Research pro společnost Sazka odhalil, kolik peněz by Češi potřebovali vyhrát, aby si splnili své sny a změnili život. Výsledky ukázaly, že většině lidí by stačilo 5 milionů korun na splnění snů a dalších 5 milionů na zásadní změnu života. Dohromady by tedy ideální výhra činila 10 milionů.
Zajímavé je, že každý pátý Čech by potřeboval vyhrát 10 milionů, aby už nikdy nemusel pracovat. Polovina populace by ale potřebovala minimálně 30 milionů a třetina dokonce 100 milionů, aby se mohla do konce života válet v penězích a užívat si. Překvapivé je, že i kdyby lidé vyhráli balík, jen 5 % z nich by okamžitě dalo v práci výpověď.
Psychologická hranice výhry, kterou si ještě dokážeme představit, je 100 milionů. S vyšší částkou si už moc lidí neví rady, co by dělali. Nejvyšší částku v průzkumu ale uváděli překvapivě lidé se základním vzděláním, kteří by potřebovali vyhrát v průměru 150 milionů.

A co by Češi dělali, kdyby opravdu vyhráli v loterii?
Hlavně by se snažili nezbláznit se z toho. Většina by výhru použila na pořízení vlastního bydlení a třetina by nejdřív splatila všechny dluhy. Našli se ale i tací, kteří by investovali do zdraví a vzdělání. S rostoucí výhrou se mění i to, jak štědří by lidé byli. Zatímco z jednoho milionu by rodině a na charitu přispělo jen 30 % lidí, u stomilionové výhry by se nad ostatními slitovalo už 70 % Čechů. Ve výši daru tak velkorysí ale nejsme. Téměř nic by na dobročinnost nedalo 82 % lidí a třetinu a více z výhry by ostatním přenechala jen 4 % šťastlivců.