Kvíz ze staročeštiny: 10 zapomenutých slov z dob našich babiček. Zvládne jen opravdový mistr
Vzpomínáte si na slova, která jste kdysi dávno slýchávali od svých babiček a dědečků, ale dnes už je sotva někdo použije? Ta zvláštní, někdy trochu legrační a přesto praktická slovíčka, která voněla tak trochu starými časy? Ačkoliv pro naše prarodiče byla naprosto přirozená, nám už zní, jako by patřila do jiné doby. Některá z nich už z naší řeči úplně zmizela, jiná možná tu a tam zaslechnete, třeba když někdo vzpomíná na staré časy. Pojďte si vyzkoušet, jak byste se dorozuměli s vašimi prapředky vy. Možná by to bylo větší dobrodružství, než si myslíte.
Český jazyk se za poslední století proměnil stejně jako svět kolem nás. Zanikla nejen spousta slov, ale s nimi i celé příběhy, které nesla. Byla to slova spojená s každodenním životem – s polem, kuchyní, řemeslem nebo prostě obyčejnými chvílemi u stolu. V těch slovech se skrývalo něco praktického, ale zároveň i krásného a poetického. Staročeština je zkrátka tak trochu oknem do minulosti, připomíná nám, jak žili naši předkové a co bylo pro ně důležité. A i když ta slova dnes nepoužíváme, pořád mají svoje kouzlo. Možná je čas se k nim občas vrátit, třeba jen proto, abychom nezapomněli, kde máme kořeny.

Staročeština v tradicích
Když se řekne staročeština, nemůžeme opomenout ani zvyky a tradice, které kdysi byly neodmyslitelnou součástí života našich předků. Dožínky jsou krásným příkladem. Oslava konce žní byla nejen poctou tvrdé dřině, ale i příležitostí ke společnému veselí. Vesnice ožila zpěvem, tancem a vůní čerstvě upečených koláčů a děvečky pečlivě zdobily dožínkové věnce, které byly symbolem úrody.
A co třeba velikonoční klepačky? Kolik lidí si dnes vzpomene, co vlastně znamenaly? Přitom kdysi hrály důležitou roli. Když během velikonočního týdne zvony odletěly do Říma, jejich místo převzaly dřevěné klapačky. Chlapci s nimi obcházeli vesnici, hlučeli a připomínali všem blížící se svátky. Každý zvuk, každé slovo a každá tradice byly spojené s přírodou, vírou a společností. Dnes se na tyto drobnosti, zvláště pak ve velkých městech, snadno zapomíná, ale právě v nich se skrývá jedinečnost života našich předků. Nemáte také někdy pocit, že nám tahle propojenost tak trochu chybí? Zkuste se na chvíli zastavit, zapátrejte hluboko v paměti a aspoň na chvíli si zkuste ten starý svět připomenout.
Pojďme na kvíz!
Jak jste na tom?
8–10 správně: Jste jako jazykový detektiv z minulosti! Vaše znalosti by se neztratily ani v dobách našich prarodičů.
5–7 správně: Nejste úplný začátečník, ale pořád je co zlepšovat. S trochou trénování budete expert!
0–4 správně: To chce trochu práce! Ale nic si z toho nedělejte – nikdy není pozdě se do těchto krásných slov z minulosti znovu ponořit.
Jak jste dopadli? Co vás nejvíc překvapilo? Nezapomeňte, že čeština je bohatá na úžasné výrazy, které nám připomínají minulost a způsob, jakým lidé žili. A možná právě teď najdete jedno z těchto zapomenutých slov, které si zamilujete!