Éra tradičního rádia končí. Z českých domácností ho masově vytlačilo toto zařízení
Rozhlasový přijímač neboli rádio byl dlouhé desítky let součástí snad každé domácnosti. Jenže to vypadá, že mu navždy odzvonilo. Místo toho se v domácnostech objevuje zařízení, které toho dovede mnohem více, než jen přehrávat hudbu nebo zpravodajství.
K čemu vlastně potřebujeme rádio? Zprávy dnes většinou čteme na internetu a komplikovanější pořady si pustíme v podcastové aplikaci. Hudbu posloucháme z internetu a tím pádem klasické zařízení jako rádio nebo hi-fi věž už prakticky nevyužijeme, tedy snad až na cesty autem.
Bylo by ale skvělé, kdyby bylo možné všechny tyto varianty co možná nejvíce propojit a automatizovat, aby se staly uživatelsky přívětivější. Přece jen na rádiu člověk zkrátka otočil knoflíkem a veškerý obsah měl na dosah ruky. Mohl si ale vybrat mezi stanicemi, jinak se v otázce poslechu musel přizpůsobit aktuálnímu programu.

Nové zařízení využijete ve všech oblastech života
Ve skutečnosti ale již nějakou dobu existuje zařízení, které v sobě všechny výše popsané funkce kombinuje, a kromě toho umí ještě řadu dalších praktických věcí. Jedná se o hlasového asistenta a již před třemi lety statistická data naznačila, že ho v nějaké formě využívá asi polovina Čechů.
Zdá se vám to neuvěřitelné? Ve skutečnosti je to mnohem reálnější, než tušíte. Většina lidí totiž alespoň někdy zadává pokyny autonavigaci pomocí hlasového příkazu. JIž to je onen hlasový asistent.
Můžeme je využívat skrze počítače a mobilní telefony, ale také zcela samostatná zařízení, která slouží k témuž účelu a skvěle se hodí například k hlasovému ovládání chytré domácnosti.
Variant zařízení je dostupných několik
Na trhu jich je dostupných několik, nejobvyklejší jsou ale tři z nich – Google Assistant, Siri společnosti Apple a Alexa od Amazonu. Pochopitelně jich existuje více, nicméně toto jsou nejvyužívanější varianty.
Trochu smutná zpráva je, že v češtině si s žádným z nich zatím plnohodnotně nepopovídáte. Bude vám ale rozumět, pokud na něj nechcete mluvit anglicky.
Nyní se dostáváme k té hlavní otázce, totiž co má společného virtuální asistent a rádio. Je to poměrně jednoduché. Můžete ho totiž požádat, aby spustil hudbu dle vašeho výběru, sdělil vám aktuální předpověď počasí nebo přečetl zpravodajské články.

Hlasový asistent má také nevýhody
Kromě toho ale dovede také odpovědět na prakticky jakékoliv všetečné dotazy podobně jako internetový vyhledávač, poradit s cestou, najít jízdní řád nebo recept na bábovku. S jeho pomocí můžete také ovládat některé prvky v domácnosti, jako je například osvětlení, topení, pračka nebo třeba robotický vysavač.
Pochopitelně se kromě výhod objevují také sporné a kontroverzní otázky, které se týkají zejména etiky a soukromí. Protože jsou tito asistenti připojení k internetu a nějakým způsobem shromažďují data, je s otazníkem, kdo všechno k nim má vlastně přístup a co o nás dokáže zjistit. Poměrně snadno si lze představit situaci, kdy by se toho někdo mohl rozhodnout využít ve svůj prospěch.
Dalším problematickým tématem je, že někteří lidé, kteří si budou moci povídat se stále se zdokonalující umělou inteligencí, mohou postupem času rezignovat na skutečné sociální vztahy. V Asii se dokonce prodávají virtuální asistentky s ženským hlasem, jejichž účelem je dělat společnost osamělým mužům. Někteří z nich je poté mají tendenci považovat přímo za svoje partnerky.