Podvodníkům nově stačí jen vaše telefonní číslo: Účet vám vybílí dřív, než si to uvědomíte
Tzv. phishingové útoky nabývaly na síle především v době Vánoc. Podvodné SMS informují o údajném přeplatku na daních, tváří se jako výzvy k zaplacení pokuty nebo nově žádají o finanční pomoc s tím, že se některý ze členů rodiny dostal do problémů. Odborníci radí: Na nic neklikejte, nic neplaťte!
„Ahoj mami, potřebuji vaši pomoc. Potřebuji nutně provést platbu, ale nemohu se na tomto telefonu přihlásit. Můžete to udělat za mě? Peníze vrátím ve středu.“ To je jen jedna z verzí další podvodnické novinky, tentokrát z kategorie SMS zpráv. Pokud vám taková smska přijde, nikdy na ni nereagujte. Můžete totiž přijít o veškeré úspory. Další verze nového phishingového útoku zní například takto: „Ahoj mami, tohle je moje nové číslo. Můj telefon je rozbitý. Pošli mi zprávu na whatsapp.“ Následuje telefonní číslo. Ani v tomto případě se do žádné odpovědi nehrňte. Můžete totiž dopadnout jako jedna z podvedených žen z Děčína, která uvěřila, že tímto způsobem skutečně komunikuje se svým synem, který byl v té době na cestách v zahraničí. Přitom jde jen o další způsob internetového podvodu, tzv. phishingu.

SMS z francouzského čísla a žádost o pomoc
Zatímco esemeska přišla z čísla s předvolbou Francie, další uvedené číslo přímo v jejím textu však již bylo české. Podvedená žena tedy svému domnělému synovi odepsala na whatsapp na uvedené číslo. Podvodník okamžitě stočil hovor a v konverzaci požadoval, aby jeho „matka“ provedla za něj nutnou platbu ve výši 1590 eur, tedy zhruba 40 tisíc korun. Argumentoval tím, že se z telefonu, ze kterého píše, nemůže přihlásit. Když mu podvedená žena zkoušela zavolat a spojit se s ním napřímo, telefon nezvedl s tím, že nemůže volat kvůli práci. Podezřelé vše začalo být podvedené ženě v okamžiku, kdy se jí podvodník na opačné straně zeptal, z jaké banky peníze přijdou. Zkontaktovala se tedy obratem s přítelkyní svého syna, a tak zjistila, že jde o podvod.
Stačilo málo a měla vybílený účet
V komunikaci ale pokračovala dál až do chvíle, než od kyberšmejda přišly údaje k platbě. Konfrontovala jej s tím, že celou věc okamžitě nahlásí policii. Zatímco člověk na druhé straně konverzaci okamžitě smazal, ona si stihla udělat screenshoty. O peníze naštěstí díky své duchapřítomnosti nepřišla. Celou situaci pak ale popsala na Facebooku, kde se do diskuse přidávali lidé s podobnými zkušenostmi. Vynalézavost podvodníků přitom nezná mezí. K jejich novým špinavým trikům patří třeba lákání na „výhodné“ investice, falešné inzeráty nabízející koupi nebo prodej zboží či peníze slibované za pouhé zhlédnutí videí. Z falešných profilů lékařů, námořníků, generálů na vojenské misi, obchodníků a dalších zase kontaktují osamělé ženy, z kterých pod příslibem vztahu lákají statisícové částky. Podvodné SMS mohou navíc přijít i ze známých telefonních čísel.

Na první pohled působí věrohodně
Dalším způsobem, jak připravit oběť o peníze, jsou například podvodné SMS o pokutě. Na první pohled sofistikované zprávy odkazují na falešné webové stránky, které mohou vypadat jako autentické portály státní správy, respektive Portál občana. Zprávy typicky vyzývají k urychlenému zaplacení pokuty například za překročení rychlosti, a další údajné dopravní přestupky. A mnohdy nechybí ani slovní nátlak. V momentu překvapení a stresu se jim pak v mnoha případech podaří vylákat bankovní údaje a přístupové kódy k neoprávněným finančním transakcím. Policie zároveň upozorňuje, že nikdy neposílá výzvy k zaplacení pokut SMS zprávou nebo e-mailem.
Jak se vyhnout kyberšmejdům a nepřijít o úspory?
Buďte neustále ostražití, na podobné smsky či hovory v žádném případě nereagujte. Za žádných okolností nesdělujte citlivé údaje, stejně jako přístupové údaje k online bankovnictví nebo platební karty. Neposílejte nikomu bezpečnostní kód, který vám jako autorizační přišel formou SMS od vaší banky. Pečlivě sledujte informace v internetovém bankovnictví. Při každém přihlášení do elektronického bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Totéž dělejte vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje. Nikdy nikomu neumožňujte vzdálený přístup k vašemu počítači. Aktualizujte software, antivirový program, firewall. Podvodníci dokáží napodobit jakýkoli e-mail, telefonní číslo či odesílatele SMS zprávy. Proto je důležité během jakéhokoli podezřelého hovoru či konverzace zaznamenat co nejvíce údajů, které vám útočník sdělil. Ať už jde o jména, čísla účtů, odkazy na webovky či e-mailové adresy. Poté okamžitě kontaktujte policii.
Zdroje: decinsky.denik.cz, www.chip.cz, smartmania.cz