Fenomenální dílo, které musíte vidět na vlastní oči: Nejkrásnější instalace Česka fascinuje svět
O tom, že je naše země plná významných a skvostných památek vysoké kulturní hodnoty, není žádných pochyb. Pyšníme se nejen středověkými hrady, výstavnými městy s původními historickými centry, unikátními církevními stavbami, moderními budovami 20. století i kulturně významnými objekty v duchu lidových tradic a mnoha oblastmi nehmotného kulturního dědictví.
V nedávné době se však v našich končinách instaloval zajímavý umělecký prvek, který si rychle získal pozornost návštěvníků i odborníků. Stejně jako velké množství dalších zajímavostí, i tento najdete v pražské metropoli. Za jeho realizací stojí nekonvenční umělec David Černý, který zhotovil neobvyklou výzdobu obchodního domu Máj stojícího na křižovatce ulic Spálené a Národní.
Máj obsadili motýli
Obchodní dům Máj je bezesporu jednou ze nejzajímavějších staveb 20. století u nás. Jeho historie sahá do 70. let 20. století. Vystavěn byl jako demonstrace prosperity a ekonomického rozvoje republiky. Jde o významnou stavbu českého funkcionalismu pyšnícího se čistými liniemi a minimalismem. Od svého otevření v roce 1975 do současnosti prošel Máj mnoha proměnami, ale i dnes slouží svému původnímu účelu.
V letošním roce se obchodní dům Máj stal jakýmsi uměleckým plátnem, které sochař David Černý proměnil v zajímavé spojení historie a moderního abstraktního umění v propojení s přírodou. Svými ohromnými instalacemi v podobě několikametrových motýlů sestávajících z trupů stíhaček a kovových křídel rozvířil stojaté vody českého moderního umění.
Symbióza funkcionalistické památky s čistými liniemi a abstraktními motýly je vskutku zajímavá a turisté se na ni nemohou vynadívat. Mnoho českých i zahraničních návštěvníků Prahy se k Máji chodí dívat na obří motýly, kteří mávají křídly. Celá instalace se neobešla bez dopravních a technických manévrů. Vzhledem k nadrozměrné velikosti musela být uzavřena část Národní třídy kvůli těžké technice přivážející obří sochy k obchodnímu domu.

Pocta letcům RAF
Mnoho odborníků a památkářů mělo kvůli netradičnímu dílu velké množství připomínek. Vadila jim především velikost a celková koncepce pojetí díla. Přesto dílo povolili, ovšem pouze na dobu jednoho roku, takže kdo chce motýly vidět, musí si pospíšit.
Celý projekt je dle samotného autora Davida Černého připomínkou a poctou československým letcům RAF. Jak Černý uvádí: „Původně byly motýli určeni pro bruselské sídlo NATO, ale po žádosti majitele o nějaký návrh plastiky, jsem si uvědomil, že ti motýli mohou být i na Máji. Osobně je beru jako projev úcty k našim pilotům bojujícím za války v RAF.“
Jako téměř každé moderní dílo zasazené do historického pozadí vyvolali i Černého motýli bouřlivou diskuzi o tom, co je a není již vhodné zahrnovat do historického centra města. Ovšem nutno říct, že doba jde dopředu, ačkoliv je nanejvýš žádoucí zachovávat pražský historický genius loci i pro další generace, zakonzervovat město v neměnném stavu rovněž není reálné.

Další tvorba Davida Černého
Mezi další nové dílo Davida Černého patří i plastika pohyblivé interaktivní loďky, která je umístěná před nově a nákladně zrekonstruovaným objektem Automatických mlýnů v Pardubicích. Stejně jako obchodní dům Máj je i tato stavba v českých luzích a hájích unikátní. Ačkoliv jedna sloužila obchodním účelům, ta pardubická je ryze industriální a rozhodně ji nepřehlédnete. Vyznačuje se typickým rukopisem Josefa Gočára, předního českého architekta kubismu a funkcionalismu.
Chystáte-li se na výlet do Prahy, kromě notoricky známých památek dejte určitě šanci motýlům. Na vlastní oči tak uvidíte unikátní plastiku, kterou jezdí obdivovat davy nadšených turistů. A pospěšte si. Nezapomeňte na to, že život motýlů na fasádě Máje je omezený.
zdroje: e15.cz, blesk.cz, seznamzpravy.cz