Česko má svůj Grand Canyon: Přírodní zázrak, který láká světovou pozornost
V České republice lze najít celou řadu míst, která vypadají, jako by se nacházela na území úplně jiného světadílu. Typickým příkladem je český Grand Canyon, který je vyhledávanou lokalitou nejen u milovníků překrásných scenérií.
Patří k nejkrásnějším úkazům v Česku, pravidelně ho navštěvují davy turistů a zamilovali si jej také filmaři. Řeč je o lomu Velká Amerika, kterému mnozí přezdívají český Grand Canyon. Pravdou je, že pohled na asi 800 metrů dlouhý, 200 metrů široký a zhruba 100 metrů hluboký zatopený lom bere dech. Strmé vápencové stěny lomu, pod kterými se rozprostírá nádherné tyrkysové jezírko s průzračnou vodou, odzbrojí naprosto každého.
Je natolik populární, že si „zahrál” v několika filmech. Působil jako kulisa ve snímku Limonádový Joe aneb Koňská opera nebo při natáčení pohádky Malá mořská víla.
Historie a děsivá legenda
V lomu začala těžba už po první světové válce a pokračovala až do roku 1963. Právě tehdy byla ukončena z důvodu mohutného sesuvu vápencových stěn, kvůli kterému byla těžba pro pracovníky pochopitelně nebezpečná.
Jakmile horníci odešli, do lomu si začaly hledat cestu tisíce turistů, kteří se chtěli zchladit během horkých letních dní v průzračném jezírku. Častokrát také zkoumali dlouhé štoly. Lom byl rovněž oblíbeným místem trampů. Ti v lomu rádi nocovali a vyprávěli si nejrůznější historky. Právě v té době se zrodila děsivá legenda o Hagenovi. Ten měl být údajně příslušníkem německé armády a během druhé světové války se ve štolách lomu ukrýval před Rudou armádou.
Jednoho dne ho ale našli horníci a zastřelili ho. Kulka, která jej usmrtila, při letu zavadila o hornický zvon. Říká se, že kdo na onen zvon třikrát zazvoní, pro toho si do roka duch Hagena přijde.

Opatrnost především
Na dno lomu ani do štol není dnes možné se dostat bez průvodce. Tedy alespoň ne legálně. Velká brána, skrze kterou se do lomu dostávali horníci, je uzavřena, a tak se mohou návštěvníci pouze kochat z vrchu, kde se nachází několik vyhlídkových plošin.
Sem tam si odvážlivci ale přece jen najdou cestu dolů, když se vydají po strmých stěnách. Nutno říct, že je taková cesta ale extrémně nebezpečná a několik lidí při snaze dostat se do lomu a vykoupat se v lákavé modré vodě přišlo o život. Za vstup do lomu pak hrozí také vysoká pokuta. V žádném případě se tedy nevyplácí vybočovat z vyznačené cesty a pokoušet své štěstí.
Jak se k lomu dostat?
Lom Velká Amerika se nachází zhruba 6 kilometrů od Karlštejna. Právě tam řada lidí jezdí vlakem a následně se k lomu vydává pěšky. Jestliže se na cestu vydáte autem, u lomu je možné zaparkovat na přilehlém parkovišti.
Výjimečně se mohou návštěvníci dostat i k jezírku, to ovšem ale jen s průvodcem. Mimořádně se zde totiž konají komentované prohlídky a v některých případech v lomu také hrají různé kapely a konají se tu další zábavné akce. Kdo by se tedy chtěl legálně a hlavně bezpečně dostat do lomu a obdivovat jeho krásu, musí bedlivě sledovat dění a hlavně rychle reagovat. Když už se totiž nějaká taková událost objeví, vstupenky většinou rychle zmizí.

Okolí lomu
Lom Velká Amerika není zdaleka jediným lomem, který se v Českém krasu nachází. V blízkosti lze najít také lom Malá Amerika, který je rovněž nesmírně půvabným místem. Rozhodně ale není tak slavný jako jeho větší bratr. I zde je ovšem koupání z bezpečnostních důvodů zakázáno. Lomy Velká a Malá Amerika by dle pověsti měly být propojené štolou. Její existenci se ale nikdy nepodařilo potvrdit.
Nedaleko se pak nachází také lom Mexiko, kterému se říká Mauthausen, a to proto, že zde v 50. letech minulého století pracovaly stovky československých politických vězňů.
zdroje: berounsko.net, kudyznudy.cz, velka-amerika.cz