Zkáza obývacího pokoje: Tyto pokojové rostliny jsou noční můrou pro váš domov. Škodí víc, než jste tušili
Pokojové rostliny jsou malou soukromou přírodní oázou, která nás vždy pozitivně vítá svými zelenými listy a často i pestrobarevnými květy. Pokojové rostliny mají spoustu nezpochybnitelných výhod. Okysličují nám dům, vysílají pozitivní energii a v neposlední řadě na nás blahodárně působí svojí zelenou barvou, která uklidňuje a harmonizuje naši unavenou mysl.
Jsou však i takové, které nám svými vlastnostmi mohou významně škodit. Výjimečné nejsou respirační a alergické obtíže, které některé druhy vyvolávají. Jiné rostliny mohou být krásné, ale silně jedovaté. Zkrátka květiny jsou velmi zajímavým ekosystémem, který si žije svým vlastním životem uvnitř vašeho domova.
Alergiky potrápí africká fialka
Největší problém představují alergenní rostliny v obývacích pokojích. Tedy v domácím prostoru, kde trávíme nejvíce času, a alergeny na nás tak působí i několik hodin denně. Pečlivě proto vybírejte, kterou pokojovku si do obývacího pokoje pořídíte. Rostliny, které nemají hladké listy, mohou alergikům způsobovat potíže. Mezi takové patří i africká fialka, jejíž listy jsou pokryté droboučkými chloupky, které působí jako magnet na prachové částice.
Na první pohled neškodný fíkus umí pozlobit
Fíkus se na první pohled zdá ideálním společníkem do obývacího pokoje. Jeho listy jsou krásně lesklé a hladké, takže byste řekli, že se na nich žádné prachové částice nezachytávají, takže od alergií bude klid. Ale chyba lávky. I fíkus umí pěkně zavařit. Problémem fíkusu neboli fíkovníku je bílá tekutina, které vytéká z případné rány, z té pak putuje na listy, kde se spojí s prachovými částicemi, protože těm se dokonale nevyhneme nikdy, a problém je na světě, respektive spíš ve vzduchu. Odtud je jen krůček k respiračním a kožním obtížím, nejčastěji vyrážkám.

Pozor na kvetoucí rostliny
Velké a barevné květy dokážou potěšit oko, ale vzhledem k pylu, který obsahují a pomocí vzduchu a průvanu rozptylují do okolí, nejsou pro alergiky vůbec vhodné. Trpíte-li vy nebo někdo z vaší rodiny alergiemi, určitě koukejte po pokojových rostlinách, které nekvetou. Ne všechny mají dráždivý pyl, ovšem pro klid duše a zdraví je lepší květy vynechat.
Alergeny se mohou ukrývat i v květináči
I když si vyberete tu nejvíce hypoalergenní pokojovou rostlinu, nemáte jistotu, že se plísně a alergeny nerozšíří do vaší domácnosti. Rostliny vyžadují péči a správný přístup, jinak se z jejich květináčů může stát přímo semeniště nebezpečných organismů.
Pozor si dávejte především na plísně tvořící se ve vlhké zemině. Ty uvolňují nebezpečné výtrusy, které se při kontaktu se vzduchem dokážou rozptýlit po celém bytě a kontaminovat okolí. Pravidelně proto kontrolujte hlínu, plísně poznáte již na první pohled. Zemina bude potažená bílými skvrnami, v takovém případě je nejlepší rostlinu přesadit do nové hlíny a vše vydezinfikovat.

Pokojové květiny nepřelévejte, zálivka by měla být přiměřená, aby hlína zbytečně nenasakovala vodu. Ve vlhkém prostředí se daří muškám, které dokážou zamořit celý byt a jejich invaze je velmi nepříjemná. Mušky z rostlin jsou velmi odolné a snadno se jich nezbavíte, proto dbejte na prevenci, aby se u vás neměly šanci vylíhnout.
Zajímavou alternativou pěstování pokojových rostlin, zvláště pak pro alergiky, je hydroponické pěstování. Jde o způsob výsadby rostlin bez zeminy, pouze za použití speciálního roztoku tvořeného vodou, hnojivem a nezbytnými živinami.
Pokojové rostliny jsou krásným interiérovým doplňkem. I do té nejpochmurnější místnosti dokážou přinést život a kousek přírody. Stejně jako vše živé, vyžadují péči a čas, aby mohly správně prospívat a přinášet radost, klid, harmonii a pozitivní náladu.
zdroje: medium.seznam.cz, dumazahrada.cz, nzip.cz, idnes.cz