Nejnáročnější výstup s nejkrásnější odměnou: Cizinci jsou u vytržení, většina Čechů ji přehlíží
Tato hora je nejvyšší horou Beskyd a celého Moravskoslezského kraje. Oblíbený cíl turistů dosahuje totiž 1323 metrů. Vrcholu dominuje 71 let stará meteorologická stanice a televizní vysílač. Najdete tu i několik oblíbených turistických chat včetně legendární horské chaty Maraton.
Když se milovníků pohorek, fascinujících přírodních scenérií a romantických výhledů z vrcholů českých hor zeptáte, jestli je některá hora potrápila při výstupu víc než právě tato, většina z nich nejspíš nesouhlasně zakroutí hlavou. I proto bývá označována za královnu Moravskoslezských Beskyd. Pro turisty je přístupná po značených trasách hned z několika směrů, leží totiž na rozhraní obcí Krásná, Malenovice, Staré Hamry a Ostravice. Hora je také známá svými extrémními povětrnostními podmínkami, zejména v zimě, kdy v této oblasti napadá až 1,5 metru sněhu. Drží se tady až do pozdního jara.
Půl milionu turistů ročně a na vrcholu „Václavák“
Pokud se na tento majestátní vrchol s meteorologickou stanicí a vysílačem viditelnými už z dálky vypravíte, ostatně stejně jako půl milionu dalších turistů ročně, sbalte si do batohu nějakou tu nepromokavou větrovku navíc. Průměrná teplota na vrcholu je totiž podle zdejších dlouhodobých měření jen 2,6 °C a spadne tady přes 1500 milimetrů vody za rok. Hora je součástí Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Když ji zdoláte, odmění se vám za tu námahu neopakovatelným, dechberoucím výhledem nejen na hřebeny a údolí Beskyd samotných. Obdivovat můžete panorama Jeseníků až po Západní a Vysoké Tatry. Masív hory tvoří takzvaný godulský pískovec, holina na jejím vrcholu je již místy porostlá uměle vysázenou kosodřevinou.

Výplazy sem podnikal i Bezruč
Zajímavostí také je, že se na Lysou horu pravidelně vydával z Ostravice i známý básník Petr Bezruč, a zdolal ji dokonce v úctyhodných 80 letech. Ten svým výletům za touto královnou hor říkal výplazy. Kdoví? Možná proto, že při nich měl, stejně jako řada turistů dnes, „jazyk vyplazený až na vestě“. I když je výstup skutečně náročný, skalní vyznavači turistiky jej zvládnou i s miminkem v nosítku. Zaparkovat auto můžete za 70 korun na den třeba u zotavovny Petra Bezruče a vydat se na vrchol po zelené turistické značce, která vede zpočátku kamenitou stezkou. Počítejte ale s tím, že s přibývajícími metry nad mořem a stoupáním se náročnost pořádně zvýší. Poměrně náročná pasáž vede k rozcestí pod Malchorem, kde se cesta zvedá strmě a je hodně kamenitá. Zároveň se tu ale otevírají první kouzelné výhledy do rovin kolem Ostravy. Přímo u cesty je také studánka s pitnou vodou.
Ta správná horská atmosféra
Nebojte se vyrazit k vrcholu ani po žluté turistické značce. Je sice prudší, ale zato o hodně kratší. Cesta je navíc v tomto úseku vydlážděná kameny, a tak se jde k cíli poměrně rychle. Výstup trvá kompletně něco málo přes dvě hodiny, záleží na tom, jak často a jak dlouho se budete kochat výhledy do krajiny. Mezi kratší výstupy se řadí přístup ze severní strany hory, po žluté turistické značce, z obce Krásná. Na rozdíl od výchozího bodu v Ostravici je méně frekventovaným, výstup je relativně svižný. Trasa je dlouhá asi 6 kilometrů a překonává převýšení 789 metrů.

Co rozhodně neminout v okolí Lysé hory?
Zhruba 2 kilometry severozápadně od vrcholu Lysé hory se nachází jeskynní systém Ondrášovy díry. Prozkoumat vodopády a kaskády se můžete vydat k říčce Satina, ukryté v přírodním lese pod Lysou Horou. V místě je také Národní přírodní rezervace Mazák. Když se sem vypravíte, můžete narazit na řadu vzácných rostlin a živočichů, jakým je třeba rys ostrovid nebo čáp černý, stejně jako vstavač mužský či prstnatec Fuchsův, tedy růžovofialová divoká orchidej. Klidné místo k relaxaci nebo nenáročné procházce pak nabízí nedaleká vodní nádrž Šance.
Zdroje: www.kudyznudy.cz, rungo.cz, fajnvylety.cz