Tyto 3 rostliny byste měli před novým rokem seříznout. Na jaře jinak zapláčete
I v zimě najdete na zahradě práce, do kterých se můžete pustit. Jednou z nich je řez dřevin, díky kterému se rostliny během následující sezóny dostanou opět do kondice. Zimní řez prospívá ovocným i okrasným dřevinám.
Rozlišujeme tři typy prořezů: výchovný, udržovací a omlazovací. Výchovný řez se provádí u mladých stromků a jeho úkolem je určit další růst. Udržovací řez provádíme u plně rostlých a plodících stromů pro podporu úrody. Omlazovací řez je určen pro starší, neudržované a divoce rostoucí stromy s cílem odstranit poškozené, nemocné a příliš hustě rostlé větve. Zimní řez oživí korunu stromů, znásobí úrodu, větve díky němu zmohutní a stromy rychleji vyrostou. K větvím se v zimě dostanete mnohem jednodušeji, ale pozor dejte na mrazy a řežte pouze tehdy, když je teplota venku nad nulou, protože hrozí jejich zamrznutí. Ideální teplota na zimní řez dřevin je kolem 2 až 5 °C.

Pro bohatší sklizeň ovoce
Zimní řez ovocných dřevin je důležitý pro kvalitní úrodu a podporuje plodnost. U mladých stromů se zaměřujeme na správné tvarování, u starších na prosvětlování a omlazování. Zimní řez prospívá hlavně jádrovinám, podporuje tedy růst jablek, hrušek a kdoulí, ale nedoporučuje se provádět na peckových ovocných stromech, protože jsou citlivé na zimu a po oříznutí jsou velmi náchylné k chorobám. Švestky, meruňky a broskvoně se tedy v zimě neprořezávají. Při zimním řezu třešní a višní to hlavně nepřežeňte s řezáním. Úplně stačí, když odstraníte přebytečné výhonky a zkrátíte větve do roviny.
Jak na zimní řez jabloní?
Zimní řez jabloní se obvykle provádí od prosince do února, kdy je strom v klidovém období. Nejprve je třeba odstranit všechny poškozené, suché, nemocné nebo nadbytečné větve. Poté zkontrolovat, zda jsou větve rovnoměrně rozložené po celém stromě. Dále je třeba zkontrolovat větve, které rostou dovnitř koruny nebo směrem dolů. Tyto větve je nutné oříznout tak, aby se koruna udržovala kompaktní. Na závěr zkontrolujte, zda jsou větve zdravé a pevné.
Prořez keřů v zimě
V zimních měsících bychom také neměli zapomenout na prořez bobulových keřů, především rybízu, maliníku, ostružiníku a angreštu. Pravidelný zimní prořez slouží k prosvětlení a odstraňují se při něm starší výhony, tedy více než tříleté. V zimě se můžeme pustit také do prořezávání okrasných keřů, které kvetou později na jaře nebo v létě. Nikdy v tomto období nezkracujte větve dřevin kvetoucích časně zjara, ty řežeme hned po odkvětu nebo v létě. Ideální doba pro prořezávání okrasných dřevin totiž závisí na době, kdy rostlina tvoří květní pupeny. Mezi rostliny, které kvetou v létě, patří například velkolistá či dubolistá hortenzie nebo abélie. Takže jestli jste je neprořezali už na podzim, v zimě chybu neuděláte.
Zimní péče o popínavé růže
Pokud na zahradě máte popínavé růže, v zimě je potřeba věnovat jim dostatečnou péči. Nejprve ze záhonu odstraňte popadané suché části rostlin a plevele, pak můžete přistoupit k samotnému řezu. Je třeba odstranit všechny suché a nemocné části rostliny. Pokud máte pocit, že je keřík příliš hustý, řezem v dolní části rostliny odstraňte jeden nebo dva starší výhony. U starších růží je vhodné provést omlazovací řez, kdy zkrátíme třetinu hlavních výhonů na výšku asi 10 cm nad zemí. Také v případě růží je důležité počasí, ideálně by teplota neměla klesnout pod 5 °C.

Kdy stříhat živý plot
Na českých zahradách se nejčastěji do živých plotů vysazují túje, které lze velmi snadno tvarovat. Pokud chceme, aby byly krásně husté, musíme je pravidelně zastřihávat. Se střihem se může začít už první rok po zasazení, ale první dva roky se zastřihávají jen špičky. V prvních letech zastřiháváme túje jen na bocích, vrcholky tvarujeme, až když je stromek vyšší. V živých plotech stříhejte šikmo tak, aby byla túje nejširší u země. Díky tomu je menší riziko poškození sněhem a větrem. Na tvarování jsou vhodné túje s výškou nad jeden metr, ty se mohou zastřihávat až dvakrát ročně, a to jak do výšky, tak i do šířky. Živý plot z tújí stříháme pouze pokud venku nemrzne a ani mráz v nejbližších dnech neočekáváme. Ranky na větvích po střihu se v mrazivém počasí nemají šanci zahojit. Ačkoliv obecně tújím ani poměrně drastické zásahy nevadí, stříháním při teplotě pod bodem mrazu jim můžete vážně uškodit.
Zdroj: Recepty prima nápadů, Zahrádkářem.cz, Zahrádkářská poradna