Tento přírodní park překoná České Švýcarsko. Ale téměř nikdo o něm neví. Přesvědčte se na vlastní oči
Češi jsou národem turistů. Ať už s batohem na zádech, na kole, nebo autem, rádi objevujeme krásy naší země. Od majestátních hor Krkonoš a Šumavy, přes malebná údolí jižní Moravy, až po historická města s impozantními hrady a zámky – Česko nabízí nepřeberné množství destinací pro každého. S rostoucí popularitou domácího cestování se však některá místa stávají obětí vlastního úspěchu. Národní parky a chráněné krajinné oblasti, které dříve nabízely klid a únik od ruchu města, jsou dnes často přeplněné turisty.
Typickým příkladem je České Švýcarsko, které s ikonickou Pravčickou bránou láká davy návštěvníků. Ačkoliv se jedná o úchvatnou oblast s jedinečnými pískovcovými skalními útvary, davy turistů mohou z procházky přírodou udělat spíše stresující zážitek. Existuje však místo, které krásou a rozmanitostí předčí i České Švýcarsko, a přitom o něm málokdo ví.
Tento Národní park je nejmenší u nás
Řeč je o Národním parku Podyjí. Tento nejmenší z českých národních parků, nacházející se na jihu Moravy podél rakouských hranic, nabízí úchvatnou kombinaci panenské přírody, historických památek a klidné atmosféry. Zatímco České Švýcarsko zaplavují davy turistů, v Podyjí si můžete vychutnat ticho a klid, nerušeně obdivovat meandry řeky Dyje a prozkoumávat rozsáhlé lesy.

Národní park Podyjí byl vyhlášen v roce 1991 a rozkládá se na ploše 63 km². Krajina je zde formována řekou Dyjí, která se klikatí hlubokým údolím a vytváří malebné meandry. Strmé svahy údolí jsou porostlé lesy, které pokrývají 84 % plochy parku. Nejvyšším bodem je Býčí hora (536 m n. m.) a nejnižší bod leží v údolí Gránického potoka (207 m n. m.).
Podyjí je domovem neuvěřitelně bohaté flóry a fauny
Zvláštní ochranu zde má 77 druhů rostlin, mezi nimiž se nacházejí opravdové rarity. Kýchavice černá s výraznými tmavými květy, něžně fialový brambořík nachový a především 18 druhů orchidejí, které zde nacházejí ideální podmínky k růstu, patří k nejvýznamnějším zástupcům zdejší flóry. Opravdovým unikátem je pak jeřáb muk hardeggský, endemit, který se nevyskytuje nikde jinde na světě.
Ani živočišná říše nezůstává pozadu. V čistých vodách řeky Dyje se prohání vydra říční a v okolních lesích hnízdí čáp černý a včelojed lesní. Vlhké prostředí vyhovuje mloku skvrnitému, čolku velkému a tajemné užovce stromové. Řeka Dyje je útočištěm pro několik druhů ryb parmového pásma, které zde žily od nepaměti. Podyjí je také rájem pro motýly, včetně 12 zvláště chráněných druhů, jako je jasoň dymnivkový a otakárek fenyklový.

Rozsáhlá Havranická vřesoviště poskytují útočiště ještěrce zelené a kudlance nábožné. Zvláštní zmínku si zaslouží vinice Šobes, která se nachází v samém srdci národního parku. Tato starobylá vinice je nejen magnetem pro milovníky vína, ale také unikátním biotopem, kde se vyskytují všechny čtyři druhy užovek žijící v České republice.
V parku si na své přijdou jak cyklisté, tak pěší turisté
Národní park Podyjí je ideálním místem pro aktivní odpočinek. Cyklisté ocení rozmanitý terén, který se střídá od náročnějších úseků po sluncem zalité louky a vřesoviště. Po cestě je možné obdivovat hraniční hrady a zámky, které se tyčí nad hlubokými lesy. Ani pěší turisté nepřijdou zkrátka. Jednou z nejatraktivnějších tras je procházka k vinici Šobes.
V parku se nachází také 23 vyhlídek, z nichž se otevírají dechberoucí výhledy na okolní krajinu. Za návštěvu stojí například Sealsfieldův kámen, pojmenovaný po spisovateli Charlesi Sealsfieldovi, rodákovi z nedalekých Popic, který zde rád rozjímal. K vyhlídce se dostanete po zelené turistické trase, která začíná a končí na červené magistrále Podyjím mezi Konicemi a Popicemi.
Národní park Podyjí je zkrátka skrytý klenot, který čeká na objevení. Nabízí unikátní kombinaci přírodních krás, historických památek a vinařské tradice. Pokud hledáte místo, kde si odpočinete od ruchu velkoměsta a ponoříte se do divoké přírody, Podyjí je tou pravou volbou.
Zdroj: cs.wikipedia.org, nppodyji.cz, kudyznudy.cz, znojmoregion.cz