Toto cvičení vám zpevní postavu a uleví od kancelářské bolesti zad. Stačí jen 10 minut denně
Kouzlo je někdy v úplných maličkostech. Pokud chceme zlepšit svou fyzičku, nemusíme hned trápit tělo dlouhé hodiny v posilovně. Místo toho vyzkoušejte toto jednoduché cvičení, které opravdu dělá divy.
Řadu z nás trápí různé neduhy, jako třeba bolavá záda, bolest kloubů, povolené bříško a spousta věcí, které spolu na první pohled nesouvisí. Ve skutečnosti ale všechny mohou mít původ v jedné jediné věci.
Pokud střed našeho těla není dostatečně pevný, negativně to ovlivňuje veškeré další svaly v našem těle. Všechno je propojené a co se kondice týká, platí to dvojnásob. Nejprve si ale řekneme něco o tom, jak „core“, jak se středu těla říká, vlastně funguje. Jak napovídá samotný název, střed těla se nachází uprostřed, a tedy si ho většina z nás asi zařadí do oblasti břicha. Jenže posilování břišních svalů zdaleka nejsou pouze cviky, které nám pomohou docílit toho, abychom v plavkách mohli ukazovat pekáč buchet.

Cvičení nemusí trvat hodiny
Pokud se totiž budeme soustředit pouze na vnější svalstvo a vizuální efekt, moc daleko se nedostaneme. Je potřeba postupovat od hlouběji uložených svalů, které tvoří zmíněný střed těla. Jedná se vlastně o jakýsi přirozený korzet, který má vliv na správné držení těla a na to, abychom všechny ostatní svalové skupiny zatěžovali správně.
Jak si ale střed těla procvičit? Jeden z nejoblíbenějších cviků je plank neboli prkno. Asi každý o něm už někdy slyšel nebo k němu doputovala některá z mnoha internetových výzev. Vypadá to jednoduše, ale pochopitelně to má svá úskalí. Kromě toho, že se u zdánlivě primitivního cviku pořádně zapotíte, můžete také nadělat více škody než užitku, pokud ho nebudete provádět správně.
Jak toto cvičení provádět správně?
Jak tedy na to? Položte se na kolena a dlaně. Může to být trochu nepříjemné, proto neuškodí použít podložku na cvičení. Poté se opřete o předloktí. Ta nemusejí být vůči sobě rovnoběžně, mohou směřovat do tvaru písmena „A“.
Dále napněte nohy tak, abyste se země dotýkaly jen špičkami nohou. Soustřeďte se na to, abyste svůj střed těla aktivně zapojili. Záda byste měli mít v přirozené poloze a hlava by měla být prodloužením páteře. Doporučuje se v této pozici setrvat alespoň 30–60 sekund, ale je možné, že i to zpočátku bude příliš. Proto se nestyďte zkusit pro začátek klidně třeba jen 10 vteřin, zato správně.
Poté, co časový interval uplyne, se opět uvolněte. Můžete cvik několikrát opakovat. Je ale důležité to hlavně zpočátku nepřehnat, není nutné jít přes bolest. Vyhnete se tak pozdějšímu nepříjemnému pocitu namožených svalů.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Nejčastější chyby při cvičení
Mezi nejčastější chyby patří například nepravidelné dýchání nebo zadržování dechu. Dále nevhodná poloha páteře – a to především pozadí propadlé pod úroveň zbytku těla, nebo naopak vystrčené do pozice střechy.
Jestliže budete prkno provádět pravidelně každý den, již po několika týdnech určitě pocítíte první výsledky. I tak je ale třeba být trpělivý, dobrá kondice není něco, co vybudujete za měsíc.
Obecně platí, že tento cvik je vhodný pro většinu lidí bez ohledu na věk či kondici. Existuje ale jedna výjimka, a to jsou osoby, které trpí břišní diastázou neboli nadměrným rozestupem břišního svalstva. Obvyklé je to například u žen po porodu. Pokud se vás to týká, poraďte se s fyzioterapeutem nebo zkušeným trenérem. Možná že vám pro začátek navrhne jednodušší variantu planku nebo jiné cvičení, které vás na prkno připraví. Také pokud máte jakékoliv jiné pochybnosti, nebojte se obrátit na odborníka.
Zdroje: zdraverady.cz, iDNES.cz, prozemy.blesk.cz