Věděli jste, že nejhlubší zatopená propast na světě je u nás v Česku? Macocha to není
V České republice lze najít celou řadu přírodních krás, ale také záhad. Jedna z nich drží světové prvenství a stále je předmětem zájmu mnohých vědců i badatelů. Ti mají stále spoustu otázek, na které se nedá snadno odpovědět.
Když přijde řeč na české záhady, řada lidí si okamžitě představí nějaké nevysvětlitelné události, které se na našem území někdy v minulosti odehrály. Vědci se ale spíše zajímají o ty přírodní záhady. A jednou z nich je i Hranická propast, která se nachází v Národní přírodní rezervaci Hůrka v Olomouckém kraji. Experty dodnes fascinuje. A to hlavně svou hloubkou. Pravdou totiž je, že se dosud neví, jak je propast vlastně hluboká.
Nejhlubší zatopená propast na světě
I když není stále jasné, jak je vlastně propast hluboká, ví se, že je rozhodně nejhlubší zatopenou propastí na světě. Vědcům se podařilo změřit, že její hloubka dosahuje minimálně 519,5 metrů. To je také maximální hloubka, které byli schopni s pomocí dostupných přístrojů dosáhnout.
Jak před lety uvedl vědec Milan Garšl z Mendelovy univerzity, je možné, že hloubka propasti ve skutečnosti sahá až ke 40 kilometrům. Své tvrzení zakládá na tom, že voda v ní obsahuje určité množství helia, což napovídá tomu, že by podzemní jeskyně mohly sahat až pod zemskou kůru.
Změřit přesnou hloubku by ovšem bylo velmi komplikované. Pod hladinou jezírka, které se zdánlivě tváří tak, že tvoří dno propasti, se totiž nachází složitý systém různých jeskyní.

Agresivní voda
Voda v jezírku je silně mineralizovaná. Lze v ní najít celou řadu různých plynů včetně již zmíněného helia. Voda je kvůli tomu velmi agresivní a rozpouští horninu. Pro člověka ovšem nebezpečná není. Naopak. Používá se například v lázeňství. Skvělá je třeba při regeneraci různých zlomenin, neboť díky obsaženým minerálům podporuje hojení kostí.
Z vody se však uvolňuje oxid uhličitý, který je nebezpečný pro drobnější živočichy. V okolí propasti se vyskytují divoké kachny. Ty často dosedají na hladinu jezírka, leckdy už ale neodletí a na vodní hladině zahynou.
Řada pověstí
K místu se pochopitelně pojí i řada legend, které často popisují, jak vlastně propast vznikla. Podle některých se pak na jejím dně nachází brána až do samotného pekla. Jedna pověst uvádí, že Hranická propast vznikla na místě, kde se kdysi dávno propadl do pekel svatební kočár rytíře Michala z hradu Svrčov. Rytíř Michal podle legendy zavraždil svého známého, kterému záviděl jeho manželku. Tu si pak vzal, jenže za krutý čin on i jeho milá ošklivě zaplatili. Na jejich cestě ze svatby se pod nimi otevřela zem a novomanželé shořeli v pekelným plamenech. Pak propast zalila voda, a tak vznikla Hranická propast.
Další legenda se pak týká rytíře Rudolfa, který měl celý život okrádat druhé. Pod ním a jeho družinou se v místech, kde se nachází Hranická propast, rovněž otevřela zem a oni skončili v pekle.
Dívat se můžete, ale jen z dálky
Hranická propast fascinuje mnohé. A to jak vědce, tak záhodology i turisty. Není proto divu, že se k ní velmi často mnozí vydávají, aby se podívali na nejhlubší zatopenou propast na světě. V minulosti bylo možné vyrazit přímo k jezírku, dnes už se ale k jeho hladině nepodíváte.
Poblíž propasti se ale nachází vyhlídka, ze které je krásný výhled jak na jezírko, tak také na krásnou okolní přírodu. To vůbec nejkrásnější ovšem zůstává běžnému návštěvníkovi skryto. Součástí propasti jsou také jeskyně, které se nachází nad vodní hladinou. Dostat se do nich je možné ale jen se speciálním potápěčským vybavením. Vchod do nich se totiž nachází pod vodou.
Zdroje: kudyznudy.cz, denik.cz, idnes.cz, geology.cz