Tohle jsou nejkrásnější české zámky, které musíte navštívit alespoň jednou v životě. Už jste tam byli?
České zámky jsou jako takové pomyslné perly na náhrdelníku naší historie. Všechny jsou jedinečné a mají svůj příběh. Vydejte se spolu s námi prozkoumat čtyři nejkrásnější zámky v naší zemi, které vás ohromí svou atmosférou, architekturou a zajímavostmi, které jinde nenajdete.
Vydejte se na výlet po nejkrásnějších zámcích naší země, místech, kde se čas jakoby zastavil. V okamžiku, když je spatříte, budete se cítit, jako byste se ocitli v pohádce. A kdo ví? Třeba za rohem opravdu čeká nějaký ten princ nebo princezna. Na tom, jestli jste milovníkem historie, architektury, nebo prostě jen hledáte nový výletní cíl, vůbec nezáleží. Tyto čtyři zámky a hrady by měly být na vašem seznamu priorit. Každý z nich má totiž něco, čím vás zaručeně nadchne.
Zámek Hluboká nad Vltavou: Romantika jako z pohádky
Když se řekne zámek Hluboká, hned na vás dýchne romantika. A není divu, jeho bělostné zdi, propracované věžičky a dokonalé zahrady z tohoto zámku dělají opravdový poklad naší země. Inspirací pro něj byl anglický Windsor, takže pokud jste někdy snili o tom, jaké to je být součástí královského dvora, Hluboká je tím pravým místem. Projděte se zámeckým parkem a jeho naučnou stezkou a nechte se unést jeho pohádkovým kouzlem. Uvnitř vás pas čekají honosné interiéry plné historických skvostů.
Třešničkou na dortu jsou prohlídky, které vás provedou jak reprezentačními sály, tak soukromými pokoji šlechtické rodiny Schwarzenbergů. Většina zámků se sice na zimu uzavírá, ale temperované prostory zámku umožňují návštěvníky provést Zimní prohlídkovou trasou. Kochat se budete moci právě soukromými apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. V Hamiltonově salonu budete obdivovat trofeje, grafické listy s loveckou tematikou a také vzácné fotografie členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Součástí prohlídky je i kuřácký salonek, jídelny a další krásné prostory.

Lednický zámek: Plavba po Dyji
Lednice, ne nadarmo nazývaná perlou jižní Moravy, vás oslní na první pohled. Její historie sahá až do 13. století, ale svůj pohádkový vzhled získala až během 19. století, kdy byla pod správou knížecího rodu Lichtenštejnů. Zámek obklopuje ohromující zámecký park, který je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu UNESCO. Přes zimu je zámek uzavřen, kromě 26. prosince, kdy se zde koná tradiční Štěpánská prohlídka vánočně nazdobených reprezentačních sálů. Pokud ale chcete zažít něco opravdu netradičního, nenechte si od března do listopadu ujít plavbu po řece Dyji. Nejenže proplujete kolem zámeckého parku a krásného minaretu, což je další zajímavá stavba v okolí, ale užijete si jedinečným způsobem okolní přírodu připomínající ráj.
Český Krumlov: Magické otočné hlediště
Historické město Český Krumlov snad každému návštěvníkovi naprosto vyrazí dech. Jeho dominantou je samozřejmě slavný zámek, tyčící se nad meandry řeky Vltavy. Veřejnosti je sice otevřen pouze od dubna do října, ale konají se zde i mimořádné akce během zimy. Jsou to například oblíbené Medvědí Vánoce a Živý Betlém, neboli tradiční představení se zpěvy vánočních koled. Celý areál hradu a zámku je během sezóny průchozí a veřejnosti přístupný.
Nevšedním zážitkem je však podvečerní procházka jednotlivými nádvořími. Dalším z největších lákadel je místní zámecké divadlo, které je jedním z nejdochovanějších barokních divadel na světě. Jeho dominantou je otočné hlediště. Zatímco sledujete představení, celé hlediště se pomalu otáčí a různé části zámecké zahrady zobrazuje jako živou kulisu. Je to zážitek, který jinde jen tak nenajdete. A když už budete v Krumlově, nezapomeňte se projít malebnými uličkami města.

Karlštejn: Pokladnice českých korunovačních klenotů
A teď něco pro milovníky historie. Karlštejn je bezesporu symbolem české státnosti a místem, kde se psala historie naší země. Tento hrad založil v roce 1348 Karel IV., a to za jediným účelem – uchovávat zde české korunovační klenoty a nejvzácnější relikvie. Největším lákadlem hradu je však kaple svatého Kříže, kterou můžeme doslova nazvat posvátným místem. V kapli můžete obdivovat nástěnnou výzdobu ze 14. stol., obrazy Mistra Theodorika a repliku Svatováclavské koruny českých králů. Návštěva této kaple je možná pouze v rámci speciálních prohlídek.
Obdivovat můžete také studnu, která vlastně studnou nikdy nebyla. Kutnohorští havíři totiž po celých sedm let hloubili 80 m hlubokou studnu, a na vodu nenarazili. Kolmo na osu studny byla tedy proražena štola vedoucí k Modřinskému potoku v podhradí, která plnila studnu pitnou vodou. Dnes se štola nevyužívá a je domovem početné kolonie netopýrů.
A jak to bylo s ženami? Ty ve skutečnosti měly do hradu volný přístup, kromě jednoho patra ve Velké věži, kterou obývali obránci cenného královského pokladu. Aby nebyli strážci ženami rozptylováni, přímo v zakládací listině karlštejnské kapituly je uvedeno: „Jest zakázáno se ženami ve Velké věži léhati a spávati!“ Karlštejn ale není jen o historii. Obklopují ho nádherné lesy a malebné stezky, které přímo vybízejí k procházce.
České zámky nejsou jen krásné stavby, jsou to místa, na kterých ožívá historie, romantika a někdy i trochu tajemna. Každý zámek má svůj jedinečný příběh a atmosféru, která nás dokáže pohltit a přimět zapomenout na běžný shon.
Zdroje: zamek-lednice.com, zamek-hluboka.cz, zamek-ceskykrumlov.cz, plavby-lednice.cz, kudyznudy.cz,