Tento přírodní zázrak je v Čechách ceněn jako zlato. Ale na Moravě ho dostávají zadarmo. Co všechno dokáže?
V hloubi moravských lázní pramení voda, která si získala pověst téměř kouzelného elixíru zdraví. Možná ji máte doma v ledničce, možná jste o ní slyšeli od babičky, která nedala dopustit na její léčivé účinky. A pokud ne, možná je načase objevit její účinky na vlastní kůži.
Představte si, že máte lék na všechno, který je starý jako lidstvo samo, a přitom ho můžete klidně koupit v lékárně nebo obchodě za pár korun. Nepotřebujete žádné exotické rostliny ani tajemné byliny z druhého konce světa, stačí vám jen obyčejná láhev minerálky. Ale pozor, není to jen tak ledajaká minerálka! Tohle je Vincentka. A pokud jste ji doteď neznali nebo podceňovali, přečtěte si, co všechno umí, a ověřte si, jestli ji používáte správně.

Vincentka: Minerálka s rodokmenem
Vincentka pramení v srdci Luhačovic, malebného lázeňského města obklopeného krásnou přírodou. Její historie sahá daleko do minulosti, první zmínky o léčivém prameni pocházejí už ze 17. století. Její sláva a účinky byly tak veliké, že se velmi rychle začala její pověst šířit po okolí a posléze do všech koutů i za hranice naší republiky. Dnes už ji najdete téměř v každé lékárně, ať už v podobě lahvové vody, spreje do nosu, pastilek nebo jako koncentrát k proplachu nosních dutin.
Jméno získala po hraběti Vincenci Serenyim, který se zasloužil o rozvoj luhačovických lázní. Protože je velmi bohatá na sodík, draslík, hořčík, vápník, fluoridy, jód a další minerály, je předurčena k širokému spektru využití. Právě proto je dodnes vyhledávána nejen k lázeňským procedurám, ale i k domácí léčbě. Neznamená to ale, že byste ji měli pít na litry, doporučená dávka je zhruba 200–300 ml 2× denně po dobu 15–20 dnů.
Jak Vincentku používat?
Každý už asi slyšel, že pomáhá při nachlazení, ale to není všechno. Když vás trápí rýma nebo ucpané dutiny, zkuste Vincentku inhalovat – ohřejte ji, přehoďte přes hlavu ručník a vdechujte. Pára plná minerálů uvolní dýchací cesty a pomůže vás zbavit se nepříjemných hlenů. Pořídit si můžete i nosní sprej s Vincentkou – zvlhčí suchou sliznici, což oceníte hlavně v zimě, kdy bývá vzduch v místnostech suchý, nebo právě při nachlazení, když máte ucpaný nos. Vincentka ale také umí neutralizovat kyseliny v žaludku. Stačí malá sklenička a za chvíli pocítíte úlevu. Kromě toho pomáhá regenerovat vnitřní prostředí těla, když jste se hodně zapotili, ať už při těžké fyzické práci, sportu, pobytu v horkém prostředí nebo horečnatých onemocněních.
Recept na Vincentku s medem a mlékem
Když vám začnou stávkovat hlasivky, chraptíte a nebo na vás zase vlezla rýma, můžete vyzkoušet i tradiční léčivý koktejl. V malém kastrolku zahřejte Vincentku spolu s mlékem, ale pozor, ne více než na 40 °C, ať nezahubíte všechny účinné látky. Přidejte lžičku medu, promícheje a popíjejte.

Perla mezi lázeňskými městy
Až příště budete hledat, kam se vydáte na výlet, vypravte se třeba právě do Luhačovic. Největší moravské lázně najdete v údolí říčky Šťávnice nedaleko Bílých Karpat. Můžete se zde kochat nejen kolonádou, rozlehlými parky s fontánami, upravenými vycházkovými cestami, ale také nádhernými secesními stavbami známého architekta Dušana Jurkoviče. Pokud zavítáte do lázeňského parku, poseďte chvíli na lavičce pod starými kaštany a užijte si místní klid. To všechno vás pohladí na duši a ještě vám zlepší zdraví. A jestli toužíte po špetce romantiky, zajděte si k Jezírku lásky, ukrytém v hustém smrkovém lese a nebo v parném létě za sportem a koupáním k Luhačovické přehradě. V každém případě si ale s sebou rozhodně nezapomeňte vzít láhev, Vincentka totiž chutná nejlépe, když ji ochutnáte přímo u pramene.
zdroje: vincentka.cz, luhacovice.cz, rozhlas.cz, kudyznudy.cz