Jen 30 minut od Prahy leží ukrytý historický poklad. Češi na tohle vzácné místo už téměř zapomněli
V České republice je krásně a Češi stále častěji vyrážejí na dovolenou po své domovině. Cestuje se u nás nejen autem, ale také vlakem a právě vlakem se do třiceti minut od Prahy dostanete k jednomu ukrytému historickému pokladu. Mnozí z vás na toto místo jistě dávno zapomněli. Přitom se jedná o jeden z nejoblíbenějších výletních cílů naší republiky.
Zřícenina, na kterou se dnes už skoro zapomíná, byla vystavěna v první polovině 14. století. Během staletí prošla mnohými změnami a rekonstrukcemi. Původně byla přitom postavena jako gotický hrad. V průběhu renesance se však rozhodlo, že bude hrad přestavěn na pohodlný a vznešenější zámek. Okoř je obklopen přenádhernou přírodou, která této zřícenině dodává kouzelnou atmosféru. Milují to zde jak dospělí, tak děti. V okolí se můžete bez problému věnovat i cyklistice, turistice nebo si jednoduše dopřát pohádkový piknik na trávě. To vše s výhledem na historický Okoř.
Tajemná pověst o Bílé paní
Pod hradem Okoř se údajně našly dvě tajné chodby, o kterých jednu dobu informovali archeologové. Chodby jsou však z velké části zasypané. Díky tomuto objevu kolují mezi lidmi pověry o tom, že se má v těchto prostorách nalézat tajný poklad. Ten obsahuje nejen drahokamy a drahé kamení, ale také tajemné vědomosti nedozírné hodnoty. Templářské poklady zde už několik let lákají hledače pokladů. Zatím se ale nic z těchto bájí nepodařilo prokázat. To samé platí i o pověstné Bílé paní. Tajemná postava, která obývá hrad, je prý k vidění ve vzácných chvílích v temných chodbách hradu. Nadarmo o ní přece nevznikla i známá táboráková píseň. Pověst o Bílé paní dělá z hradu Okoř doslova legendu.

K hradu se však váže i jedna tragická historka. Kdysi dávno prý hradní pán obývající Okoř zjistil, že se jeho dcera zamilovala do chudého mlynáře. Dceru tak uvěznil ve věži a mlynář se ji okamžitě pokusil zachránit. Když však po laně šplhal do okna za svou láskou, přistihla ho při tom pánova družina. Mladíka společně s pánovou dcerou uvěznili a zavraždili. Místo jejich smrti je dodnes zaznačeno na pomníku a traduje se, že duch hradního pána i v dnešních časech obchází kolem hradu, aby se všem připomínalo, že není radno si s ním zahrávat.
Z Okoře se vydejte směrem na Kladenský zámek, nebudete litovat
Hrad Okoř najdete ve středočeském kraji třicet minut od Prahy. Zřícenina patří mezi klenoty české historie a její zákoutí můžete bez potíží prozkoumat sami nebo s průvodcem. Procházku rozhodně začněte hned u torza věže, což je pozůstatek raně gotické kaple. Poté se vydejte po stopách zbytků opevnění až k baště. Podle průvodce se doporučuje procházka i k nedalekému kladenskému zámku, ke kterému patří rozlehlá romantická zahrada. Pořádají se zde velmi zajímavé kulturní akce a také expozice. Ty se většinou věnují i kouzelnému světu Krtečka.

Základní vstupné na hrad Okoř činí 135 korun, děti do sedmi let mají vstup zdarma. Vstupenky lze zakoupit přímo na místě v pokladně a platit se dá i kartou. Otevírací doba hradu je od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. V říjnu je otevřeno pouze o víkendu. Vždy je ale lepší si otevírací dobu zkontrolovat předem na webových stránkách hradu.
Hrad je výjimečný hlavně svou polohou
Hrad Okoř stojí pod úrovní ostatních vrchů a právě touto svou polohou se od ostatních českých hradů liší. Původně zde ale stávala jiná stavba. Hrad byl postaven před rokem 1359 pro bohatého měšťana Starého Města pražského Františka Rokycanského. Rodina Rokycanských zde zůstala téměř 50 let, pak se hrad dostal do držení jiných měšťanů z Prahy. Kolem roku 1800 se zřítila polovina velké věže. a v 19. století byla na hradu nouzová obydlí chudiny.
Zdroje: poznatsvet.cz, strednicechy.cz